"Jak w 'Dniu Świra'". Szczerski pochwalił się, że Duda dostał gratulacje od Elżbiety II na 3 Maja

Min. Szczerski powiedział, że z okazji 3 Maja prezydent Duda dostał gratulacje od Elżbiety II i Donalda Trumpa. - Takie przechwałki świadczą o bardzo słabej pozycji głowy państwa - komentuje dr Sibora dla tokfm.pl.

Prezydencki minister w rozmowie z Polską Agencją Prasową wymienił nazwiska wielu światowych przywódców, którzy na ręce prezydenta Andrzeja Dudy przekazali gratulacje z okazji święta 3 Maja i setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Szczerski wspomniał m.in. o królowej Elżbiecie II i prezydencie USA Donaldzie Trumpie.

Zdaniem dr. Janusza Sibory, eksperta ws. protokołu dyplomatycznego z którym rozmawiał portal tokfm.pl, takie ogłoszenie może sugerować, że te gratulacje są czymś niezwykłym, wartym szczególnego odnotowania, lub wręcz że są jakimś osiągnięciem prezydenta Andrzeja Dudy.

Tymczasem - jak podkreśla dr Sibora - takie gratulacje to absolutny standard w stosunkach międzynarodowych i są składane w podobnych okolicznościach wszystkim państwom, z którymi się utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Istnieją nawet specjalne kalendarze, które przypominają dyplomatom, by pamiętali o wysłaniu tych rutynowych depesz.

- Takie przechwałki świadczą o bardzo słabej pozycji głowy państwa. To trochę tak, jakby chwalić się tym, że ktoś powiedział nam "dzień dobry". Ośmieszają się - ocenia dr Janusz Sibora. Ekspertowi takie stawianie sprawy kojarzy się ze znaną sceną z filmu "Dzień Świra" Marka Koterskiego.

"Nie mam kiedy odpisywać na korespondencję. Pisze do mnie Rossmann, Pizza Hut... Może odmiana losu wreszcie jakaś" - monologuje bohater filmu, Adaś Miauczyński, gdy otwiera skrzynkę pocztową, z której wysypują się ulotki reklamowe.

 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (90)
"Jak w 'Dniu Świra'". Szczerski pochwalił się, że Duda dostał gratulacje od Elżbiety II na 3 Maja
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 26 razy 22

  Złamas konstytucyjny.

 • kolo125

  Oceniono 17 razy 11

  bardziej żenujący już być nie może, PODŁA DOJNA ZMIANA! TFFFUUUU

 • batura3

  Oceniono 19 razy 11

  A od nigdy nie internowanego tchórza nie biorącego za nic odpowiedzialności i chowającego się za plecami innych też dostał gratulacje??:)))

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 15 razy 9

  A czy Duda powiadomił Elżbietę II. że Targowica, czyli magnateria, szlachta i hierarchia polskiego kościoła katolickiego, zniszczyła Konstytucję 3. Maja, przez ubłaganie carycy Katarzyny, żeby napadła zbrojnie na ówczesną Rzeczpospolitą i zlikwidowała na 123 lata państwo polskie?

 • getz54

  Oceniono 18 razy 8

  Morawiecki dostał gratulacje od prezesa Obajtka, Kaczyński od pani Janiny Goss, Szydło od słuchaczy Wyzszego Seminarium Duchownego w Krakowie, Kuchciński od prezesa Pracowniczych Ogródków Działkowych, Jacek Kurski chyba od Maryli Rodowicz, dyrektorzy stadnin koni arabskich od ....... koni. Zdarza się. W końcu to jest wielkie święto dobrejzmiany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX