Lewicka: Prezydent zachowuje się jak ćma, która leci w płomień. Tylko PiS może go uratować

Zdaniem Karoliny Lewickiej referendum konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy to zły pomysł. - Dlaczego Pałac Prezydencki to robi? - zastanawia się dziennikarka TOK FM.

- Z pytaniami referendalnymi prezydenta Dudy jest trochę jak u Czechowa - i śmieszno, i straszno. Śmieszno, ponieważ naród jest niezwykle kreatywny i teraz ruszył do tworzenia własnych pytań, które często są o niebo lepsze niż te, nad którymi pracowała Kancelaria Prezydenta mając na to rok, miesiąc i jeszcze kilka dni - powiedziała Lewicka. Wczoraj prezydent Duda zaprezentował 15 pytań, które chce zadać społeczeństwu na temat nowej konstytucji.

Zdaniem Karoliny Lewickiej jest to zbiór przypadkowych pytań, w tym partyjnych, czyli dotyczących programu PiS, oraz wynikających z ambicji prezydenta by odgrywać większą rolę w polityce. Według niej pytania są niezrozumiałe - nie wiadomo na co konkretnie ma się zgodzić lub nie zgodzić społeczeństwo. Jako przykład dziennikarka podała pytanie referendalne dotyczące ochrony pracy. Brzmi ono "czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?".  - Cóż ta "ochrona pracy" miałaby dla mnie, jako dla obywatela, oznaczać w przyszłości? - zastanawiała się dziennikarka TOK FM.

Groźba kompromitacji głowy państwa

Ale to nie koniec niejasności wokół prezydenckiego referendum. - Ciekawią mnie dwie rzeczy: kwestia logistyki i wizerunku - powiedziała Lewicka. Dziennikarka wyjaśniła, że opozycja nie będzie zachęcać do udziału w głosowaniu, a PiS prezentuje brak zainteresowania inicjatywą prezydenta.

- Nie wiadomo w ogóle czy Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na to głosowanie w Senacie. Ale nawet jeśli się zgodzi, to dochodzimy do kwestii wizerunkowej - powiedziała dziennikarka. - Prezydent Duda zostanie z tym referendum sam. Kampanię referendalną będzie prowadził on i minister Mucha, a to trochę mało - przekonuje Lewicka.

- Jeśli nie będzie pełnej akceptacji Prawa i Sprawiedliwości, prezydent nie będzie mógł liczyć na przychylność mediów publicznych, do urn pójdzie bardzo mało osób i już do końca kadencji pan prezydent będzie chodził z etykietą polityka, który się skompromitował własną inicjatywą - przewiduje.

"Prezydent jak ćma"

Według Karoliny Lewickiej referendum prezydenta to bardzo ryzykowny krok. - Prezydent zachowuje się jak ćma, która leci w płomień świecy. Teraz tylko Prawo i Sprawiedliwość może go uratować przed spaleniem się w tych płomieniach, gdy Senat powie "nie" referendum. 

- Jeżeli PiS zgodzi się na to referendum, to nie za darmo. Prezydent będzie musiał zawrzeć jakąś umowę pod stołem z politykami Prawa i Sprawiedliwości, a właściwie z Jarosławem Kaczyńskim, odwdzięczyć się za zgodę Senatu na inicjatywę referendalną. 

Jej zdaniem forsowanie pomysłu referendum może przynieść prezydentowi duże straty i małe korzyści, a może nawet same straty. - Dlaczego Pałac Prezydencki to robi? - zapytała retorycznie.

Pytania referendalne prezydenta Andrzeja Dudy

 1. Czy jest pan/pani za uchwaleniem nowej konstytucji RP, bądź zmian w obowiązującej konstytucji?
 2. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmiany konstytucji?
 3. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?
 4. Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej?
 5. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia 500 plus?
 6. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 63 r.ż. i dla mężczyzn od 65 r.ż.?
 7. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w Unii Europejskiej?
 8. Czy jest pan/pani za zapisaniem w konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim
 9. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO?
 10. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 11. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem w konstytucji pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa, także ojcostwa?
 12. Czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?
 13. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP?
 14. Czy jest pan/pani za przyznaniem w konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 15. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (30)
Lewicka: Prezydent zachowuje się jak ćma, która leci w płomień. Tylko PiS może go uratować
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 12 razy 8

  Duda działa pod wpływem ogromnego strachu. Na jego twarzy ciągle jest napięcie spowodowane jakimś lękiem. Byc moze mają na niego haka nie do obrony. Podsłuchane, zarejestrowane rozmowy na czacie internetowym o 3.00 nad ranem, ..... to ja Adrian mam 9 lat.
  Najpierw wyciekła ze słuzb informacja o tłustej foczce i leśnym ruchadle, następnie Duda wetuje dwie nic nieznaczące ustawy a przepuszcza tą najwazniejszą, zawierającą zapisy najbardziej interesujące Ziobrę. Byc moze na jego biurko w pałacu trafiła koperta z kolorowymi zdjęciami,
  i polecenie postaraj się zmienic konstytucję łamiąc prawo i konstytucję. Biedaczysko wymyśliło referendum, zawsze mozna powiedziec, ze suweren się wypowiedział za zmianą, baca spełni zyczenie suwerena, niepotrzebna mu wtedy większośc konstytucyjna do zmiany tego aktu. Dopisze i zmieni co zechce. Pięta za podobne podejrzenia stracił komisję d/s SKOK czy innego AmberGold, oraz komisję d/s słiuzb specjalnych. Co straci Duda ? Człowiek bez honoru, taki Nikodem Nijaki, podpisze co mu podsuną, wygłosi parę homilii na cmentarzu, pośpiewa w kościołach, bo co pozostało takim ludziom jak Duda, Pięta.... ?

 • andrew1507

  Oceniono 7 razy 5

  Duda boi się Trybunału Stanu.
  Ja też bym się bał będąc w jego sytuacji.

 • andrew1507

  Oceniono 6 razy 4

  pis to BUBEL PLUS.

 • sailor2016

  Oceniono 6 razy 4

  Może Adrian na początek zacząłby przestrzegać obecną konstytucje?

 • sailor2016

  Oceniono 5 razy 3

  Biedny Adrianek wciąż siedzi w przedpokoju i jakoś nie dociera do niego, że jak prezes wyzdrowieje to mu uszu natrze i wybije z głowy kocopały. Natomiast jak nie wyzdrowieje to byli koledzy z piSSuaru w ramach walki o spadek po prezesie spuszczą Adriana ze ściekiem. Zresztą Ziobro już mu pogroził paluszkiem zatrzymując i stawiając zarzuty jego doradcy.

 • sailor2016

  Oceniono 5 razy 3

  Adrian zachowuje się jak pętak. Tej konstytucji nie przestrzega ale jak będzie miał swoją to może zacznie.

 • sailor2016

  Oceniono 5 razy 3

  Przestępca konstytucyjny chce zmieniać konstytucje. Paradne.

 • anty_jar

  Oceniono 7 razy 3

  równie dobrze można się zapytać, czy dupa ma zawsze być z tyłu, czy po zmianie konstytucji, może występować też z przodu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX