Nowy sondaż pokazuje, że Polacy chcą zmian w rządzie PiS. "Maska empatii spłynęła Dunajcem"

Blisko 68 proc. badanych chce zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego - wynika z sondażu dla "Rz". Badanie przeprowadzono tuż przed zawieszeniem sejmowego protestu niepełnosprawnych i ich rodziców.

Politycy partii rządzącej jak mantrę powtarzają, że spełnili postulaty protestujących niepełnosprawnych. I że jeszcze nikt nie zrobił tak wiele dla tej grupy społecznej.

Czytaj też: Kraśko zażenowany słowami premiera. O "gierkach" niepełnosprawnych i "turboliberalnej" opozycji>>>

Ale najnowszy sondaż opublikowany przez "Rzeczpospolitą" pokazuje, że to co robi rząd Mateusza Morawieckiego niekoniecznie podoba się Polakom.

Blisko "68 proc. badanych przez IBRiS chciałoby wymiany niektórych ministrów". I nie są to jedynie osoby zatwardziali krytycy Zjednoczonej Prawicy - wyborcy innych partii; także wśród głosujących na PiS krytycy stanowią znaczącą grupę. Bo aż 36 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości chce wymiany ministrów w rządzie Morawieckiego.

Warto podkreślić, że sondaż "Rz" przeprowadzono pod koniec trwającego 40 dni sejmowego protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów - 24 i 25 maja.

"Maska empatii spłynęła Dunajcem"

Czy to taktyką rządu wobec protestujących tłumaczyć można wyniki? Jak uważają publicyści, którzy gościli w TOK FM, postawa rządzących, okrutne komentarze polityków PiS i ich nieprzejednanie wielu się nie podoba.

Jak oceniła w TOK FM Renata Grochal, protestujący przez 40 dni w Sejmie zdjęli "maskę władzy". - Okazało się, że władza, która miała być empatyczna, jest cyniczna; nie ma w sobie ani krztyny współczucia, tylko pogardę - mówiła dziennikarka "Newsweeka".

Zdaniem Piotra Kraśki, "maska empatii" rządzących "spadła do wody, podczas spływu Dunajcem".

Przypomnijmy, w kwietniu - kilka dni po rozpoczęciu protestu w Sejmie - wicepremier do spraw społecznych, była premier Beata Szydło, uczestniczyła w spływie Dunajcem, choć nie tylko protestujący oczekiwali, że spotka się z niepełnosprawnymi i ich opiekunami.

Zresztą nie można zapominać, że Beata Szydło do końca trwania akcji protestacyjnej nie spotkała się z opiekunami osób z niepełnosprawnością, choć cały czas piastuje stanowisko wicepremier do spraw społecznych.

Według Grochal, postawa rządu wobec niepełnosprawnej zniechęciła do PiS elektorat centrowy. - W dłuższej perspektywie to się odbije negatywnie na Prawie i Sprawiedliwości. Był już sondaż CBOS, w którym min. Elżbieta Rafalska (szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - red.) zaliczyła - jeśli chodzi o zaufanie - zjazd o 10 punktów procentowych - przypomniała dziennikarka w Poranku Radia TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Nowy sondaż pokazuje, że Polacy chcą zmian w rządzie PiS. "Maska empatii spłynęła Dunajcem"
Zaloguj się
 • morsik2

  Oceniono 31 razy 21

  Ciekawe czy Suweren juz wie, że z Uni będzie o 20 parę miliardów euro mniej dzięki sztuczkom rządzących:

 • suwakwrozporku

  Oceniono 24 razy 18

  Jestem absolutnie pewny: upadek PiS będzie dużo bardziej spektakularny niż upadek AWS-u czy SLD. A przecież też się kiedyś wydawało, że Piękny Marian a potem Miler będą rządzić ho ho ho albo jeszcze dłużej...

 • Stefan Kubów

  Oceniono 28 razy 16

  Mnie zmiana niektórych ministrów w rządzie PiS nie zadowala. Mam nadzieje, że za rok z okładem PiS znajdzie się na politycznym śmietniku.
  Gdybyż tak jeszcze zamiast PO pojawił się jakiś byt polityczny o lewicowo-liberalnym obliczu, albo i nawet centrowo-liberalny, ale z kimś z polotem na czele, a nie sprytnym graczem politycznym o Janusowym obliczu, jakim jest Schetyna, miałby głos milionów obywateli

 • dosad

  Oceniono 18 razy 10

  Moze wreszcie Polacy zrozumieją, ze ten rzad to nieszczęście dla Polski i jego stosunek do protestujących to tylko mały choc znaczący fragment potopu ich hipokryzji, kłamstw, pogardy, egoizmu, megalomanii itd, itd.

 • matylda1001

  Oceniono 16 razy 10

  Zmiany w rządzie to jak leczenie raka ziołami.Trzeba oderwać pisich od koryta i przywrócić normalność. Niestety, polskiego społeczeństwa jeszcze na to nie stać. Jak przyjdzie do wyborów to pisim wszystko wybaczą bo będą się bali, że następcy zabiorą im "pińcet"

 • jndy

  Oceniono 17 razy 7

  Zmiany w rządzie PIS? Nie ! Zmiana rządów PIS, na rządy prawa. Nie pomoże Matołuszek, gdy Unia utnie fundusze.

 • Lech Pawluk

  Oceniono 14 razy 6

  Ta partia odkryła z premedytacją jaką jest w rzeczywistości. Propaganda, obwinianie poprzedników za swoje niepowodzenia, kłamstwa, obłuda, brak empatii do normalnych ludzi. Wyzwanie od złodzieji, komunistów, gorszego sortu, kanali, ostatnio turbo Liberałów. Wybiórcze stosowane USTAWY ZASADNICZEJ, nagminnie bez ekonomicznego wyliczenia obietnice /budowa lotniska, dróg lokalnych, mieszkań trzy miliony itp /Brak zrozumienia dla najbardziej pokrzywdzonych przez los, mimo składanych obietnic wyborczych. Problemy z znajdowaniem państw w UE do popierania swoich zamierzeń, ufektem takiej dyplomacji jest samotność, oraz obniżenia dotacji w programie spójności o ponad dwadzieścia miliardów euro na najbliższy okres.

 • marywil2012

  Oceniono 12 razy 6

  nic nie obecnego stanu rzeczy jeśli będzie rządziła ta sama kamaryla, układ polityczno-biznesowy stworzony przez prawicowych geszefciarzy i ojca rydzyka plus bezgranicznie popierających mediów, już teraz na garnuszku państwa, bo podczepionych pod budżet państwa przez różne spółeczki, fundacje, instytuty. Kasa płynie szerokim strumieniem ale też pomniejszymi strumyczkami do kieszeni ludzi, którym zależy teraz żeby trwać u władzy. Te kosmetyczne zmiany, o których mowa w przeciekach to taki tani zagbieg marketingu politycznego, żeby udobruchać wyborców. Niby dobry morawiecki chce zmian, ale mu nie pozwala ten geniusz z chorymi kolanami, z których jakoś nie może wstać.

 • pull_up

  Oceniono 7 razy 5

  No i co Zalewska? Zrobiła shit do jakiego ją wziął Kurdupel i teraz kop w dupę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX