Chaos w łódzkim szpitalu. Pielęgniarki wzięły zwolnienie lekarskie, bo chcą podwyżki

Zwolnienie lekarskie wzięło jednocześnie 30 z 37 pielęgniarek instrumentariuszek z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi. Trzeba było ograniczyć zabiegi - informuje reporter TOK FM.

Protest w łódzkim szpitalu im. Norberta Barlickiego trwa od ponad trzech tygodni. Dziś na zwolnieniu przebywa 30 z 37 pielęgniarek instrumentariuszek. Pielęgniarki domagają się 1 200 zł podwyżki. Jak informuje reporter TOK FM, szpital pracuje, ale wykonuje tylko zabiegi ratujące życie.

Według władz szpitala, spełnienie postulatów protestujących jest niemożliwe.

Wcześniej w podobny sposób podwyżki wywalczyli pracownicy innej łódzkiej placówki - Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika.

Przed tygodniem, przypomnijmy, zwolnienia lekarskie przedstawiło jednocześnie ponad 70 pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Kryzys trwa od lat

Problemy, o których mówią pielęgniarki z Łodzi, nie są nowe. Od lat walczą o podwyżki. Od lat słyszymy też o przepracowaniu i braku pracowników. 

- Przepracowane pielęgniarki to problem tak powszechny, jak przepracowani lekarze.  Ale o tym rzadko się mówi - twierdzi Zofia Małas, prezeska Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Jak podkreśla, pielęgniarki "mają do opieki kilkunastu, a zdarza się i kilkudziesięciu pacjentów". - A dobrze można zaopiekować się tylko kilkoma pacjentami na dyżurze - mówi Małas. 

Czytaj też: Radziwiłł śledził pielęgniarki na Facebooku. Pomagał mu Węgier z rządu Orbana>>>

Pielęgniarek jest coraz mniej, bo wiele ucieka m.in. do firm farmaceutycznych. 1/3 absolwentów pielęgniarstwa w ogóle nie zaczyna pracy w zawodzie. W Polce na 1 000 mieszkańców przypada 5 pielęgniarek, w krajach zachodniej Europy, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie ta średnia jest dwukrotnie wyższa.

Według prognoz, do 2030 roku liczba zatrudnionych w Polsce pielęgniarek spadnie o blisko połowę. Specjaliści ostrzegają, że stanowi to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Chaos w łódzkim szpitalu. 80 proc. pielęgniarek wzięło zwolnienie lekarskie, bo chcą podwyżki
Zaloguj się
 • jerzytop

  Oceniono 10 razy 10

  Przez lata wszyscy nawet Ci najmądrzejsi mieli problem pielęgniarek w DUPIE . po zlikwidowaniu LM nic nowego przez lata nie powstało a jak już to perspektywa pracy 250 godz miesięcznie za 2000 nikomu się nie uśmiechała . gdyby PANISKA ze stołków zamiast do szpitali dla ViPów zostali skierowani do tych dla motłochu problem zauważyli by juz 20 lat temu .Teraz ważny jest WOT ,wakaty w policji ,wojsku / ale gdy policjant czy wojskowy może odejść na emeryturę w wieku 45 lat to jak może ich nie brakować / 500+ dla całej zgrai nie chcących chodzić do pracy bo po co / mam trójkę dorosłych dzieci /
  Pielęgniarki w razie czego to załatwi nam pani Sobecka z rydzykiem . Przecież jej największe zmartienie to nie życie normalnych ludzi przez których została wybrana ,a życie jednego rydzyka . czy aby na pewno dostał miliony z budżetu panstwa na swoje prywatne imperium . Inne imperium za 4 mln ma inny sługa Boży Skąd skoro nie mogą mieć .

 • shtalman

  Oceniono 14 razy 10

  Czy te pielęgniarki zostały poinformowane że pieniędzy nie ma w budżecie bo poszły na ważniejsze cele? Fundacji Czartoryskich się należało, zakup jachtów przez PFN też kosztuje nie mówiąc o 4 rakietach Patriotach które kosztowały 5 miliardów PLN, a nagrody dla rządu. Siostrzyczki zupełnie sfiksowały

 • domektomek

  Oceniono 7 razy 7

  Trzeba było ograniczyć zabiegi?????
  Skoro obecnie na bloku operacyjnym pracuje 7 pielęgniarek, to oznacza że pracuje się tam tylko na jednej sali operacyjnej.
  Ten szpital praktycznie nie funkcjonuje.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 7

  A jak Kaczyński zejdzie podczas tego strajku bo siostry z Szaserów dołączą to co? On nie ma w rodzinie prokuratora który będzie latami ciągał lekarzy do sądów za domniemane błędy

 • benzyl

  Oceniono 5 razy 5

  Gratulacje dla odważnych pań pielęgniarek. Kontrakty zamiast zatrudniania na etacie to cwaniactwo dyrekcji szpitali.

 • rikol

  Oceniono 4 razy 4

  Państwo powinno kształcić więcej pielęgniarek. Trzeba też podwyższyć pensje. Lepiej inwestować w to niż w jakieś śmieszne kierunki.

 • tower7

  Oceniono 8 razy 4

  Pielęgniarki ze średnią wieku ponad 50 lat mogą w każdej chwili iść na K4, chorób i kontuzji im nie brakuje. A dyrektor czy minister mogą co najwyżej ogryzac paznokcie, bo nawet kontrola z ZUS nie pomoże

 • grabololo

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli kobiety nie rozwalą tej ''dobrej zmiany'' to będziemy w czarnej d...ie niedługo. Trzymam za nie kciuki. A przy okazji, słyszeliście o kobiecie w zarządzie jakiejś ''Solidarności''? Oczywiście w naszych czasach. Chyba nie. Może nie mają błogosławieństwa do takiej ciężkiej pracy?

 • Oceniono 3 razy 3

  Ja uważam że modlitwa gorliwa modlitwa oraz systematyczne słuchanie jedynej słusznej rozgłośni Toruńskiej zabezpieczy społeczeństwo przed groźbą choroby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX