Władysław Kosiniak-Kamysz o Małgorzacie Gersdorf: Ona nie ustępuje pola

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego ogłosiła dziś, że rozpoczyna urlop. Zdaniem Władysława Kosiniaka - Kamysza z PSL, jej decyzji nie można interpretować jako ustępowania w sporze na temat usuwalności sędziów.

- Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska i uważa, że jej kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego trwa do roku 2020 - oświadczył rzecznik tej instytucji -  Michał Laskowski.

Zespół prasowy SN poinformował wcześniej, że do sądu wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy, skierowane m.in. do Małgorzaty Gersdorf, w których prezydent zawiadamia sędziów, że przechodzą oni w stan spoczynku.

Pierwsza prezes SN udała się dziś na urlop, bez informowania o tym, ile będzie trwał.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz  przekonywał w TOK FM, że w żadnym wypadku nie można mówić tutaj o próbie ucieczki:

- Może to jest chęć zmniejszenia zamieszania, jakie może wybuchnąć w wyniku tych zmian, które są forsowane przez władzę. Oddaniem pola byłoby nieprzyjście w środę i w czwartek do Sądu Najwyższego i powiedzenie panu prezydentowi “tak, przestaję być pierwszym prezesem SN” - ocenił.

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził też, że podważanie tego, iż profesor Gersdorf swoją funkcję ma sprawować do 2020, jest absurdalne.

Przekonywał, że zapisy w konstytucji dotyczące nieusuwalności sędziów są jednoznaczne i nie da się ich interpretować na różne sposoby. - Podziwiam tych, którzy zgodnie z przekazami dnia, który otrzymują codziennie, tłumaczą, że sześć lat oznacza cztery. To się kompletnie nie trzyma kupy - stwierdził Kosiniak Kamysz.

Kontrowersyjne prawo

Przypomnijmy: nowe przepisy o Sądzie Najwyższym zakładają, że sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę.

Małgorzata Gersdorf odmówiła składania oświadczenia, argumentując, że sześcioletnią kadencję gwarantuje jej konstytucja.

Zmiany w polskim sądownictwie są od końca zeszłego roku przedmiotem sporu z Komisją Europejską. W kraju odbywają się liczne protesty przeciw usuwaniu sędziów ze stanowiska przed upłynięciem gwarantowanego w ustawie zasadniczej czasu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny