Dzień Matki spędzą przed Sejmem. Chcą przedstawicielom NATO przekazać wiadomość

Organizacje kobiece wesprą w Dzień Matki protestujących w Sejmie. Hasła na transparentach będą w języku angielskim, żeby ich treść dotarła do uczestników Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, mamy protestujących dorosłych z niepełnosprawnościami Dzień Matki spędzą na sejmowym korytarzu. Organizacje kobiece, w tym Ogólnopolski Strajk Kobiet, szykują na ten dzień pikietę pod hasłem "Dzień SuperMatki - wspieramy protest RON".

- Spotykamy się przed Sejmem, o godzinie 14. Zabierzcie ze sobą kwiaty i laurki dla mam strajkujących w Sejmie oraz duże, anglojęzyczne transparenty mówiące o bieżącej sytuacji w Polsce - namawiają organizatorki.

Hasła w języku angielskim mają trafić zagranicznych do uczestników i obserwatorów Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, które rozpocznie się w Sejmie dzień wcześniej. Mowa o 260 parlamentarzystach z 29 krajów sojuszniczych, a także przedstawicielach środowisk naukowych i organizacji samorządowych.

Protestującym od 18 kwietnia w Sejmie osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzicom i opiekunom, zależy, żeby świat dowiedział się o ich sytuacji. Oni też specjalnie na okazję Zgromadzenia Parlamentarnego NATO przygotowali transparenty z hasłami w języku angielskim.

Tymczasem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że obszar Sejmu, w którym trwa protest, będzie odgrodzony od zgromadzenia.

Były premier ostrzega

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza, próby “ukrycia” protestu przed zagranicznymi gośćmi skończą się dla PiS fatalnie. - Oczywiście wszyscy to będą wiedzieli i w związku z tym zobaczą, jak władze w Polsce traktują obywateli, nawet tych bardzo szczególnych, którzy powinni być traktowani priorytetowo - mówił w TOK FM senator i były premier oraz minister spraw zagranicznych. - Jeżeli zastosuje się działania mające na celu cenzurę, niedopuszczenie kamer czy dziennikarzy, to może się to skończyć zerwaniem całego posiedzenia - ostrzegł.

Przypomnijmy: Kluczowym  postulatem protestujących jest wprowadzenie dodatku dla osób niepełnosprawnych w postaci 500 złotych w gotówce.

Cimoszewicz: Protest w Sejmie będzie sensacją dla zgromadzenia NATO. "Możliwe zerwanie posiedzenia"

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM