Wystartował Kongres Kobiet. Jeden z paneli będzie poświęcony Ukrainkom mieszkającym w Polsce
Uczestniczki wydarzenia przed dwa dni będą debatować m.in. o edukacji, zdrowiu, ale też o bieżących sprawach, jak na przykład niedawny, sejmowy protest dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Dlaczego Łódź?
- Bo to miasto kobiet. „Łódź stworzyły kobiety, ciężko pracując przy krosnach. Bez nich to miasto by się nie zdarzyło” – wyjaśniła w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" prezydent miasta Hanna Zdanowska.
Pierwszy dzień Kongresu rozpocznie się sesją Gabinetu Cieni, w której wezmą udział: Henryka Bochniarz, Danuta Huebner, Bogusława Matuszewska, Monika Płatek oraz Magdalena Środa. Kolejna sesja poświęcona będzie stuleciu praw wyborczych kobiet, a ostatnia wielka debata tego dnia - protestom kobiet.
Drugiego dnia odbędzie się sesja pt. „Nie molestuj mnie”, do której zaproszono m.in. Renatę Durdę, Agnieszkę Holland i Sylwię Spurek. Z kolei w wielkiej debacie samorządowej wezmą udział m.in. Katarzyna Lubnauer, Hanna Zdanowska, Marta Mazurek oraz Małgorzata Tracz.
Czarny protest, to nie tylko Polki
W czasie wydarzenia odbędzie się m.in. debata o pracy kobiet w erze programu 500 plus. Jeden z paneli będzie poświęcony również Ukrainkom mieszkającym w Polsce.
Jak tłumaczyła dziś w TOK FM doktor nauk społecznych Olga Tkaczenko, to efekt zeszłorocznej dyskusji o Czarnych Protestach.
- W zeszłym roku na Kongeresie Kobiet była też jedna z naszych koleżanek, która nie jest Ukrainką, ale jest emigrantką. Była taka narracja, że polskie kobiety, więc ta koleżanka zaprotestowała i powiedziała, że nie tylko polki biorą udział w tych protestach - powiedziała na antenie radia TOK FM Olga Tkaczenko.
Jubileuszowa, 10 edycja Kongresu Kobiet potrwa w Łodzi do jutra. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji. Kongres można też oglądać na żywo w internecie - na stronie: www.kongreskobiet.pl.