Abp Gądecki ma plan wobec rodziców. "Nieskatechizowani zniszczą owoce katechizacji dzieci"

Abp Stanisław Gądecki jest zdania, że katechizowanie dzieci i młodzieży w szkole to za mało. Dlatego nalega, by podjąć działania również wobec rodziców, którzy mogą "zniszczyć owoce katechizacji".

Na początku transformacji ustrojowej do szkół wkroczyli katecheci, którzy za pieniądze z budżetu państwa i według wytycznych biskupów rzymskokatolickich prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Jednak według abp. Stanisława Gądeckiego to stanowczo za mało.

Czytaj też: "Ludzie się budzą". Pod rządami PiS coraz więcej osób otwiera się na zaangażowany ateizm

"Owoce katechizacji dzieci i młodzieży zniszczą w doskonały sposób rodzice nieskatechizowani" - stwierdził hierarcha. Duchowny powiedział to podczas nabożeństwa dla pielgrzymki Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu. Sprawę opisuje niedziela.pl.

Oddziaływanie kleru na osoby dorosłe

"Nadszedł czas, by zająć się czymś nowym, to znaczy katechezą dorosłych. Nie katechizacją dzieci i młodzieży, to robią katecheci w szkołach, ale zabrać się za katechizację dorosłych, rodziców" - przekonywał arcybiskup wskazując, że dobrych okazji do oddziaływania na dorosłych dostarczają takie okazje jak chrzest czy pierwsza komunia ich dzieci. Właśnie dlatego hierarcha otworzył w Poznaniu ośrodek dla katechetów, którzy mają się specjalizować w katechizowaniu ludzi dorosłych.

"Owoce katechizacji dzieci i młodzieży zniszczą w doskonały sposób rodzice nieskatechizowani" - uzasadniał abp Gądecki. Jego zdaniem "wiele osób przeciwstawia się królowaniu Chrystusa" w obyczajach i innych sferach życia społecznego dlatego, że „chcą oni służyć jedynie sobie i własnemu egoizmowi”.

Kim jest Stanisław Gądecki?

Stanisław Gądecki to od 2014 r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup poznański Kościoła rzymskokatolickiego.

Kilka dni temu odpowiedział na list Katarzyny Lubnauer, przewodniczącej Nowoczesnej, która zaapelowała do niego o to, by kler nie ingerował w prawo kobiet do przerwania niechcianej ciąży. Arcybiskup przekonywał, że duchowni rzymskokatoliccy nie naciskają na polityków, a jedynie odwołują się do ich sumień.

Kilka lat temu abp Gądecki zapowiedział, że księża będą walczyć z prawem do zapłodnienia in vitro tak samo jak z aborcją.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (306)
Abp Gądecki ma plan wobec rodziców. "Nieskatechizowani zniszczą owoce katechizacji dzieci"
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 82 razy 82

  Zamiast katechizacji rodziców proponuje kastracje wszystkich księży (będą lepiej śpiewali, a przy okazji dzieciom odpuszcza)

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 62 razy 62

  W kościołach zaczyna być pusto. Trzeba więc zastosować kolejny przymus. Wiele dzieci uczęszcza na lekcje religii z czystego konformizmu. By nie być dyskryminowanym w szkole i by mieć średnią ocen taką jak inni uczniowie. Na co dzień jednak widzą, słyszą i czują, co rodzice myślą o Kościele i pracownikach jego frontu ideologicznego. Pomysł Gądeckiego to projekcja refleksji na temat tego, że za około dziesięć lat Kościół zostanie odesłany tam gdzie jego miejsce. Na margines!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 57 razy 55

  Dobre!
  Tego właśnie rodzicom życzę.
  Najlepiej by było zorganizować im zajęcia dwa razy w tygodniu w szkole, aż dziecko nie ukończy edukacji. A jeśli nie przyjdą, to dziecko nie otrzyma promocji.

  Nauczyciele etyki mieliby w końcu pełną obsadę w klasach, bo jak znam polskich katolików, to lubią co prawda utrudniać życie innym (nawet własnym dzieciom) ale w żadnym wypadku sobie.

 • Maria Pawlik

  Oceniono 39 razy 37

  Cały polski kościelny personel należy zdepisyzować , rozliczyć z zawartego z pomazańcami haniebnego, niszczącego Polskę sojuszu ołtarza z tronem, i wszystkich miliardów zagrabionych z tej okazji!!! Rozwydrzonych, bezczelnych biskupów należy boleśnie pogonić z polityki do kruchty i zakazać mącenia w polskiej polityce raz na zawsze, najlepiej ustawą!!! Amen.

 • pinio67

  Oceniono 36 razy 36

  Nożesz q....wa !!!!!!
  Dajcie to na pierwszą stronę gazeta.pl - niech skatolały suweren pozna co go czeka. Bo jakoś nie muszę wysilać wyobraźni aby zobaczyć klepanie obowiązkowego paciora na początku pracy w administracji publicznej.

  WON z katolstwem !!!!!

 • marudna.maruda

  Oceniono 33 razy 33

  Genialne. Już widzę tych radosnych, rozmodlonych rodziców, którzy po trzygodzinnej próbie przedkomunijnej dla dzieci zasiądą w kościelnych ławach, aby pozwolić się nauczać. W tym czasie dziećmi zapewne zaopiekują się, nakarmią i odrobią zadane lekcje szkolne siostry zakonne i świeccy katecheci, bo pobożni biskupi chyba nie pozostawią dzieci kilkuletnich na ulicy lub samych w domu.
  Bardzo, bardzo się starają, żeby im wierni odpływali z kościoła. I tak młodych jak na lekarstwo, a będzie jeszcze mniej.

 • kuba161048

  Oceniono 30 razy 30

  Głupi cymbał z laseczką w idiotycznej czapeczce i na dodatek w sukieneczce .
  Czy tak wygląda normalny człowiek ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX