Będą przesłuchiwać kobiety, bo szukały informacji o aborcji? Prof. Płatek radzi, jak się zachować
Fundacja złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie działalności jednego z forów internetowych. Chodzi o wpisy zawierające porady na temat aborcji farmakologicznej. Zdaniem organizacji, doszło do złamania prawa. Instytut powołuje się na przepis kodeksu karnego, mówiący o “udzieleniu kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub nakłanianie jej do tego”.
"Nakłanianie to co innego niż informowanie"
Zdaniem prof. Moniki Płatek, prawniczki z UW, w tym przypadku do złamania prawa nie doszło. - Nakłanianie to co innego niż informowanie. Jednym z elementów praw reprodukcyjnych jest prawo do terminacji ciąży i każdy ma prawo pozyskiwać na ten temat informacje - wyjaśniła w audycji "Analizy" w TOK FM.
Prawniczka podkreśliła też, że państwo gwarantuje obywatelom prawo do informacji, edukacji i poradnictwa w sprawie przerywania ciąży oraz dostępu środków umożliwiających korzystania z tego prawa. Przytoczyła mówiące o tym zapisy z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Strony internetowe informujące o aborcji wypełniają więc lukę, której nie wypełnia władza
- zauważyła prof. Monika Płatek.
Prowadząca audycję Agata Kowalska, zwróciła jednak uwagę na problem, że granica między udzielaniem informacji a pomocnictwem może być płynna, zależna od interpretacji sędziego. Przypomniała również sprawę z Opola, w której sąd skazał matkę 16-latki za pomoc córce w dokonaniu aborcji. Kobieta kupiła dla niej przez internet tabletki wczesnoporonne. Kara - rok pozbawienia wolności w zwieszeniu.
Zawieziesz na zabieg - to przestępstwo?
- Czy jeżeli mąż zawiezie żonę do zagranicznej kliniki aborcyjnej, to już jest pomocnictwo? Albo jeżeli zrobię herbatę koleżance, która źle się czuje po zażyciu tabletek poronnych, to mogę być za to skazana? - pytała Agata Kowalska.
Obawiam się, że w tym momencie lepiej o tej koleżance nie wspominać. I powiedzieć, że do kliniki jechało się w pojedynkę
- radzi prof. Płatek.
Przyznała, że sytuacja, w której zrobienie komuś herbaty jest ryzykowne to paranoja. - Żyjemy w kraju, w którym “wiedzące” kobiety traktuje się jak wiedźmy, szuka się zastępczej formy polowania na czarownice - skwitowała.
Jeżeli doniesienia fundacji potwierdzą, może się zdarzyć, że kobiety, które poszukiwały informacji na stronach, których dotyczy zawiadomienie, zostaną wezwane na przesłuchanie.
- W takiej sytuacji nie dajmy się ścigać. Czyli przypominajmy, że władza nie wywiązuje się z całości swoich obowiązków przestrzegania praw reprodukcyjnych kobiet - radziła Płatek.
Jak rozmawiać z policją? Inscenizacja
Agata Kowalska podkreśliła jednak, że na wezwanie prokuratury i tak trzeba się stawić. Razem z profesor Płatek “odegrały” na koniec audycji scenkę, w której prawniczka pokazała, w jaki sposób rozmawiałaby z prokuraturą, gdyby wezwaną ją na przesłuchanie w tego typu sprawie.
- Czy była pani w ciąży? - dziennikarka wcieliła się na moment w rolę przesłuchującego prokuratora.
- Na jakiej podstawie mam udzielać takiej informacji? - odparła prof. Płatek, wcielając się z kolei w rolę przesłuchiwanej.
- Czy szukała pani informacji na temat przerywania ciąży?
- Tak, jak chciałam, to szukałam.
- Wie pani, że to może być przestępstwo?
- Poszukiwanie informacji to nie przestępstwo.
- Przerwała pani ciążę?
- To nie jest pani sprawa.
- Jeżeli pani przerwała, może to oznaczać, że ktoś popełnił przestępstwo pomagania w dokonaniu aborcji.
- To nie jest pani sprawa. Odmawiam udzielenia takiej informacji. Nie mam obowiązku opowiadać się co do takich spraw. Tym bardziej, jeżeli mogę w ten sposób zaszkodzić bliskim.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
-
Nowy Jork utonął w gęstym dymie. Obrazki niczym z apokaliptycznego filmu
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji
- Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w sprawie "lex Tusk". Co dalej?