Czy relacje Polska - Ukraina da się jeszcze naprawić? Babakova: Po 1991 roku nigdy nie było tak źle

- Po 1991 roku nigdy nie było tak źle - powiedziała w TOK FM dr Olena Babakova, oceniając stosunki Polski i Ukrainy, zdominowane przez politykę historyczną, w tym rachunek wzajemnych krzywd.

Czy stosunki polsko - ukraińskie naprawdę są takie złe, skoro prezydent Andrzej Duda w sobotę odwiedził Ukrainę, a w niedzielę prezydent Petro Poroszenko złożył wizytę w Polsce? Tak rozmowę w Przedpołudniu TOK FM rozpoczął Paweł Sulik.

Dr Olena Babakova, dziennikarka i historyczka, zwróciła uwagę, że na relacje państw składają się stosunki gospodarcze, współpraca między samorządami, dialog na forum międzynarodowym i kontakty międzyludzkie ("people to people"). - Jeżeli patrzymy na całokształt, nie wygląda to najgorzej - oceniła ekspertka. - Jeżeli jednak dochodzimy do relacji stricte bilateralnych, to widzimy, że PR-owo i medialnie króluje temat polityki historycznej - stwierdziła dr Olena Babakova.

Zdaniem Babakovej, jeśli weźmie się pod uwagę ten ostatni aspekt, to "po roku 1991 nigdy nie było tak źle".

Czego jeszcze dowiesz się z tej rozmowy? Posłuchaj!

 • Jak Ukraińcy nazywają ludobójstwo na Wołyniu?
 • Dlaczego ukraiński prezydent przyjechał do Polski?
 • Jakich poprawek do ustawy PiS o IPN domagała się Ukraina?
Czy relacje Polska - Ukraina da się naprawić?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Relacje Polska - Ukraina. Czy da się je naprawić?
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 4 razy 2

  Co to za kraj, który nie chce rozliczyć zbrodni UPA i OUN i tworzy z ich przywódców podstawę państwowego kultu. To jedyny przypadek we współczesnym świecie, kiedy ze sprawców ludobójstwa robi się bohaterów i na tym buduje wzorce patriotyczne dla swojej młodzieży. Ukraina to kraj upadły.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  W zasadzie ukraina w obecnej formie jest nie do zaakceptowania i nasa ocena tego panstwa nie powinna sie roznic od stanowiska Rosji. Wegry pozbawione sentymentow robia za nas brudna robote i zapowiedzialy iz zablokuja wszelkimi dostepnymi srodkami dazenia integracyjne tego panstwa w instytucjach unijnych. W zasadzie powinnismy postawic temu smieciowemu panstwu podobne ultimatum iz do czasu wypelnienia umowy o zabezpieczeniu miejsc pochowku Polakow ofiar ludobojstwa wolynskiego, stosunki z tym panstwem powinny ulec zamrozeniu.

 • Oceniono 4 razy 2

  Nowelizacja ustawy o IPN w zakresie negacji zbrodni nacjonalistów ukraińskich nie ma nic wspólnego z wycofaną właśnie częścią dot. tzw. oskarżania Narodu Polskiego o holocaust. Bardziej przyrównałbym ją do istniejących w wielu krajach (w tym w Izraelu i większości państw Europy Zachodniej) zapisów penalizujących tzw. negacjonizm hitlerowskich obozów śmierci.
  Zaproszona dr Olena Babakova kręciła prowadzącym jak wiatraczkiem. Do następnych rozmów tego typu etyka dziennikarska nakazywałaby lepiej się przygotować. Objęcie zapisem prawnym okres od lat 20-tych do 50-tych nie jest przypadkowe. Mordowanie polskich urzędników ("osób z orzełkiem", czyli np. pracujących na kolei i poczcie) w okresie międzywojennym we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej było na porządku dziennym. Polskich parlamentarzystów z tamtych rejonów nacjonaliści wywlekali ze środków transportu publicznego i bito w biały dzień. Gazety się o tych przypadkach rozpisywały. Zamiatanie tego pod dywan i wmawianie, że to dziwne antyukraińskie wymysły, to manipulacja.

 • 66kropek

  Oceniono 3 razy 1

  Wywiad super! Pan prowadzący pełen zrozumienie i obaw o naszą opinię na Ukrainie zaś pani dr Olena Babakova, nie powinna się jakoś ograniczać tylko dokładnie wyjaśnić , że za rzeź wołyńską są odpowiedzialni Polacy i tylko oni no i byłoby miło i zakończyć swoja wypowiedź serdecznym, przyjaznym okrzykiem "Sława Ukrainie"!

 • rastablaster

  0

  "How to Fix Ukraine -- It's Easy
  "Is this a precedent? Yes, what’s wrong with that?"

  Hold a plebiscite throughout the territory of the former Ukrainian SSR (yes that includes Crimea – we’re trying to make a settlement that everyone agrees with and there’s no doubt how that would turn out).
  Said plebiscite to be monitored by countries with no dog in the fight: say China, India and a South America one. Get the UN to bless the results in advance.
  Question for Round 1
  Do you want to be part of Russia?
  Do you want to be part of Ukraine?
  Do you want to be independent?
  Re-design the borders to accommodate results of votes as much as possible.
  Generous financial assistance to those who want to move from one area to another. Paid for by the USA and the EU who, after all, blew up the old Ukraine.
  In five years as Rump Ukraine gets worse off, repeat plebiscite with one additional question
  Do you want to be part of a neighbouring country? If so, which one?
  Repeat in another five years and keep repeating until everyone is where he wants to be.
  Make sure you have tight border controls around Rump Ukraine to keep the nazis in.
  What are the chances of this happening? Well, given that Trump is a new phenomenon, you can’t say it’s absolutely zero.

  What happens if this isn’t done? The same thing eventually but after a lot more suffering and a lot more time." - by Patrick Amstrong

 • eski57

  0

  Jestem przeciętnym obywatelem i z tej pozycji uważam , że skrajna prawica w swoim interesie usiłuje kreować historycznego Polaka – polskość na postać prawie doskonałą , niezdolną do czynienia zła – zbrodnie dokonywali wszyscy , prócz nas !
  TO zakłamanie jest głównym powodem uniemożliwiającym prowadzenie rozmów o historii i ocenach zachowań ludności – tu polskiej i ukraińskiej . Nieco o stosunkach ludności na terenach wschodniej Polski międzywojnia , opowiadał mi polski oficer służący tam parę lat ! Te stosunki charakteryzowały się poniżaniem , pogardą , często biciem przez naszych Panów – wywyższających się wobec Ukraińców , którzy uważając nas za okupantów tłumili nieskrywaną nienawiść ! - Nie ma skutku bez przyczyny ; na zbrodnie Ukraińców trzeba popatrzyć też z tej perspektywy i ich dążenia do samodzielnej państwowości w niebywale złożonych i tragicznych warunkach .
  - Nie ma sensu rozliczać się po liczbie spowodowanych wzajemnie ofiar , również trzeba zgodzić się - niech ONI uznają UPA jako pozytywną organizację zbrojną , jednocześnie zgodzą się na naszą ICH ocenę !
  Przeszłości nie zmienimy , trzeba iść za przykładem stosunków Polska – Niemcy ! ….
  - OD rozmów do wzajemnego porozumienia , trzeba odsunąć nacjonalistów i skończyć z tym ciągłym nawracaniem – ile pożytecznych przedsięwzięć gospodarczych można pozyskać przy normalnej współpracy !

 • getz54

  Oceniono 4 razy -4

  Relacji Polsko - Ukraińskich, czy Polsko - Zydowskich nie da się naprawic nigdy. Polacy ze ściany wschodniej są bowiem obciązeni genetycznie nienawiścią, chciwością i podłością. Proszę zauwazyc gdzie Niemcy zbudowali swoje obozy zagłady ? Bełzec, Majdanek, Sobibór, Treblinka. Nie dlatego przeciez, ze były to ładne leśne tereny, z pięknymi krajobrazami. Proszę zauwazyc gdzie urodziła się większośc polskiego kleru, członków episkopatu ? Sciana wschodnia właśnie. Ci ludzie z mlekiem matki wyssali tam nienawiśc do Zydów, Ukraińców, i pielęgnują ją od dziesiątek lat. Gdzie ukrywali się zołnierze AK ? bandy ,,Ognia,, ,,Łupaszki,, ? z kim walczyli, kogo zabijali i grabili ? Teraz za bohaterów tej władzy robią. To powstańcy warszawscy z AK strzelali w plecy innym powstańcom na barykadach miasta, tylko dlatego ze byli pochodzenia zydowskiego. To powstańcy z AK wyciągali z piwnic palących się budynków ukrywających się tam Zydów i zabijali ich. Nie były to przypadki nagminne, ale zdarzały się. I taki młody powstaniec nie ochłonął nawet na moment w obliczu zagrozenia własnego zycia, tylko ciągnął zydowskie dziecko zeby je zabic. Po odczytaniu manifestu PKWN bis, tylko napisanego w Tel Awiwie, głównym wrogiem polskiego narodu pozostali Ukraińcy. Nic na to nie poradzimy. Polacy muszą miec swojego wroga, z którego mają nadzieję w przypływie chrześcijańskiej dobroci uczynic w przyszłości swojego Piętaszka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX