"Codziennie słyszę o naszych dzieciach przypinanych pasami". Przejmująca prośba matki do premiera

"Mój syn Błażej ma 28 lat, autyzm i padaczkę. Odkąd skończył szkołę, robię wszystko, by nie wegetował w czterech ścianach. Niestety w domach dziennego pobytu nie chcą trudnych podopiecznych" - pisze pani Monika.

List pani Moniki to jednocześnie petycja do premiera Morawieckiego i minister Elżbiety Rafalskiej Matka apeluje do rządzacych o to, by dorośli autystycy mieli dostęp do małych środowiskowych domów pomocy.

"Bez regularnej terapii mój syn cofa się w rozwoju. Nie radzi sobie z emocjami, jest nieznośny dla otoczenia. Popada w depresję, a ja razem z nim" - tłumaczy kobieta, przedstawicielka inicjatywy "Chcemy całego życia".

Na czym polega problem? Chodzi o to, że dla dzieci z autyzmem oferta jest, ale dla dorosłych - już nie. Rodzice walczą o indywidualne, godne podejście do każdego z osobna. Brakuje dziennych domów czy warsztatów dla autystów. Niektórym wystarczyłby asystent osoby niepełnosprawnej. Tak jak w przypadku dorosłego Piotra - mówi nam jego mama, Dorota Próchniewicz.

Czytaj też: Kraśko zażenowany słowami premiera. O "gierkach" niepełnosprawnych i "turboliberalnej" opozycji>>>

Pogryzione nadgarstki i wypijane detergenty

Kobieta pokazuje, że bez adekwatnego wsparcia państwa los rodzin jest niezwykle ciężki, a przecież można temu przeciwdziałać. "Codziennie słyszę o dramatach dorosłych z niepełnosprawnością i ich rodziców. O naszych dzieciach przypinanych pasami i bitych w zakładach psychiatrycznych. O pogryzionych nadgarstkach, wypijanych detergentach i faszerowaniu naszych dzieci środkami uspokajającymi. O wzywaniu do nich policji. O matkach, które boją się własnych synów. O rodzicach, którzy po latach wycieńczającej opieki leczą się na depresję. Przecież możemy im pomóc" - opisuje pani Monika. 

Matka 28-letniego Błażeja zaznacza, że i tak już ekstremalnie trudna sytuacja dorosłych autystyków staje się jeszcze gorsza, gdy ich bliscy umierają. "Wszyscy dorośli z niepełnosprawnością muszą mieć szansę na godne, możliwie samodzielne życie. Muszą kontynuować terapię. I muszą przetrwać, gdy zabraknie najbliższych" - przekonuje pani Monika zachęcając do podpisania petycji.

Czytaj też: "Co mam zrobić? Zamknąć córkę w domu?". Państwo zostawia dorosłych niepełnosprawnych na lodzie>>>

Karolina Hamer o rządowych propozycjach dla niepełnosprawnych: Kaczyńskiemu proponuję wynagrodzenie w formie karmy dla kota

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
"Codziennie słyszę o naszych dzieciach przypinanych pasami". Przejmująca prośba matki do premiera
Zaloguj się
 • najdul6

  Oceniono 7 razy 3

  panie premierze pan sam potrzebuje pomocy bo pan tak wygląda jakby miał pan ADHD

 • usmiech_nocy

  Oceniono 2 razy 2

  I na takie rzeczy powinny się znaleźć pieniądze, dla niepełnosprawnych. NIe na 300 do szkoły po 500+ . Ale autystyczny niepełnosprawny nie będzie głosował, więc szkoda kasy.

 • wujekdolf

  Oceniono 10 razy 2

  pamiętajcie debile co popierają tych pisiorów - sku rwy syny jesteście.

 • ksenofobista

  Oceniono 8 razy 2

  Tłumaczyć “premierowi” o niepełnosprawnych.
  Spłynie jak po Kaczce.

 • Kasia M

  Oceniono 5 razy 1

  A każą Rodzic!!rodzic!!!a pomocy żadnej ,dobra zmiano!!!

 • stef0909

  Oceniono 9 razy 1

  Mateuszek pis-duszek zwyczajny kłamczuszek!!!

 • kist22

  Oceniono 2 razy 0

  A dlaczego Gó...ana nie zamieszczała petycji rodziców przez 8 lat rządów Tuska,kiedy zasiłki zjadała inflacja i utrzymywano go poniżej jakiegokolwiek minimum.Czysta hiPOkryzja

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  O godnisci i empatii na czerskiej mozna by godzinami, wystraczy wspomiec godna stawke godzinowa za prace w wysokosci trzy pincdziesiunt brutto. To byly realne piniendze w zasadzie zrownujace Polske z najbardziej zaawansowanymi godpodarczo krajami Afryki.

  I chcialo sie tylko powtorzyc pewna zabawne wyjasnienie nowej fizyki autorstwa Feynmana
  - licz wciaz licz ,a gdy obliczysz i zastosujesz to dasz spokój sobie i nam z tym rozumieniem, gdyz tam nie ma nic do rozumienia.

 • piotrm74

  Oceniono 4 razy -2

  Niesamowite od kiedy PO przegrało pojawił się tłum niepełnosprawnych. To straszne jak szybko to tylko 2,5 roku i nie mogą godnie żyć, wcześniej mogli....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX