Szydło jest "niegrzeczną dziewczynką"? Ukazał się ciekawy wywiad z byłą premier rządu PiS

- Polityka to nie miejsce dla grzecznych dziewczynek - mówi była premier Beata Szydło w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". W rozmowie przyznaje, że "była kiedyś nieśmiała, zamknięta w sobie i milcząca".

Długi wywiad z Beatą Szydło ukazał się w tygodniku "Sieci". Była premier opowiedziała w nim m.in. o tym, jaka relacja łączy ją aktualnie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. 

Nagrody? "Temat zamknięty

- Spotykam się regularnie z prezesem Kaczyńskim. Nie ma mowy o żadnym żalu - wyznaje jednak Szydło w wywiadzie dla tygodnika“Sieci”. Dodaje, że samego wystąpienia w Sejmie nie żałuje, bo “musiała stanąć po stronie swoich ludzi”.

Uważa, że temat nagród jest zamknięty. - Mam na ten temat swoje przemyślenia, ale zostawię je dla siebie. Przypomnę tylko, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, nie doszło do żadnych nadużyć, nikt niczego nie ukradł. Ministrowie nagrody przekazali dobrowolnie na cele charytatywne. Temat jest zamknięty - przekonuje.

"Nigdy nie będę celebrytką"

W obszernej rozmowie z Dorotą Łosiewicz, była premier przyznała także, że "jest po prostu dziewczyną z prowincji". 

W gazetach czytam, że nie mam charyzmy. Natomiast faktycznie, chyba potrafię rozmawiać z ludźmi, umiem ich zjednywać. To o tyle zaskakujące dla mnie, że kiedyś byłam raczej nieśmiała, zamknięta w sobie i milcząca. Nigdy nie sądziłam też, że będę politykiem (...). Często żartuję, że jestem po prostu dziewczyną z prowincji i nigdy nie będę celebrytką

Przyznała jednak, że zdarzały się chwile, w których żałowała wejścia do świata wielkiej polityki. Tak było np. w 2005 roku. - Przyszłam do Parlamentu z samorządu, w którym bardzo wiele zależy od władz lokalnych. W Sejmie okazało się, że jestem trybikiem w wielkiej maszynie i niewiele - jak wtedy sądziłam - ode mnie zależy - wspomina.

Czytaj też: Rabiej: "Szydło nie ma wstydu". Była premier przekonywała, że nagrody należały się politykom PiS

Ze słów Beaty Szydło wynika, że dzisiaj jest z rządu zadowolona. - Rząd PiS wreszcie zajął się sprawami ludzi. I Polacy to doceniają - przekonuje.

Natomiast jako swój sukces wskazuje np. słynne “27:1”, czyli głosowanie w Radzie Europejskiej na temat przedłużenia kadencji Donalda Tuska jako jej przewodniczącego. - Tamta sprawa zbudowała respekt wobec mnie, a mi udało się zwrócić uwagę kolegów z Rady na ważną sprawę: państwo musi mieć prawo do rekomendacji osoby, która ma zająć tak ważne stanowisko - przekonuje. I dodaje, że bardzo dobre relacje ma m.in. z Angelą Merkel oraz Theresą May.

Po odejściu z funkcji premiera dostała piękny list od Viktora Orbána, a później bardzo ładne życzenia urodzinowe

Za sukces uważa też polską politykę względem uchodźców. - Jestem pewna, że powstrzymaliśmy Europę przed szaleństwem - pada w wywiadzie.

Nie należy się poddawać

W rozmowie dla “Sieci” pojawiła się też kwestia podróży do domu rządowym samolotem, które kosztowały 1,6 mln zł. 

Jak jeździmy samochodem, to też niedobrze, bo są stłuczki. Sama wylądowałam na drzewie, a potem media i opozycja z ofiary wypadku zrobiły ze mnie jego sprawcę. Na sygnale - źle, bo butna władza. Bez sygnału - źle, bo kolumna nie zachowuje ostrozności

- broni się Szydło.

Była premier nie unikała też rozmowy na temat jej dymisji. - To był jeden z najtrudniejszych dni w moim politycznym życiu. Ale byłam przygotowana, bo “grillowanie Beaty Szydło” trwało już od dłuższego czasu - wyjawiła, dodając:

Nie tak łatwo mnie zniszczyć. I na to nie pozwolę. Polityka to nie jest zajęcie dla "grzecznych dziewczynek

- zadeklarowała.

Beata Szydło nie wyklucza startu w wyborach do Europarlamentu. Jej zdaniem w UE potrzebny jest głos jasno stawiający interesy Polski oraz upominający się o wartości, od których Europa odchodzi.

Podkreśla też, jak ważne jest, żeby PiS wygrał kolejne wybory. - Jest wiele spraw, które kontynuowane być muszą. Rząd PiS wreszcie zajął się sprawami ludzi. I Polacy to doceniają. Czas polityków celebrytów się skończył. Czas na polityków - rzemieślników, którzy będą słuchać ludzi - twierdzi Szydło.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny