Gdzie się schronić podczas burzy? Co zrobić, gdy podczas wichury nie możesz wejść do budynku

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, by w trakcie gwałtownej burzy nie wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne. Co jednak zrobić, gdy burza zaskoczy nas w terenie niezabudowanym?

W niemal całym kraju mocno dziś popada i zagrzmi. Synoptycy wydali przed burzami z gradem dla 14. województw. Alerty drugiego umiarkowanego stopnia obowiązują dla Mazowsza, Lubelszczyzny, Małopolski, Podkarpacia, Śląska, województwa świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Gdy widzimy nadciągającą burzę, z balkonów, ogrodów i altanek należy zabrać przedmioty, które może unieść wichura, albo przynajmniej je zabezpieczyć. Warto też odłączyć od zasilania urządzenia elektryczne. 

Jeśli burza zastanie nas w górach, trzeba trzymać się daleko od szczytu i jak najszybciej zejść niżej. Jeśli nawałnica rozpocznie się gdy kąpiemy się na wolnym powietrzu, np. w morzu, jeziorze, lub na odkrytym basenie, trzeba jak najszybciej wyjść z wody. Jeżeli burza rozpęta się, gdy jesteśmy w aucie, należy unikać drzew, które mogą zostać powalone. 

Wczorajsze burze spowodowały ponad 350 interwencji straży pożarnej, która usuwała połamane drzewa i osuszała piwnice po ulewach. 

DOSTĘP PREMIUM