Europejska organizacja wspierająca niepełnosprawnych: Dość nieludzkiego traktowania protestujących!

Adresatami listu od największej europejska organizacji pozarządowej wspierająca osoby niepełnosprawne są polskie władze oraz uczestnicy Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

European Disability Forum, największa europejska organizacja pozarządowa wspierająca osoby z niepełnosprawnością wystosowała listy, w których kategorycznie przeciwstawia się warunkom w jakich zmuszeni są do przebywania prowadzący sejmowy protest niepełnosprawni i ich opiekunowie.

Wzywa w nim polski Parlament do natychmiastowego zakończenia nieludzkiego traktowania osób protestujących w Sejmie.

Adresatami listu są m.in. szefowie unijnych instytucji, z Donaldem Tuskiem na czele,  polskie władze w osobach premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, a także Paolo Alli - przewodniczący planowanego na 25-26 maja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.  

Warunki, w jakich zmuszeni są przebywać protestujący, są według organizacji  skandaliczne i bezpośrednio godzą w prawa człowieka i godność ludzką. 

European Disability Forum wskazuje na zakaz opuszczania przez protestujących budynku, nie wpuszczanie do protestujących osób chcących z nimi porozmawiać, brak możliwości spotkań z fizjoterapeutami oraz przeznaczenie dla protestujących tylko jednej toalety.

Uwagę autorów listu przykuły też włączone całą dobę lampy, które oświetlają korytarz, na którym protestują niepełnosprawni. 

Organizacja wzywa polski parlament do natychmiastowego zakończenia nieludzkiego traktowania osób protestujących i rozpoczęcia dialogu.

Czytaj też: "Niech pan mnie nie dotyka!". Przepychanki w Sejmie, bo niepełnosprawni chcieli wywiesić baner

Liczy się każde wsparcie

Od 18 kwietnia, czyli dnia rozpoczęcia protestu, przebywający w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie spotykają się z wieloma aktami solidarności.

W mediach społecznościowych pojawiają się liczne gesty poparcia. 

Protestujący mogą jednak liczyć nie tylko na wirtualne gesty. 

W Dzień Matki, 26 maja, organizacje kobiece wesprą osoby protestujące w Sejmie. Pod budynkiem zorganizowana zostanie pikieta pod hasłem "Dzień SuperMatki - wspieramy protest RON". 

Wsparcia protestującym udzieliła również wcześniej grupa katolików „Wiara i Społeczeństwo” z Krakowa, którzy w liście do biskupów stwierdzili, iż hierarchowie kościelni pozostają obojętni na stosowaną wobec niepełnosprawnych przemoc polityczną. 

Pojawiają się również gesty solidarności od zwykłych-niezwykłych osób. W Zamościu, emerytka w rożnych punktach miasta rozwieszała plakaty popierające protest.

Protestujących odwiedził prezydent Lech Wałęsa oraz próbowała się z nimi spotkać szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska. O wsparciu zapewnił też Jerzy Owsiak

W ostatnich dniach odbyły się pikiety wspierające sejmowy protest m.in. w Lublinie, Toruniu, Olsztynie i Gdańsku

Niepełnosprawni i ich opiekunowie  dostają też kartki pocztowe i listy z całej Polski. Jak wspomnieli jednak po przepychance ze Strażą Marszałkowską podczas próby wywieszenia za okno baneru: od trzech dni żadnej nie dostali, co może być celowym działaniem sejmowej służby. 

Główny postulat protestujących to dodatek finansowy dla niepełnosprawnych -  w gotówce wysokości 500 zł miesięcznie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Stop nieludzkiemu traktowaniu. Europa wzywa Polskę do dialogu i poszanowania godności protestujących w Sejmie
Zaloguj się
 • to_moje_zdanie

  Oceniono 4 razy 2

  Przemoc polityczna to bardzo trafne sformułowanie tego, co robi rzekomo katolicka władza wspierająca teź rodziny (!) wobec ON I RON. To wszystko (szokujące wypowiedzi pisiewiczoów, sposób traktowania, warunki itp), urągają jakimkolwiek wartościom moralnym i chrześcijańskim i po prostu człowieczeństwu. To niezgodne z Konstytucją RP łamaną raz po raz. Dla mnie to wstrząsające, oburzające i bulwersujące jak daleko władza może się posunąć. Ludzie bez serc i ducha dorwali sie do wladzy i mają swoje t.k.m. To dewastacja ogólnoludzkich wartości i łamanie praw człowieka w niespotykanej skali w postkomunistycznej Polsce :(((

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  hołota w mundurach, która w parlamencie bije kobiety!! Panstwo Pis - TOTALNE ZDZICZENIE!

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Zasłonili protestujących kotarami, żeby im nie psuli estetyki wnętrz i żeby panna poseł P. mogła przechadzać się korytarzami bez niesmaku. Czy kolejny krok to drut kolczasty? A może ktoś podpowie cierpiącemu prezesowi, że ci ludzie mają tak dzień po dniu, tydzień po tygodniu, rok po roku... bez odpoczynku od bólu, od cierpienia, od bezsilności?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Tak z ogolnego ogladu to wdowy po funkcjonariuszach sluzby bezpieczenstwa tzw. oko sielecka elyta z ludowym rodowodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX