Nowy sondaż pokazuje, że Polacy chcą zmian w rządzie PiS. "Maska empatii spłynęła Dunajcem"

Blisko 68 proc. badanych chce zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego - wynika z sondażu dla "Rz". Badanie przeprowadzono tuż przed zawieszeniem sejmowego protestu niepełnosprawnych i ich rodziców.

Politycy partii rządzącej jak mantrę powtarzają, że spełnili postulaty protestujących niepełnosprawnych. I że jeszcze nikt nie zrobił tak wiele dla tej grupy społecznej.

Czytaj też: Kraśko zażenowany słowami premiera. O "gierkach" niepełnosprawnych i "turboliberalnej" opozycji>>>

Ale najnowszy sondaż opublikowany przez "Rzeczpospolitą" pokazuje, że to co robi rząd Mateusza Morawieckiego niekoniecznie podoba się Polakom.

Blisko "68 proc. badanych przez IBRiS chciałoby wymiany niektórych ministrów". I nie są to jedynie osoby zatwardziali krytycy Zjednoczonej Prawicy - wyborcy innych partii; także wśród głosujących na PiS krytycy stanowią znaczącą grupę. Bo aż 36 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości chce wymiany ministrów w rządzie Morawieckiego.

Warto podkreślić, że sondaż "Rz" przeprowadzono pod koniec trwającego 40 dni sejmowego protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów - 24 i 25 maja.

"Maska empatii spłynęła Dunajcem"

Czy to taktyką rządu wobec protestujących tłumaczyć można wyniki? Jak uważają publicyści, którzy gościli w TOK FM, postawa rządzących, okrutne komentarze polityków PiS i ich nieprzejednanie wielu się nie podoba.

Jak oceniła w TOK FM Renata Grochal, protestujący przez 40 dni w Sejmie zdjęli "maskę władzy". - Okazało się, że władza, która miała być empatyczna, jest cyniczna; nie ma w sobie ani krztyny współczucia, tylko pogardę - mówiła dziennikarka "Newsweeka".

Zdaniem Piotra Kraśki, "maska empatii" rządzących "spadła do wody, podczas spływu Dunajcem".

Przypomnijmy, w kwietniu - kilka dni po rozpoczęciu protestu w Sejmie - wicepremier do spraw społecznych, była premier Beata Szydło, uczestniczyła w spływie Dunajcem, choć nie tylko protestujący oczekiwali, że spotka się z niepełnosprawnymi i ich opiekunami.

Zresztą nie można zapominać, że Beata Szydło do końca trwania akcji protestacyjnej nie spotkała się z opiekunami osób z niepełnosprawnością, choć cały czas piastuje stanowisko wicepremier do spraw społecznych.

Według Grochal, postawa rządu wobec niepełnosprawnej zniechęciła do PiS elektorat centrowy. - W dłuższej perspektywie to się odbije negatywnie na Prawie i Sprawiedliwości. Był już sondaż CBOS, w którym min. Elżbieta Rafalska (szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - red.) zaliczyła - jeśli chodzi o zaufanie - zjazd o 10 punktów procentowych - przypomniała dziennikarka w Poranku Radia TOK FM. 

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM