Kraśko o pomyśle posła Pięty ws. niepełnosprawnych. "Jest tak skandaliczny, że aż trudno to komentować"

Piotr Kraśko w Poranku TOK FM odniósł się do wpisu posła Stanisława Pięty (PiS). Polityk podzielił się na Twitterze wizją tego, jak należy zachować się wobec opiekunów osób z niepełnosprawnościami w Sejmie.

Według polityka partii rządzącej protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w Sejmie to łamanie prawa, więc strażnicy sejmowi powinni wynieść protestujących i oddać ich w ręce policjantów. Poseł Pięta napisał o tym wczoraj na Twitterze.

Do sprawy odniósł się Piotr Kraśko na antenie TOK FM. - Po pierwsze może pan poseł nie zrzucałby tego na Straż Marszałkowską, która moim zdaniem absolutnie nie wyobraża sobie wynoszenia protestujących. Proszę nie skazywać tych ludzi na wykonywanie takich czynności - zaapelował Kraśko.

- Jeśli pan ma w sobie tyle odwagi, proszę stanąć przed tymi ludźmi (protestującymi rodzicami - red.) i powiedzieć, jeśli pan uważa, że tak powinno być. "Oto teraz państwa wyniosę i przekażę policji". (Proszę) nie sugerować, żeby to robiła straż marszałkowska - powiedział dziennikarz.

- Pomysł jest tak skandaliczny, że aż trudno to komentować. Zastanawiam się, jak szybko człowiek odrywa się od rzeczywistości. Kiedyś każdy poseł będzie musiał wrócić do swojego okręgu wyborczego i z pokorą prosić o głosy raz jeszcze, by móc reprezentować tych ludzi w Sejmie. I co im wtedy powie? "Dajcie mi raz jeszcze szansę. Teraz będę skromny, będę empatyczny, przemyślałem to wszystko"? - zastanawiał się Kraśko.

Protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością

Rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnością rozpoczęli protest w Sejmie 18 kwietnia. Domagają się spełnienia dwóch postulatów.

Pierwszy to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla tych niepełnosprawnych, którzy po wejściu w dorosłość nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Miałby wynosić 500 złotych miesięcznie - bez kryterium dochodowego i otrzymywaliby go ci niepełnosprawni, którzy po wejściu w dorosłość nie są zdolni do samodzielnej egzystencji.

Drugi postulat to zrównanie przysługującej im renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS przysługującą osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Stopniowe podwyższanie tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM