Mundial w Rosji, czyli poradnik kibica. "Grzywny grożą nawet za jedzenie lodów na lotnisku
Czy na mundial można pojechać bez wizy?
Każdy kibic, który zdołał kupić bilet na jakikolwiek mecz mundialu, do Rosji będzie mógł wjechać bez wizy, ponieważ z wejściówką otrzyma specjalną "kartę kibica" - "fan ID". Trzeba jednak pamiętać, że dokument musi być zarejestrowany. Wśród potrzebnych dokumentów znajduje się jeszcze tradycyjny paszport i ubezpieczenie zdrowotne na kwotę co najmniej 30 tys. euro. Natomiast osoby, które chciałyby pojechać do Rosji, by oglądać mecz w strefie kibica, muszą mieć wyrobioną wizę.
Na co trzeba uważać jadąc na mundial do Rosji?
Po pierwsze to nie dać się oszukać. W internecie można znaleźć informacje o tych, którzy oferują noclegi w mieszkaniach widmo. Dlatego warto rezerwować kwatery tylko u tych osób, które mają bogatą historię wynajmu pokoi i dobre opinie.
Ponadto należy pamiętać, że właściciel miejsca, w którym będziemy nocować, ma obowiązek zameldowania nas i dostarczenia potwierdzenia, że to zrobił. Poza tym, jak zawsze w przypadku imprez masowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego opublikowali informacje, że podczas mundialu dojdzie do zamachów, ale władze Rosji zapowiadają, że zrobią wszystko, by nikomu z przyjeżdżających nic się nie stało. Znacząco zwiększono liczbę policjantów na ulicach. Okolice stadionów w dni meczowe będzie patrolować wojsko i odwołano też wszystkie urlopy dla służb mundurowych. Jedną z decyzji, które mają pomóc w zagwarantowaniu kibicom bezpieczeństwa, jest także wprowadzenie na czas mundialu zakazu wjazdu ciężarówek do miast, by nie doszło do takich tragedii jak m.in. na promenadzie w Nicei czy podczas świątecznego jarmarku w Berlinie.
Zgubiłeś dokumenty? Co zrobić?
W przypadku problemów podczas mundialu w Rosji - np. zgubienia dokumentów czy kradzieży - można zgłosić się o pomoc do konsulatów w Moskwie czy Sankt Petersburgu. Na czas mundialu powstaną też mobilne punkty konsularne w Wołgogradzie i Kazaniu, czyli miastach, gdzie polscy piłkarze rozegrają mecze fazy grupowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prewencyjnie apeluje o zgłoszenie wyjazdu w systemie Odyseusz oraz o ściągnięcie na telefon aplikacji iPolak.
Zobacz także: Czy Rosja kupiła sobie mundial? Lizut i Leniarski rozmawiają o "Najważniejszym meczu Kremla"
Czy są specjalne przepisy w trakcie mundialu?
Na dwóch lotniskach w Moskwie nie będzie już można leżeć na ławkach czy podłodze, a także słuchać muzyki bez słuchawek. Grzywny grożą nawet za jedzenie lodów, bo można nimi pobrudzić innych podróżujących.
Władze Moskwy, chcą uniknąć też długiego koczowania kibiców na lotniskach, dlatego najwyższe kary przewidziano za przebywanie tam dłużej niż dobę bez biletów i kart pokładowych. Przewidziano też kary za kąpiele i przebieranie się w łazienkach. Ze względów bezpieczeństwa dzień przed, a także w dniu meczowym w Moskwie w wyznaczonych strefach nie będzie można kupić alkoholu, a także napojów w szklanych opakowaniach. Jest też specjalne ostrzeżenie dla pseudokibiców.
Za chuligaństwo na stadionach przyjezdni muszą się liczyć z deportacją oraz z grzywną w wysokości nawet 50 tys. rubli, czyli blisko 4 tys. złotych.
Ile pieniędzy trzeba przygotować, jadąc na mundial?
Rosja nie jest bardzo drogim krajem dla Polaków. Chleb, mleko czy alkohol będą tam np. tańsze niż w Polsce. Bywający w Rosji często doradzają, żeby zabrać około 30 proc. pieniędzy mniej, niż gdybyśmy jechali do Włoch czy Chorwacji.
Ruble, dolary czy karta? Jak płacić w Rosji?
Warto zabrać ze sobą trochę rubli na drobne potrzeby i kupienie pamiątek na stoiskach. Zdecydowanie lepiej zabrać jednak kartę, ponieważ w Rosji niemal na każdym kroku są bankomaty. Bardziej opłaca się też zabranie dolarów czy euro i wymienienie ich dopiero na miejscu ze względu na lepsze kursy w Rosji niż w Polsce.
Jak dogadać się w Rosji?
Łatwo nie będzie. W Rosji, zwłaszcza w tych mniejszych miejscowościach, tylko nieliczni mówią po angielsku lub w innych językach. W dużych miastach takich jak Moskwa czy Sankt Petersburg przy stacjach metra pojawią się punkty informacyjne, w których wolontariusze będą przygotowani na kontakt z kibicami z zagranicy.
Specjalnie dla miłośników futbolu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przygotowało kieszonkowy słownik. Jego autorzy podkreślają, że każdy z pomocą słownika bez problemu odnajdzie się na rosyjskim stadionie oraz pozna zwroty potrzebne w codziennych sytuacjach takich, jak np. rezerwacja pokoju w hotelu czy złożenie zamówienia w restauracji.
Jak poruszać się po Rosji?
Samolotem albo pociągiem. Należy jednak jak najszybciej zatroszczyć się o bilety, ponieważ pomimo zwiększonej liczby kursów samolotów i pociągów miejsc zaczyna brakować. Ci, którzy wybierają się koleją, muszą też mieć na uwadze, że podróż pomiędzy konkretnymi miastami Rosji zajmuje kilkanaście, a nawet czasami kilkadziesiąt godzin. Eksperci odradzają przemieszczanie się samochodem, ponieważ odległości w tym kraju są zbyt duże i taka podróż byłaby nie tylko męcząca, ale i kosztowna.
Natomiast w jedenastu miastach, w których odbędzie się rywalizacja, z przemieszczanie nie będzie problemu. Jeździć będą autobusy, tramwaje, małe busy, czyli tzw. marszrutki, a w największych miastach także metro. W dni meczowe kibice posiadający bilety na stadion będą mogli przemieszczać się za darmo. Można korzystać też z taksówek, które dla Polaków są stosunkowo tanie i nie licząc Moskwy, funkcjonują dobrze. W stolicy Rosji korki są tak duże, że korzystanie z innego środka komunikacji jak metro, nie jest najlepszym pomysłem.
Gdzie nocować podczas mundialu?
Ceny za noclegi w Rosji są już astronomiczne. W Jekaterynburgu za najtańszy pokój w hotelu w dni meczowe trzeba zapłacić 600 dolarów. Najgorsza sytuacja jest jednak w małych miejscowościach. W Sarańsku zamieszkiwanym przez 300 tysięcy osób, gdzie również będą rozgrywane mecze, za pokój w prywatnym mieszkaniu należy wydać nawet 6 tys. zł, a w hotelu o ponad 2 tys. zł więcej.
Jak doradza Waldemar Ławecki z biura podróży Bezkresy w przypadku niektórych miejscowości, w celu ograniczenia kosztów, warto pomyśleć o noclegu w namiocie lub na campingu, których w Rosji nie brakuje. Pogoda będzie sprzyjać tego typu rozwiązaniom. W trakcie mundialu temperatura w większości miejscowości będzie wynosić między 20 a 30 st. Celsjusza.
-
W co gra Duda w sprawie "lex Tusk"? Prawnik łapie się za głowę: Ekwilibrystyka. Nie potrafię się doszukać logiki
-
Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu. "Tam, gdzie aborcja jest nielegalna, pacjentki umierają w szpitalach"
-
To nie był dobry tydzień PiS. "Przerzucają się winą jak gorącym kartoflem. To będzie narastać"
-
"Lex Tusk" to dopiero początek? Strach może popchnąć Kaczyńskiego "do najgorszych rzeczy"
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
- Wyniki Lotto 2.06.2023, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"
- Wielka rakieta "buuu" - przeleciała. I podniosłość obrad Rady Miejskiej [613. Lista Przebojów TOK FM]
- Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
- Nowelizacja Dudy naprawi "lex Tusk"? Prawnik nie ma złudzeń. "To farsa"