Platforma chce komisji śledczej ws. GetBacku. "To afera PiS z premierem Morawieckim na czele"

Poseł Sławomir Neumann (PO) opublikował na Twitterze wniosek dotyczący powołania komisji śledczej ws. GetBacku. Zdaniem polityków Platformy odpowiedzialność za oszukanie ludzi na 2,5 mld zł ponosi PiS.

Jak pisze przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy, komisja śledcza powinna "zbadać aferę, za którą odpowiedzialny jest PiS, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele".

"Dotyczy to spółki GetBack, która nie niepokojona przez ABW, CBA, KNF, NBP, UOKiK i prokuraturę oszukała ok 30 tys. ludzi na ponad 2,5 mld zł!" - kończy wpis poseł Platformy. Jak można przeczytać we wniosku, wnioskodawców ma reprezentować poseł Krzysztof Brejza, znany m.in. z ujawnienia afery nagrodowej PiS.

Agresywna strategia GetBack

Jak mówili niedawno goście audycji EKG w TOK FM, w 2017 r. spółka GetBack realizowała bardzo agresywną strategię rozwoju. Kupiła portfele wierzytelności za 1,9 mld zł, finansując to głównie emisją obligacji. Koszt emisji dla spółki, łącznie z oprocentowaniem, wynosił ok. 10 proc.

- W naszej ocenie, żadna firma nie wytrwałaby długo w takiej strategii - mówił na antenie TOK FM, prof. Sebastian Buczek, prezes Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Quercus, jednego z podmiotów poszkodowanych przez GetBack.

Prof. Mączyńska zauważyła, że obecnie zjawisko piramid finansowych narasta. Do Polski docierają także te tworzone za granicą. Jak powiedziała, "rynek nie ma wrogów, ale ma wiele ofiar". Według niej piramidy finansowe generują właśnie takie ofiary i trzeba temu przeciwdziałać.

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM