Opisała mordy Polaków na Żydach, więc dano jej do zrozumienia, że straci stanowisko. Jest petycja

Profesorowie PAN apelują, aby przewodnictwo Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej pozostawić w rękach prof. Barbary Engelking, autorce książki "Dalej jest noc".

Po publikacji książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" jej współautorka, prof. Barbara Engelking, może zostać odsunięta od przewodzenia Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. Według informacji Gazety Wyborczej, na premiera, Mateusza Morawieckiego, mają w tej sprawie naciskać politycy PiS oraz przedstawiciele prawicowych ugrupowań. Prawdopodobne jest więc, że premier nie przedłuży prof. Engelking, kończącej się w tym roku kadencji. 

W rozmowie z Gazetą Wyborczą, badaczka powiedziała, że dano jej do zrozumienia, że nie będzie już przewodzić Radą. 

Petycja poparcia

Prof. Andrzej Rychard i prof. Józef Niżniak z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, w którym pracuje prof. Engelking, napisali do premiera list popierający jej przewodnictwo w Radzie Oświęcimskiej. 

"Biorąc pod uwagę znaczenie i rolę Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, szczególnie w okresie trudnych relacji Polski z międzynarodową społecznością żydowską, uważamy, że w tej właśnie sytuacji ważne jest zapewnienie stabilności i kontynuacji w działaniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dlatego też zwracamy się z gorącym apelem o stworzenie warunków dla takiej kontynuacji, w tym o ponowne powierzenie funkcji Przewodniczącej Pani Profesor Barbarze Engelking" - czytamy w liście. 

W internecie pojawiła się również petycja apelująca o wyrażenie poparcia dla zawartego w liście postulatu. 

Czytaj też: Nowe badania ukazały ogrom zbrodni Polaków na Żydach. Najniebezpieczniej było w małych miasteczkach

"Polska wrażliwość" a "polska racja stanu"

W wywiadzie dla PAP, wicepremier Jarosław Gowin, na pytanie o skład Rady Oświęcimskiej, stwierdził, że "premier podejmie decyzję, kierując się przede wszystkim polską wrażliwością na te sprawy. Zwłaszcza w przypadku polskich przedstawicieli w Radzie, trudno odmawiać premierowi polskiego rządu swobody wyboru. Badania prof. Engelking są kontrowersyjne". 

Sytuację skomentował na antenie TOK FM Piotr Kraśko. 

- Mam nadzieję, że polska wrażliwość nie różni się niczym od zwykłej ludzkiej wrażliwości. A już na pewno polska wrażliwość powinna być wyczulona na polską rację stanu. A na pewno polską racją stanu w tej sytuacji nie jest karanie wybitnego naukowca i znawcy sprawy za rzetelną, niezwykle udokumentowaną pracę naukową i książkę pt. "Dalej jest noc". Powiedziałbym, że to nie jest książka kontrowersyjna, jak ktoś to sugeruje, ale książka wstrząsająca, którą warto przeczytać i warto zrozumieć - mówił dziennikarz.  

Zaznaczył również, że sytuacja Polski na arenie międzynarodowej w związku z konfliktem ze społecznością żydowską dotyczącym nowelizacji ustawy o IPN, nie sprzyja polskiej 

- Naprawdę nie jest to czas, kiedy pan prezydent Andrzej Duda jest w Nowym Yorku i nie jest przyjęty w Białym Domu, a jest w Białym Domu przyjęty prezydent Uzbekistanu, na takie decyzje. Bo nie mieszczą się one w polskiej wrażliwości, na to co jest dobre dla państwa polskiego - mówił Kraśko. 

Czytaj też: Ustawa PiS o IPN to koniec polsko-izraelskiej wymiany młodzieży? "Ufali nam. Zaprzyjaźniliśmy się"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Jest petycja ws. poparcia prof. Engelking. Wicepremier uważa jej badania za "kontrowersyjne"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 14 razy 4

  Takimi zachowaniami, wypowiedziami, PiS-owscy bolszewicy gorliwie potwierdzają, ze nie mają zadnego pojęcia czym był holocaust, są genetycznymi antysemitami, tchórzami ,bojącymi się o zwrot zagrabionego polskim Zydom mienia. Śmiedzący, lepki strach ogarnia Polaków na wschód od Wisły, nie liczą się udokumentowane fakty, tysiące nazwisk zamordowanych, ograbionych, niewinnych ludzi. Świat patrzy teraz na nas jak na plemię ludozerców, prymitywnych kłamców.
  Duda, Morawiecki, Kaczyński, Czaputowicz, na konferencjach prasowych stają z zakrwawionymi zębami, w kącikach ust mają jeszcze kawałki ludzkiej skóry i kępki włosów. My nie lesteśmy ludozercami, protestujemy zeby nas tak nazywac, poskarzymy się do ETS-u, będziemy domagali się od tych, którzy to mówią kary więzienia. Mówiąc te kłamstwa brudnymi dłońmi wycierają swoje zakrwawione mordy, dławiąc się drobnymi kosteczkami.
  Ukraińcy są winni, oni nas napadli, Zydzi są winni, rozpijali nasz wielki, dumny naród. Te zakrwawione zombie własną historię znają jedynie z obrazów Jana Matejki i powieści Sienkiewicza, wierszy Mickiewicza i Norwida. Bo my Wallenrodem narodów jesteśmy, Mesjaszami katolicyzmu na świecie. Od blasku naszej wielkości zygają juz na nasz widok na całym świecie, od Pragi po New Jersey, od Pekinu po Tel Awiw. Smutno jakoś.

 • Oceniono 8 razy 2

  Stek koszernych kłamstw ! Engelking ponosi między innym konsekwencje swych skandalicznych i kłamliwych wypowiedz ! " Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym? " i jak ta cytowana w art. O PAD .PAD był w USA - NY z wizytą oficjalną w ONZ której obrady prowadziĺ a nie w USA na której terenie znajduje się ONZ...L.Bubel miał rację " POZNAJ ŻYDA"

 • alberts

  Oceniono 1 raz 1

  Zapraszamy Engelking do Izraela, do mocodawcy.

 • mireczekb

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ta pani policzyła też polskie ofiary żydowskich oprawców z UB? Rodziny morderców, potomkowie mają się dobrze w dzisiejszej Polsce. Nawet w parlamencie polskim zasiadają, albo redaktorami naczelnymi gazet są.

 • Jerzy Karczewski

  Oceniono 1 raz 1

  Prof. Engelkind wstydzi się za antysemityzm, który tak łatwo w Polsce wywołać. Bardziej powinna wstydzić się za nieustający wśród Żydów antypolonizm. I jeszcze jedno: należałoby zrewidować liczby i dane związane z Holokaustem oraz uwzględnić w nim udział Żydów, który się przemilcza. Liczba ofiar Holokaustu to około 3,6 mln. a nie 6 mln., jak oficjalnie podają źródła żydowskie.

 • zorro318

  Oceniono 1 raz 1

  W Izraelu, jesli ktos ujawni cos kompromitujacego Zydow, nie wazne, czy bylo to ujawnienie posiadania broni atomowej, przestepstw wladz wobec Palestynczykow czy choc by tylko negatywny stosunek do polityki rzadu wobec Palestynczykow, podlega w najlepszym razie
  spolecznemu ostracyzmowi lub po prostu idzie do wiezienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX