Tak wyglądała katastrofa smoleńska? To nagranie pokazuje, co się dzieje po utracie skrzydła

"Zobaczcie, co się dzieje z samolotem, który 3 metry nad ziemią traci ok 2/5 lewego skrzydła..." - napisał na Twitterze Piotrek Czuban, pilot. Drastyczne nagranie pokazuje katastrofę samolotu Piper Cherokee.

Filmik z wypadku pojawił się na YouTube na kanale What You Haven't Seen. Do katastrofy lekkiego jednosilnikowego samolotu doszło w zeszłym roku na Florydzie. Na nagraniu widać, że kilka metrów nad ziemią zderzają się helikopter i samolot Piper.

W wyniku zderzenia samolot traci część lewego skrzydła, a potem od razu obraca się w lewo i w pozycji odwróconej wbija się w ziemię. Przebieg wypadku można zaobserwować dokładnie dzięki temu, że nagranie jest następnie puszczone w zwolnionym tempie.

 

"Aerodynamiki nie oszukasz" - komentuje lakonicznie pilot. Przebieg wypadku jest zbieżny z tym, co - jak ustalili eksperci - wydarzyło się w Smoleńsku, tyle że tam samolot stracił część lewego skrzydła w wyniku uderzenia nim w brzozę. Następnie obrócił się w lewo i w pozycji odwróconej zarył w ziemię. Wszyscy znajdujący się na pokładzie zginęli na miejscu.

Rząd PiS nie zgadzając się z ustaleniami ekspertów lotniczych już na początku swojej kadencji skasował stronę internetową z faktami o Smoleńsku. Fachowcy przenieśli jej zawartość do innej witryny: faktysmolensk.niezniknelo.com. Powstała przy rządzie podkomisja Antoniego Macierewicza lansuje teorie spiskowe - większość z tych teorii zakłada, że doszło do zamachu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM