Pozywają Skarb Państwa o 300 tys. złotych. Chodzi o dotację zabraną przez Glińskiego za "Klątwę"

Fundacja Malta pozwała Ministerstwo Kultury za cofnięcie rządowej dotacji ubiegłorocznego festiwalu. Wypłatę dofinansowania wstrzymał szef resortu, Piotr Gliński, z powodu spektaklu "Klątwa".

Fundacja Malta złożyła do sądu pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Chodzi o niewypłaceniem rządowej dotacji na ubiegłoroczną edycję Festiwalu Malta. Wypłatę dofinansowania wstrzymał wówczas minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Mediacje zawiodły

Rzeczniczka Malty, Anna Szamotuła, wyjaśnia, że już w ubiegłym roku fundacja podjęła kroki w celu uzyskania niewypłaconych od ministerstwa pieniędzy.

- Pomimo kilku prób mediacji i pokojowego dochodzenia należnych nam praw, musieliśmy złożyć pozew, ponieważ próby mediacji nie przyniosły efektu. Staramy się o zasądzenie nam takiego dofinansowania, jakie było nam pierwotnie przyznane na odsłonę 2017 - mówiła rzeczniczka. 

Czytaj też: Bendyk: Spór o "Klątwę" doprowadzi do prawdziwej wojny o kulturę

Chodzi o kwotę 300 tys. złotych. Powodem wstrzymania dotacji dla Malty przez szefa resortu kultury miał być fakt, że jednym z kuratorów poznańskiego festiwalu był Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". Przedstawienie pokazane w Teatrze Powszechnym w Warszawie wywołało oburzenie prawicowych i kościelnych środowisk. 

Środki były przyznane na trzy kolejne lata

Po podsumowaniu kosztów ubiegłorocznego festiwalu, fundacja długo czekała na odpowiedź ministerstwa. Kiedy w końcu ją otrzymała, była co najmniej zdziwiona. 

- Dostaliśmy odpowiedź, że minister nie przyznał w 2017 r. środków, co jest nieprawdą.  Minister przyznał te środki w 2016 r. (na trzy kolejne lata). Tylko nam nie wypłacił w roku ubiegłym z wiadomych względów (chodzi o spektakl "Klątwa" - red.) - mówił w rozmowie z portalem Tokfm.pl Michał Merczyński, dyrektor festiwalu. 

Fundacja podjęła wówczas decyzję o współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, dzięki której uzyskała wsparcie ze strony kancelarii Hogan & Lovells. Jej prawnicy reprezentują organizację przeciwko Skarbowi Państwa pro bono. 

- Trudno mi powiedzieć, jak to się dalej potoczy. Fundacja wypełniła wszystkie zobowiązania wobec ministerstwa, związane z naszą wieloletnią umową. W tym roku ministerstwo podpisało z nami aktualizację, która jest niezbędna by wypłacić nam kwotę 300 tys. zł na ten rok. I to już się stało - wyjaśniał Merczyński.   

Zeszłoroczne cofnięcie dotacji nie powstrzymało jednak organizatorów. Akcja "Zostań Ministrem Kultury" pozwoliła im zgromadzić konieczne do przeprowadzenia wydarzenia środki. 1800 osob i dwie firmy wpłaciły środki w ramach crowdfundingu. Również zainicjowana przez Mariusza Wilczyńskiego aukcja dzieł sztuki przyniosła określone kwoty.

- Jeżeli fundacji uda się odzyskać niewypłacone wcześniej dofinansowanie, zostanie ono przekazane na działania programowe naszej organizacji - zapewnia szef festiwalu. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Fundacja Malta złożyła pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Piotr Gliński zabrał 300 tys. złotych
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 16 razy 14

  Nie ma lepszej rekomendacji dla "Klątwy" niż sraczka prawicowego ministra.

 • pi.mi

  Oceniono 14 razy 12

  tablet się bawi my zapłacimy

 • benzyl

  Oceniono 12 razy 10

  Brawo fundacja, nie odpuszczać, lać w pysk PiS-wców i wypalać gorącym żelazem. Naskoczcie mi.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 9

  "Fundacja Malta pozwała Ministerstwo Multury za cofnięcie rządowej dotacji ubiegłorocznego festiwalu."

  Z Glińskim to na 100% jest Ministerstwo Multury...

 • guru133

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież Tablet musiał skądś wziąć pieniądze na przewał z Fundacją Czartoryskich od której odkupił to, co na mocy testamentu Adama Czrtoryskiego było już własnością Polski.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 7 razy 5

  Te pisobolszewickie sqrwysyny zachowują się jak właściciele Polski i Polaków. To się, źle dla nich skończy.

 • wojtek1506

  Oceniono 5 razy 5

  Niezły łapciuch i środowiska kościelne , to już 2 Fundacja ,mam nadzieję że sprawa nie trafi na forum międzynarodowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX