Kwaśniewski: Działania PiS służą Putinowi. Były prezydent o rosyjskich trollach w polskiej polityce

- Walka z liberalną demokracją, osłabianie UE, doprowadzanie do dezintegracji UE. To bez dwóch zdań leży w strategicznym interesie Rosji - były prezydent komentował w Poranku Radia TOK FM działania rządu PiS.

Aleksander Kwaśniewski jest jednym z sygnatariuszy listu do Komisji Europejskiej, w którym byli prezydenci, premierzy oraz ministrowie spraw zagranicznych apelują o interwencję KE w polskiego sprawie Sądu Najwyższego. KE jeszcze nie odpowiedziała.

Kwaśniewski: "Dopóki piłka w grze, trzeba grać"

- Apelujemy do obu stron. Do UE, aby walczyła o trójpodział władzy i respektowanie przez Polskę wspólnych europejskich wartości. Ale zwracamy się także do polskich władz z nadzieją, że jednak ta polska większość parlamentarna ochłonie i skręci z nieeuropejskiego kursu - mówił w Poranku Radia TOK FM prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Ustawa o SN wejdzie w życie 3 lipca. Wcześniej jednak do Warszawy przyjedzie Frans Timmermans (18 czerwca), a następnie odbędzie się wysłuchanie Polski w gronie ministrów spraw zagranicznych (26 czerwca). 

- Jeżeli ustawa zostanie skonsumowana przez władzę w sposób bardzo zdecydowany, czyli jeśli będzie to czystka w SN i przykrojenie go do politycznych oczekiwań PiS-u, to jesteśmy w bardzo złym momencie - stwierdził polityk.

Czytaj też: "Czy jajecznicę można podawać ze szczypiorkiem?". Postanowili pomóc prezydentowi Dudzie z pytaniami do referendum

Czy zmiany wprowadzane przez PiS można jeszcze odwrócić?

- Dopóki piłka w grze, trzeba grać. Wszystko jest możliwe, a współczesna polityka jest pełna zwrotów. Pojawia się oczywiście pytanie o wolę polskich władz - tłumaczył Aleksander Kwaśniewski i dodał, że oczekuje refleksji od władz polskich, ale sam nie do końca wierzy, że ona nadejdzie.

Polska kulą u nogi w UE

Były prezydent stwierdził, że kiedyś Polskę stawiano za wzór, teraz natomiast jest zupełnie odwrotnie. - W najlepszym wypadku, wobec Polski pojawia się nieufność, ale też coraz bardziej nieukrywana niechęć. Traktuje się nas jak kulę u nogi, jako kraj, który przeszkadza  - mówił Aleksander Kwaśniewski. 

Były szef państwa odniósł się również do uznania Polski za "chearleaderów Putina". Guy Verhofstadt, przewodniczący europejskich liberałów, nazwał tak m.in. Jarosława Kaczyńskiego podczas debaty w Parlamencie Europejskim.  

- Nie wierzę w to, żeby cokolwiek było finansowane przez Kreml, jeśli chodzi przynajmniej o Polskę - stwierdził Aleksander Kwaśniewski. 

- Naprawdę, nie wierzy pan w to, że są rosyjskie trolle w polskiej polityce? - zapytał prowadzący, Jacek Żakowski.

- Że trolle są, to tak, ale że finansowanie to nie, ponieważ wydaje mi się, że jesteśmy pod tym względem krajem dość transparentnym. Obiektywnie patrząc, polityka [rządu PiS] służy niewątpliwie Putinowi. Walka z liberalną demokracją, osłabianie UE, doprowadzanie do dezintegracji UE, bez dwóch zdań leży w strategicznym interesie Rosji - zauważył polityk.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM