Historyczne zwycięstwo kobiet w referendum w Irlandii. Będą mogły przerwać niechcianą ciążę

Oficjalne wyniki referendum powinniśmy poznać wieczorem, ale już wiadomo, że zdecydowana większość Irlandczyków chce wycofania z Konstytucji słynnej już ósmej poprawki.

To ona zapewnia taką samą ochronę życia kobiety i egzystencji płodu. Jest podstawą przepisów, które uniemożliwiają kobiecie przerwanie ciąży, w której nie chce być. 

Aborcja jest dozwolona tylko wtedy, gdy zagrożone jest życie kobiety. Teraz ma się to zmienić. Rząd jeszcze przed referendum zapowiadał, że jeśli Irlandczycy zagłosują za złagodzeniem prawa, to do parlamentu trafi projekt ustawy dający kobietom prawo do przerwania niechcianej ciąży do 12 tygodnia jej trwania, bez podania przyczyny. 

W wyjątkowych sytuacjach przerwanie niechcianej ciąży byłoby możliwe do 24 tygodnia - na przykład gdy doszło do poważnego uszkodzenia płodu lub ryzyka utraty zdrowia kobiety. Parlament ma zacząć prace nad tym projektem jeszcze przed wakacjami. Rząd Irlandii chce, by nowe prawo zaczęło obowiązywać jeszcze w tym roku. 

"Tak" dla kobiet

 

Do głosowania za złagodzeniem przepisów nawoływali m.in. rodzice Savity Halappanavar - kobiety, która straciła życie w irlandzkim szpitalu, do którego trafiła w trakcie poronienia, bo lekarze nie przerwali jej ciąży. W wyniku braku pomocy lekarskiej wdała się sepsa i kobieta zmarła.

Twarz Savity znalazła się na plakatach zachęcających do głosowania na "tak" w referendum ws. przerwania niechcianej ciąży.

Lider kampanii na rzecz utrzymania przepisów zakazujących kobietom przerwania niechcianej ciąży, ogłosił porażkę swojego ruchu we wczorajszym referendum. John McGuirk stwierdził, że ten wynik "łamie serca" wielu ludziom - i zaapelował o szacunek dla tych, którzy opowiedzieli się za zachowaniem obecnego prawa.

Kraśko: Każda aborcja jest dramatem. Dryjańska: Skąd wiesz? Miałeś zabieg?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (134)
Kobiety w Irlandii będą mogły przerwać niechcianą ciążę. Zdecydowane zwycięstwo w referendum
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 24 razy 14

  Można polska ciemnoto?
  Można.

  Kobieta nie jest inkubatorem na potrzeby chorej ideologii.
  Zapłodnione jajeczko nie jest człowiekiem, choć dość liczna grupa idiotów głosi coś przeciwnego.
  Rządy AWS, PO i PiS to rządy ciemniaków.
  Ale widać takie mamy w większości społeczeństwo.
  Słabo wykształcone, gnuśne, leniwe umysłowo i peryferyjne światopoglądowo.
  A do tego załgane.

 • felucjan

  Oceniono 19 razy 11

  My jesteśmy 70 lat za Irlandią. Ekonomicznie, mentalnie i kulturowo. Chronimy zarodek, a pozwalamy żyć w nędzy niepełnosprawnym. Pieniądze mamy dla Godek i Rydzyka, a nie mamy dla dzieci chorych na raka, których jedyną nadzieją są terapie eksperymentalne. Za gwałt można dostać taki sam wyrok jak za obrazę uczuć religijnych (odpowiednio od 2 lat i do 2 lat).

 • Iwanka Hawranek

  Oceniono 16 razy 10

  Trzeba mieć dobrze wyprany mózg, brak empatii i rozumu, aby postawić znak równości pomiędzy człowiekiem a zygotą. Usuniętemu embrionowi jest obojętne, co się z nim dzieje. Bo nie charakteryzuje go człowieczeństwo w pełnym tego słowa znaczeniu. Bo jest po prostu embrionem. Tylko religijni ortodoksi próbują mu przypisać ludzkie cechy, a matki wpędzać w poczucie winy. A jak zakaz aborcji działa w Polsce, każdy w miarę ogarnięty człowiek wie.

 • wawiak57

  Oceniono 11 razy 9

  Wzór dla Polski, ale myślę, że jesteśmy w masie głupsi od Irlandczyków i u nas to nie przejdzie. Najpierw zerwać Konkordat, ustawić kler tam gdzie jego miejsce, czyli w głębokiej dupie, a potem zabrać się za edukację społeczeństwa.

 • jael53

  Oceniono 14 razy 8

  Pomyśleć, że hinduskie małżeństwo przyjechało do Irlandii po to, aby kobieta miała zapewnioną dobrą opiekę... Irlandczycy pewne rzeczy zrozumieli.

 • getz54

  Oceniono 17 razy 7

  Irlandzkie kobiety pokazały fucka Homoseksualnemu Związkowi Męzczyzn z Watykanu. Udowodniły, ze kazda wiara na świecie jest jedną wielką ściemą, i tylko od wiedzy, intelektu i wykształcenia ludzi zalezy, czy zechcą stosowac się do zasad którejkolwiek z nich. Ludzie sami wiedzą, co jest dla nich najlepsze. co ułatwi im zycie, nie potrzeba im do tego rzeszy pasibrzuchów w sutannach zeby im dawali swoje zacofane rady. Internet, bitcoin, Anonymous,, Wiki Leaks, nijak się mają do zmartwychwstania, wniebowstą[pienia, sądu ostatecznego i piątkowego postu. Siara.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX