Mocni w gębie? Rząd PiS ma ostrą retorykę, ale jego polityka ws. imigrantów jest bardzo liberalna

Czym wyróżnia się nasza polityka migracyjna? - Jest jak na warunki europejskie jest ultraliberalna - mówi dr Paweł Kaczmarczyk z UW. Diagnoza może zaskakiwać w zestawieniu z nieprzejednaną postawą rządu ws. imigrantów.

Zdaniem dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami UW dr Pawła Kaczmarczyka, by mówić o liberalizmie polskiej polityki migracyjnej wystarczy spojrzeć na regulacje dotyczące wjazdu do Polski, dla osób których dotyczy tzw. procedura uproszczona.

- Do Unii Europejskiej nie można przyjechać i tak po prostu szukać sobie pracy. Można tu przyjechać dopiero, gdy się tę pracę już ma. Podstawy uzyskania wizy do Polski były do niedawna bardzo wątłe. Wystarczyła deklaracja pracodawcy, że chce zatrudnić cudzoziemca. Do niczego to go nie zobowiązywało. To się zmieni, ale w tym roku przejściowym nadal tak to będzie funkcjonowało - tłumaczy ekspert ds. migracji w rozmowie z Pawłem Sulikiem. 

Naukowiec zwraca też uwagę na to, że do niedawna migracja do Polski skupiała się w kilku aglomeracjach, po 2014 roku to się zmieniło. - Obecnie, zwłaszcza emigranci z Ukrainy są na całym terytorium Polski - podkreślił.

Zobacz także: Brakuje elektryków, kierowców, sprzedawców. Rząd PiS szykuje ułatwienia dla cudzoziemców

Premier Morawiecki w czasie ostatniego wystąpienia w PE zapewniał, że Polska jest bezpieczny krajem dla miliona mieszkających tu obywateli Ukrainy. Mówił też, że w naszym kraju jest mało uchodźców z Ukrainy, ponieważ polskie procedury pomagają im w łatwy sposób znaleźć pracę.

- Ta wypowiedź jest prawdziwa. To, że od 2007 roku w Polsce funkcjonuje procedura uproszczona, sprawiła, że ludzie z Ukrainy, którzy potencjalnie mogliby ubiegać się ochronę na terenie Polski, wybrali inną ścieżkę. Taką, która pozwala im w Polsce pracować. W dwóch ostatnich latach udział emigrantów z Ukrainy w polskim wzroście gospodarczym jest bardzo duży - ocenił Kaczmarczyk.

- Natomiast mówienie, że zapewniamy Ukraińcom opiekę na terenie Polski, jest sporym nadużyciem - dodał.

Słuchając audycję, dowiesz się również, dlaczego Trójmiasto pozytywnie wyróżnia się podejściem do cudzoziemców na tle innych miast w Polsce.

Ataki fizyczne na Ukraińców w całej Polsce. Piotr Tyma o nienawiści: To nie jest tylko internet

DOSTĘP PREMIUM