Nawet biskupi świętują majówkę. Pozwolili katolikom na coś, czego zazwyczaj im nie wolno

Nie zjeść kiełbasy z grilla w majówkę? Część polskich biskupów pochyliła się nad potrzebami wiernych i wyjątkowo zgodziła się, żeby w najbliższy piątek zjedli mięso.

W tym roku, pechowo dla mięsożernych katolików, 4 maja wypada w piątek - dzień, w który obowiązuje tzw. post jakościowy - czyli zakaz jedzenia mięsa.

Jednak spożywanie mięsa, głównie z grilla,  jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji kulinarnych w majówkę. Dlatego coraz więcej diecezji postanawia uwolnić wiernych od postu w majówkowy piątek.

"Dyspensa jest udzielana ze względu na czas sprzyjający spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, jakim jest majowy długi weekend, obejmujący w tym roku czas od 28 kwietnia do 6 maja włącznie" - czytamy w komunikacie archidiecezji warszawskiej.

Czytaj też: Pogoda na majówkę 2018 raczej będzie nas rozpieszczać. Jednak niektórzy muszą uważać

Metropolita Wrocławski Abp Józef Kupny też już udzielił swoim wiernym dyspensy na 4 maja.

Abp Henryk Hoser namawiał przy tym w jednym z wywiadów, żeby za przykładem Jezusa, “zgrillować rybkę, albo warzywko”, bo tak jest zdrowiej.

Nad wiernymi, którzy gustują w przysmakach z grilla, zlitował się również między innymi Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. W zamian za dyspensę  zachęca do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych.

Co ważne,  dyspensy,  jak podkreślają duchowni, obowiązują jedynie na terenie diecezji, w których biskupi zezwolili na jedzenie mięsa.


Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (28)
Nawet biskupi świętują majówkę. Pozwolili katolikom na coś, czego zazwyczaj im nie wolno
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 8 razy 4

  Nie macie czym się zabawiać? Można by się pośmiać gdyby Polska nie była państwem wyznaniowym, a banda dwojga, czyli hierarchia kk i kaczyzm, nie odbierała Polakom wolności, nie przerabiała kobiety w inkubatory, w których mają się rozwijać jaja zapłodnione, przerobione przez takich odrażających inkwizytorów jak Andrzej Zoll, w dziecko poczęte, którego życie jest ważniejsze niż życie inkubatora.
  Gdyby banda dwojga nie robiła dzieciom i młodzieży wody z mózgu przez opanowanie szkolnictwa. Gdyba banda dwojga nie wspierała faszyzujących nacjonalistów i gdyby nie niszczyła demokratycznego państwa prawa, to wtedy można by się pośmiać z zezwolenia hierarchii kk na pożeranie kiełbasy.

 • robertkiszka

  Oceniono 5 razy 3

  W imieniu swojm oraz rodziny chcialem podziekowac szanownym panom biskupom za pozwolenie zjedzeia kielbasy ...

 • gblo

  Oceniono 7 razy 3

  Dla kogo jest ta informacja? Katole mają to "pozwolili" w poważaniu, a poganie , ateisci nie zwracają na to uwagi. Może tylko po to by ludzie nie zapomnieli o swoich pasterzach lub o instytucji kościelnej. "Pozwalają" na coś na co nie mają kompletnie wpływu. Kolejny absurd o zabarwieniu satyrycznym

 • sh32wlodzimierz

  Oceniono 2 razy 2

  oglądanie Hosera podczas gdy za oknem słońce ociera się o masochizm

 • mm0427

  Oceniono 1 raz 1

  A napić się wódki można? No i czy ta dyspensa dotyczy też kobiet?
  Acha - a czy piątkowe posty nie zostały już zniesione przez papieża? :)

 • dawno.urodzony

  Oceniono 3 razy 1

  no to już mamy Świętego Grilla...
  do tego prowadzi wiara w boga, który pozwala palić ludzi na stosie, a nie pozwala jeść czegoś tam w piątek.... oszuści spotkali się z durniami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX