Olga Krzyżanowska nie żyje. Polityczka i działaczka społeczna miała 88 lat

Zmarła Olga Krzyżanowska. Posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji (1989-2001) miała 88 lat. "To było serce wspaniałej kobiety, które leczyło z konfliktów i problemów w tamtych trudnych czasach Solidarności" - wspomina Lech Wałęsa.

O śmierci Olgi Krzyżanowskiej poinformował na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

"Zmarła profesor Olga Krzyżanowska. Osoba niezwykłej kultury, intelektu i zasług. Córka dowódcy wileńskiej brygady AK, harcerka Szarych Szeregów. W 1980 wstąpiła do „Solidarności”. Lekarka, wicemarszałek Sejmu, senator, wspaniały człowiek. Będzie nam Jej brakowało!" - napisał.

"To było serce wspaniałej kobiety, które leczyło z konfliktów i problemów w tamtych trudnych czasach Solidarność" - napisał Lech Wałęsa.

- To bardzo smutna wiadomość. Na pewno jutrzejsze spotkanie zaczniemy wspomnieniem marszałek Olgi Krzyżanowskiej - mówił poseł PO Andrzej Halicki, gość Wywiadu Politycznego w TOK FM.

Właśnie w sobotę w Gdańsku dojdzie do reaktywacji Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W spotkaniu miała wziąć udział Olga Krzyżanowska, która jako reprezentantka komitetu weszła do Sejmu w 1989 roku.

 
„Człowiek żałuje z życiu tylko tych rzeczy, które mógł zrobić, ale nie zrobił” – mówiła Olga Krzyżanowska, gdy odbierała nagrodę Kongresu Kobiet w 2011 roku - wspomina dziennikarka Radia TOK FM Dorota Warakomska. - Wzywała kobiety do kandydowania w wyborach i życzyła im odwagi. Wtedy, podczas III (Europejskiego) Kongresu Kobiet doskonale wiedziałyśmy, że Jej doświadczenie, mądrość, wyważenie było jednym z warunków sukcesu naszego ruchu społecznego. Bardzo nam będzie Jej brakowało - czytamy. 

Olga Krzyżanowska przez dwie kadencje była wicemarszałkinią Sejmu. Po zakończeniu pracy w parlamencie działała m.in. w Kongresie Kobiet, który przyznał jej nagrodę w 2011 r.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny