Biskupi przegrali referendum w Irlandii. Teraz katolicy będą przez 40 dni błagać o wybaczenie

Część katolików przez 40 dni będzie się modlić o przebaczenie. Pokuta to odpowiedź na przegrane przez biskupów referendum w Irlandii, w którym kobiety uzyskały prawo do przerwania niechcianej ciąży.

Irlandzcy kapłani rzymskokatoliccy zachęcali do głosowania na "nie" w zeszłotygodniowym referendum. Donal McKeown, biskup z diecezji Derry, napisał list do wiernych argumentując, że nie powinni się zgodzić na to, by kobiety mogły przerwać niechcianą ciążę do 12 tygodnia. Gdy okazało się, że zwyciężyli zwolennicy liberalizacji przepisów, biskup Kevin Doran (diecezja Elphin) powiedział, że ci którzy głosowali za legalizacją zabiegu powinni rozważyć przystąpienie do spowiedzi.

Wydarzenie organizuje Kathy Sinnott, zwolenniczka delegalizacji zabiegu przerwania niechcianej ciąży. Cytowana przez KAI działaczka religijna mówi, że jest załamana przytłaczającym zwycięstwem osób, które poparły prawo kobiet do zabiegu (dwie trzecie społeczeństwa). Publiczna pokuta irlandzkich katolików zaczęła się 30 maja i potrwa do 6 lipca.

Inną odpowiedź na wyniki referendum miała posłanka Anna Sobecka (PiS), politycznie związana z założycielem Radia Maryja, o. Tadeuszem Rydzykiem. Członkini partii rządzącej wezwała do szturmu modlitewnego na Irlandię.

Z kolei abp Stanisław Gądecki wezwał do intensyfikacji działań na rzecz kryminalizacji zabiegu w Polsce i skrytykował pomysł prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, by mieszkanki miasta miały całodobowy dostęp do gabinetu ginekologicznego, którego personel nie kieruje się zasadami wyznaniowymi.

"Tak" dla kobiet

Do głosowania za złagodzeniem restrykcyjnych przepisów nawoływali m.in. rodzice Savity Halappanavar - kobiety, która straciła życie w irlandzkim szpitalu. Trafiła do niego w trakcie poronienia, ale lekarze nie pomogli jej, by przyspieszyć proces. W wyniku braku pomocy lekarskiej wdała się sepsa i kobieta zmarła.

 

Twarz Savity znalazła się na plakatach zachęcających do głosowania na "tak" w referendum ws. przerwania niechcianej ciąży. Zgodnie z zapowiedziami rządu Irlandii do końca roku zostanie wprowadzone prawo typowe w krajach Unii Europejskiej: kobiety będą mogły przerwać niechcianą ciążę bez podania powodu do 12 tyg. jej trwania.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

DOSTĘP PREMIUM