Katolicy piszą do biskupów ws. niepełnosprawnych. "Przemocy towarzyszy aprobata części hierarchów"

"Jesteśmy katolikami, ludźmi wierzącymi i praktykującymi. Od wielu dni myślą i sercem towarzyszymy osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom protestującym w Sejmie" - tak zaczyna się list do biskupów.

Jego sygnatariuszami jest grupa katolików „Wiara i Społeczeństwo” z Krakowa.

"Wydarzenia w Sejmie RP z ostatniego miesiąca pokazują jak bardzo politycy demonstrujący przywiązanie do obrzędów religijnych nie rozumieją swoich czasów i wyzwań stojących przed Polakami" - piszą katolicy z "Wiara i Społeczeństwo". Przypominają, że papież Jan Paweł II nazwał osoby z niepełnosprawnością "uprzywilejowanymi świadkami człowieczeństwa". 

"Reakcja partii rządzącej wobec protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w budynku Sejmu jest wyrazem przemocy politycznej w stosunku do najsłabszych członków naszego społeczeństwa. Z bólem stwierdzamy, że przemocy tej towarzyszy aprobata lub obojętność ze strony części hierarchów i duchownych" - kontynuują.

Krytyka abp. Hosera

Jako przykład podają wypowiedź abp Henryka Hosera, który zarzucił niepełnosprawnym, że protestują w "niestosownym" miejscu, a ich protest ma "podłoże polityczne". Z kolei chwalą abp Gądeckiego za wypowiedzi utrzymane w "duchu Ewangelii".

Sygnatariusze listu apelują do przywódców Kościoła rzymskokatolickiego o to, by podjęli mediacje między protestującymi i stroną rządową, aby spełnić "słuszne postulaty" osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sygnatariusze proszą także, by biskupi swoimi staraniami zapewnili protestującym godne traktowanie przez władze Sejmu oraz dostęp do obrzędów religijnych.

W podobnym tonie wypowiadał się również ks. Alfred Wierzbicki w rozmowie z Anną Gmiterek-Zabłocką w tokfm.pl. - Zastanawiam się, dlaczego mój Kościół nie upomina się o niepełnosprawnych w Sejmie. Głos w tej sprawie jest zdecydowanie za cichy - powiedział duchowny.

Protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością

Rozpoczął się ponad 18 kwietnia w Sejmie, gdzie od miesiąca dorośli niepełnosprawni i i ich rodzice czekają na to, że rząd PiS przyzna im 500 zł dodatku rehabilitacyjnego w gotówce. Władza nie chce spełnić tego postulatu, proponuje pomoc w formie rzeczowej.

Wiceprzewodniczący klubu PiS, Jacek Żalek, w rozmowie z Natalią Bet z tokfm.pl argumentował przeciwko pomocy gotówkowej - twierdził, że taką pomoc mogą przejąć "zwyrodniali" rodzice. Potem przeprosił protestujących za te słowa.

Żalek o protestujących rodzicach: Nie można dać im tej gotówki. Traktują dzieci jak żywe tarcze

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Katolicy piszą do biskupów ws. niepełnosprawnych. "Przemocy towarzyszy aprobata części hierarchów"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 8 razy 8

  Pisanie jakiegokolwiek listu do biskupów polskich ma taki sam sens jak pisanie lskarg przez Zydów, do komendanta Auschwitz Rudolfa Hosa, albo zgłaszanie SS-manom, ze w łazni ulatnia się gaz. Od początków istnienia kościół katolicki jest samym złem, inaczej, złem samym w sobie. Skazywanie na okropne tortury i spalenie światłych i mądrych ludzi, jak Giordano Bruno, palenie na stosie kobiet - czarownic, zniszczenie cywilizacji plemion Ameryki Południowej, zabójstwa i mordy na zlecenie. Tak samo jak nie mozna zapomniec zbrodni wojennych dokonywanych na kuli ziemskiej od Europy przez Azję, do Afryki, tak samo nie mozna zapomniec zbrodni wyrządzonych ludzkości przez kościół katolicki i jego świętą inkwizycję. Tak jak powstał
  ogólnoświatowy ruch społeczny Me Too w sprawie krzywd wyrządzanych kobietom, powinien powstac ruch Me Too zrzeszający ofiary kościoła katolickiego, ofiary pedofilii i gwałtów, mordów rytualnych w przeszłośi. Nie mozna im tego zapomniec. Oni wiedzą doskonale, ze nie ma zadnego zmartwychwstania, kary za grzechy, zadnych grzechów, i plując swoim wiernym w twarz z 7 grzechów głównych czynią siedem cnót kościoła katolickiego. Trzeba zapisac w konstytucjach państw, w ustawach, traktatach, ze ZBRODNIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO NIE ULEGAJĄ PRZEDAWNIENIU. NIGDY.

 • katejot666

  Oceniono 9 razy 7

  Śmieszą mnie różni "otwarci katolicy". Przypominają liberalnych komunistów z końca lat osiemdziesiątych. Tamci chcieli reformować i ci też chcą. Tamtym nie udało się i ci też przegrają.

  Bryłę betonu można "zreformować" tylko w jeden sposób- rozbijając na proszek.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 10 razy 6

  Oj tam, JP II mówił też, że kto wyrzekł się Boga, wyrzekł się człowieczeństwa.
  Wyjątkowy cham.

  Nie podobają się działania biskupów?
  To dlaczego jesteście katolikami?
  Po co ci to?
  Po co się powołujecie na słowa JP II, choć dobrze wiecie, że przez lata ukrywał pedofilów w sutannach?
  Po co te listy?
  Do kogo i co mają zmienić?
  W KK jest wszystko w porządku, tak jak powinno być.
  To w waszych głowach jest nieporządek, jeśli myślicie, że z przedstawicielem feudalnego systemu opartego na posłuszeństwie wobec zwierzchnika można prowadzić skuteczny dialog.
  Jesteście zwierzchnikami biskupów?

 • corey999

  Oceniono 7 razy 5

  To chyba oczywiste. Dadzą kase najbardziej pokrzywdzonym, to nie trafi w łapki kieckowych. NO TO JAK MAJĄ TO POPIERAĆ.

 • tlen69

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ks. Isakowicz ma problemy ze zdrowiem, że protestującym dzielnym opiekunom i niepełnosprawnym przypisuje choroby ...?
  Gdy obecnie w kraju jest rozwój gospodarczy, z powodu wstąpienia Polski w 2004 r. do UE oraz, gdy jest już po kryzysie gospodarczym w latach 2008 - 2014 i nie trzeba "zaciskać pasa". Już najwyższy czas zadbać o słabą grupę osoby dorosłe niepełnosprawne i ich opiekunów.
  Poprzez ich protest w sejmie od 18 kwietnia 2018 r. do dzisiaj nagłośnione zostały problemy dotyczące osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Ta społeczna grupa, mająca stałe problemy i obciążenia opieką bliskich, wymaga wsparcia państwa i to co najmniej tyle ile proponują tj. 500 zł w gotówce.
  Pytam czy 500+ i 300+ wypłacane są w bonach, opiece medycznej, w daninach: biletach do kina, długopisach i piórnikach ?
  Rozważmy 500+, czy matka np. 4 dzieci w wieku 15, 12, 10 i 8 lat musi dalej pozostawać w domu i brać zasiłek socjalny , a potem emeryturę socjalną ?!
  15 latki są bardzo samodzielne i pomagając młodszemu rodzeństwu uczą się ról społecznych i obowiązków. Nie bardzo chcą opieki rodziców. Mają duże poczucie niezależności i samoDZIELNOŚCI. Dlaczego matka 15 letniego zdrowego dziecka ma dalej pozostawać w domu i otrzymywać 500+, przecież powinna podjąć pracę i zarobić na godne życie i emeryturę oraz samorealizować się . Nie musi wymieniać pampersów, pchać wózka, ubierać go, zajmować się opieką na 24 godziny.
  Czy politycy i straż mają problemy ze sobą, że "znęcają się" nad protestującymi utrudniając im wiele normalnych wolności i praw ? Czy mają sumienie i empatię?

 • flemming

  Oceniono 6 razy 4

  To wszystko o dupę potłuc. Wszystkie partie w III RP właziły kościołowi w dupę, doprowadziły do sytuacji w której społeczeństwo to Indianie z Ameryki Płd. , a kler - to ludzie Corteza. Tyle że złota nie wywożą do Hiszpanii, a pławią się w nim poza murami swoich pałaców - patrz wyjątkowy hooo..... Głódź.

 • Marek Trybut

  Oceniono 6 razy 4

  Apelowanie do przywódców Kościoła to jak wołanie na puszczy, to jak apelowanie do głuchego aby usłyszał, to jak apelowanie do ślepego, żeby zobaczył, to apelowanie do notorycznego złodzieja aby przestał kraść, to jak apelowanie do pasożyta aby przestał pasożytować.

 • andrzej1.61

  Oceniono 5 razy 3

  Dla tych okupantów liczy się tylko szmal i molestowanie dzieci wszystko zapewnia PiS wiec ich popierają.

 • tadjan

  Oceniono 2 razy 2

  no tak, ale to jest pisanie katolików do antychrystów, którzy dawno zaprzeczyli temu co wmawiają owieczkom i baranom w każdej homilii....... tego kościoła, do którego piszecie katolicy, już nie ma, ostał się tylko kościół złodziei, zboczeńców i krzywoprzysiężców w purpurowych szatach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX