Pani Alicja nie zgłosiła, że ma 75 lat. Narosło jej 1300 zł długu za abonament RTV. "Ustawa nie przewiduje abolicji"

1300 zł zaległości i zajęcie emerytury. Wszystko z powodu braku złożenia pisma o skończeniu 75. roku życia. Resort infrastruktury nie widzi problemu.

Słuchaczka Radia TOK FM zgłosiła się do reporterów z prośbą o interwencję. Chodziło o abonament radiowo-telewizyjny, który, przez niedopełnienie formalności, obciąża konta seniorów. Według prawa po skończeniu 75. roku życia nie muszą go oni płacić. Nie wystarczy jednak tylko osiągnąć odpowiedni wiek...

Skarbówka zajęła emeryturę pani Alicji. Powód? Nie płaciła abonamentu na TVP

- Zorientowałam się kiedy poszłam do banku po wyciąg i zauważyłam, że mam potrącone 400 zł. Ja dawno skończyłam 75 lat i byłam już szczęśliwa, że już nie muszę płacić (abonamentu - red.). Poczułam się pokrzywdzona - mówi reporterce TOK FM pani Alicja.

Prawie 1300 zł zaległości powstało, bo 84-letnia Alicja Góral nie wiedziała, że musi wyrejestrować się z rejestru płatników, aby należności przestały być naliczane po ukończeniu 75. roku życia. Do 2015 roku, aby zostać zwolnionym z płacenia abonamentu trzeba było zgłosić osiągnięcie wymaganego wieku na poczcie.

Alicja Góral o tym nie wiedziała i przez pięć kolejnych lat naliczano jej abonament i odsetki za jego niepłacenie. 

Rzecznik apeluje, ministerstwo nie widzi problemu

Wiele osób w podobnej sytuacji prosi o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich.  Wierzycielem jest Poczta Polska, dlatego RPO zaapelował do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o zajęcie stanowiska. Ministerstwo, mimo biurokratycznego absurdu, nie widzi problemu, a więc i jego pozytywnego rozwiązania. 

Tłumaczy, że prawo zwalniające z obowiązku osobistego wyrejestrowania weszło w życie 3 lata temu, a jego nowelizacja nie przewidziała abolicji.

Nie ma więc przepisów, które mogłyby pomóc osobom będącym w podobnej do pani Alicji sytuacji.

Uprawniona do pobierania opłat abonamentowych Poczta Polska, nie posiada według ministerstwa podstaw prawnych do umorzenia postępowania wobec osób posiadających zaległości z racji braku dopełnienia formalności. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM