Biskupi przegrali referendum w Irlandii. Teraz katolicy będą przez 40 dni błagać o wybaczenie

Część katolików przez 40 dni będzie się modlić o przebaczenie. Pokuta to odpowiedź na przegrane przez biskupów referendum w Irlandii, w którym kobiety uzyskały prawo do przerwania niechcianej ciąży.

Irlandzcy kapłani rzymskokatoliccy zachęcali do głosowania na "nie" w zeszłotygodniowym referendum. Donal McKeown, biskup z diecezji Derry, napisał list do wiernych argumentując, że nie powinni się zgodzić na to, by kobiety mogły przerwać niechcianą ciążę do 12 tygodnia. Gdy okazało się, że zwyciężyli zwolennicy liberalizacji przepisów, biskup Kevin Doran (diecezja Elphin) powiedział, że ci którzy głosowali za legalizacją zabiegu powinni rozważyć przystąpienie do spowiedzi.

Wydarzenie organizuje Kathy Sinnott, zwolenniczka delegalizacji zabiegu przerwania niechcianej ciąży. Cytowana przez KAI działaczka religijna mówi, że jest załamana przytłaczającym zwycięstwem osób, które poparły prawo kobiet do zabiegu (dwie trzecie społeczeństwa). Publiczna pokuta irlandzkich katolików zaczęła się 30 maja i potrwa do 6 lipca.

Inną odpowiedź na wyniki referendum miała posłanka Anna Sobecka (PiS), politycznie związana z założycielem Radia Maryja, o. Tadeuszem Rydzykiem. Członkini partii rządzącej wezwała do szturmu modlitewnego na Irlandię.

Z kolei abp Stanisław Gądecki wezwał do intensyfikacji działań na rzecz kryminalizacji zabiegu w Polsce i skrytykował pomysł prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, by mieszkanki miasta miały całodobowy dostęp do gabinetu ginekologicznego, którego personel nie kieruje się zasadami wyznaniowymi.

"Tak" dla kobiet

Do głosowania za złagodzeniem restrykcyjnych przepisów nawoływali m.in. rodzice Savity Halappanavar - kobiety, która straciła życie w irlandzkim szpitalu. Trafiła do niego w trakcie poronienia, ale lekarze nie pomogli jej, by przyspieszyć proces. W wyniku braku pomocy lekarskiej wdała się sepsa i kobieta zmarła.

 

Twarz Savity znalazła się na plakatach zachęcających do głosowania na "tak" w referendum ws. przerwania niechcianej ciąży. Zgodnie z zapowiedziami rządu Irlandii do końca roku zostanie wprowadzone prawo typowe w krajach Unii Europejskiej: kobiety będą mogły przerwać niechcianą ciążę bez podania powodu do 12 tyg. jej trwania.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (193)
Biskupi przegrali referendum aborcyjne w Irlandii. Teraz katolicy mają pokutować przez 40 dni
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 43 razy 37

  A ja myślałem, że sam Jahwe zejdzie z niebios i porazi piorunem ten pogański tłum.
  Albo chociaż napisze trzecią część swojego dzieła lub nakręci film obnażający demoralizację środowiska aborcyjnego i umieści go w sposób nieusuwalny na YouTube.

  Nic z tych rzeczy.

  Znowu wynajął kretynów.

 • maxthebrindle

  Oceniono 39 razy 33

  Ile było dni pokuty dla irlandzkiego kleru i katoli po ujawnieniu skali przestępstw, od tortur i gwałtów począwszy a na zabójstwach skończywszy, jakich dopuszczał się irlandzki KK wobec dzieci i kobiet? Bo jakoś sobie przypomnieć nie mogę...

 • adamasz54

  Oceniono 37 razy 29

  Post ścisły 40dni dla Sobeckiej to jest pomysł; biczowanie dla Gądeckiego a la Pasja Mela Gibsona !

 • tomtg123

  Oceniono 32 razy 28

  Prawdę mówiąc nie widzę absolutnie nic złego w tym, że ktoś się modli, pokutuje itd. Jest świętym prawem człowieka być wyznawcą jakiejś religii, wierzyć w nią, modlić się, zyć zgodnie z nią.
  Problem zaczyna się dopiero w tym momencie, gdy reguły religijne zaczynają dotyczyć niewierzących.
  Tak było w Irlandii - ale po referendum już nie jest, i słusznie.
  Prawo karne to nie jest miejsce na realizację religijnych postulatów.
  Ale równocześnie nie ma przeciwwskazań, żeby księża irlandzcy i polscy apelowali do wierzących o życie zgodne z wiarą, a w szczególności żeby przypominali wierzącym, że aborcja to grzech.
  Dopóki rzecz nie dotyczy prawa powszechnego, dopóty nie ma tu problemu.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 27 razy 25

  Pomódlmy się, żeby ludzie tacy jak Sobecka czy Godek zniknęli z naszego politycznego życia i żeby pozbawiono je wpływu na nasze

 • jag63

  Oceniono 26 razy 24

  A ja tym nawiedzonym paniom mówię wprost:
  Wynik referendum w Irlandii, to wola samego Boga.

  "A przez Niego wszystko się stało."

  Będziecie z tym dyskutować ?

 • kater-11

  Oceniono 18 razy 18

  Kościuszko wiedział co robić ze zdrajcami.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 18

  Widać Irlandczycy mają dość "Całowania Henryka w dupę"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX