A jeśli depresja nie jest chorobą? Stawiszyński: Lekarze traktują ją jak przeziębienie

- Nie wystarczy zażyć magiczną pigułkę, chociaż chcielibyśmy w to wierzyć. Depresja zmienia perspektywę postrzegania siebie i świata - mówi Cveta Dimitrova, psychoterapeutka.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2020 r. depresja będzie drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 - pierwszą.

Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta zajmujący się problematyką zdrowia psychicznego, w podcaście Tokfm.pl "Nasze wewnętrzne konflikty" zwraca uwagę na codzienne problemy osób chorych na depresję:

- Tracą poczucie sensu i nie są w stanie wykrzesać z siebie entuzjazmu, by przychodzić do pracy i wykonywać obowiązki zawodowe czy społeczne - tłumaczy.

Leczymy w niewłaściwy sposób

Stawiszyński zauważa, że system leczenia depresji nie skupia się na samej chorobie, tylko na jak najszybszym przywróceniu osoby do społeczeństwa, a to nie jest właściwe podejście.

Czytaj też: Depresja główną przyczyną niezdolności do pracy. Tak może być w Polsce już za kilka lat

- Lekarze są elementem systemu pracującego na rzecz ogólnonarodowej produktywności. Ujmują depresję jak przeziębienie: kiedy jesteśmy chorzy, bierzemy antybiotyk i choroba przechodzi. Podobnie w przypadku depresji, idziemy do lekarza, który daje nam tabletki i choroba powinna przejść - tłumaczy Stawiszyński.

- Podejście farmakologiczne bywa pomocne i daleko mi do dyskredytowania go. Nie jest tak, że wystarczy zażyć magiczną pigułkę, chociaż chcielibyśmy w to wierzyć.
Depresji zmienia perspektywę postrzegania siebie i świata - mówi Cveta Dimitrova, współzałożycielka fundacji "Przestrzeń Terapeutyczna", zajmującej się poszerzaniem dostępu do psychoterapii jako skutecznej formy pomocy psychologicznej.

Również Stawiszyński zaznacza, że nie należy rezygnować z leków antydepresyjnych. - Zwolennicy niemedykalistycznej teorii są posądzani o to, że chcieliby skazywać ludzi na doszczętne pogrążanie się w tych stanach, a nie o to chodzi - tłumaczy.

W Polsce smutek jest tabu

Prowadzący wskazują , liczbę zachorowań może podnosić forsowanie przekonania, że życie składa się z samych przyjemności. Jak mówią współczesna kultura ma tendencję do patologizowania trudnych doświadczeń: przekonuje ludzi, że powinni móc wszystko, a jeśli pojawiają się dolegliwe stany, to należy je zlikwidować.

- Żyjemy w kulturze, w której smutek jest tabu. Dzisiejsza epidemia depresji ma z tym związek. Wypychane uczucia wracają do ludzi, w skrajny sposób - podsumowuje Stawiszyński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
A jeśli depresja nie jest chorobą? Stawiszyński: Lekarze traktują ją jak przeziębienie
Zaloguj się
 • angemona

  Oceniono 4 razy 2

  Za depresją zawsze kryje się jakiś problem lub frustracja, tabletki to tylko pudrowanie syfa. Gdyby nasze społeczeństwo było bardziej otwarte na wszelakie inności byłoby o wiele łatwiej żyć.

 • sydio

  Oceniono 1 raz 1

  A kto szanownemu panu każe to czytać?

 • rastablaster

  0

  depresja to literacka fikcja sponsorowana przez koncerny farmaceutyczne. nie ma pigułki szczęścia i nie każdy rodzaj cierpienia jest chorobą. Wręcz przeciwnie.

 • aron2004

  Oceniono 6 razy -2

  Znowu redaktor po filozofii wie lepiej jak leczyć ludzi niż lekarze.

 • Krzysztof Blaszke

  Oceniono 4 razy -2

  Na szczęście mamy największy i najlepszy ośrodek medytacji "Dhamma Pallava" w Europie. Jak się medytacja spopularyzuje to psycholodzy pujdą z torbami ??

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -6

  Czytajac posty czerskiej czy komentarze ludu czeskiego mozna sie nabawic trwalej depresji na lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX