Polacy na Wyspach to jedno. Dwie polskie branże wyjście Londynu z Unii odczują szczególnie mocno

Brak Brexitu, miękki Brexit i Brexit w kompletnym chaosie - w tym momencie wszystkie te scenariusze wydają się równie realne. Każdy z nich odczuje polska gospodarka, a szczególnie dwie branże.

Scenariusze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kreślił Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Jego zdaniem możliwe są trzy opcje:

Pierwszy scenariusz: Londyn nie dogaduje się z Unią Europejską i Wielka Brytania z dnia na dzień wypada ze wspólnoty. 

Drugi scenariusz: zostanie wynegocjowana umiarkowana forma Brexitu. I ku temu scenariuszowi skłaniała się premier Theresa May. 

Trzeci scenariusz: w ogóle nie dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Brexit - badanie nieznanego

Dembiński przyznał, że nikt politycznie nie mówi o drugim referendum, chociaż ruchy oddolne pokazują, że takie oczekiwanie jest. Jego zdaniem, mało prawdopodobny wydaje się scenariusz twardego Brexitu, bo do tego brakuje siły politycznej, która byłaby w stanie to przeforsować. 

Jak mówi Dembiński, to nie sytuacja Polaków na Wyspach jest największym zagrożeniem, jakie niesie dla nas Brexit - ich status nie powinien się pogorszyć. Tłumaczy, że problemem jest polski eksport. - Polska ma ogromną nadwyżkę w handlu z Wielką Brytanią. W zeszłym roku to było 8,2 mld euro - wymieniał i wskazał, że największe branże, które korzystają z handlu z Brytyjczykami, to motoryzacja i żywność.

- W obu przypadkach chodzi o dostawy just in time. Te ciężarówki nie mogą czekać na granicy przez kilkanaście godzin, kilka dni - podkreślał. Podał przykład fabryki Hondy w Swindon, która ma zapasy wystarczające na 90 minut produkcji. Po tym czasie - w razie braku dostaw - linie produkcyjne staną. To samo dotyczy żywności. - A jeżeli Wielka Brytania z dnia na dzień wypadnie z Unii, będą kontrolowane wszystkie ciężarówki - podsumował. A to oznaczałoby kolejki na granicach i opóźnienia.

Dembiński przypomniał również, że wielkie marki - m.in. Jaguar - już ogłaszają plany wyprowadzenia produkcji z Wysp na kontynent. 

Z tej rozmowy dowiesz się znacznie więcej! Posłuchaj!

  • Dlaczego Boris Johnson tak naprawdę zrezygnował z pracy w rządzie? Czy na pewno chodzi o brexit?
  • Czy premier Theresa May pozostanie na stanowisku?
  • Czego chcą brytyjscy politycy? Czy aby na pewno brexit jest im na rękę?

"Na Zachodzie dojrzewa myśl, że błąd jaki popełniono, to nie imigranci i Brexit, a rozszerzenie z 2004 r."

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM