Sędzia Przymusiński w Sądzie Najwyższym: Chodzi tylko o wymianę kadrową

Do 14 lipca Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zadecyduje, czy przedstawi swoich kandydatów do Sądu Najwyższego. Rzecznik organizacji ostrzega przed negatywnymi skutkami reform w wymiarze sprawiedliwości.

Rzecznik KRS zapowiedział, że prawdopodobnie do najbliższego piątku gotowe będą opinie rady w sprawie wniosków sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat, a dalej chcą pracować.

Oświadczenia złożyło 16 sędziów, a siedmiu z nich nie dołączyło do dokumentu wymaganego ustawą zaświadczenie o stanie zdrowia. Wśród tych, którzy oświadczenia nie złożyli jest pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.

Składania oświadczenia to jeden z zapisów przygotowanej przez rządzących ustawy o SN.

Czytaj też: Żakowski o SN: PiS stosuje strategię strażaka piromana. Podpala, a potem gasi pożar

Nowelizacja ustawy została przez wielu sędziów oceniona jako niezgodna z konstytucją, która gwarantuje im nieusuwalność ze stanowiska przez 6 lat kadencji. Nowe prawo wywołało protesty w całym kraju i jest przedmiotem sporu z Komisją Europejską.

Dlaczego znowelizowano prawo o SN?

- Ci sędziowie nie proszą prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie, tylko informują, że ich wolą jest pełnić urząd tak, jak zostali na niego powołani. Czyli bez przerwania ich kadencji - mówił w TOK FM sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik  Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

- Przecież wszyscy widzą, że ten przepis służy tylko i wyłącznie wymianie kadrowej. Politycy zresztą nie kryją tego. Przekonują, że SN trzeba oczyścić. I tutaj też używają fałszywych argumentów - dodał.

Zdaniem sędziego, przyszłe postanowienia KRS ws. oświadczeń sędziów SN są łatwe do przewidzenia.

 - Gdyby to była Krajowa Rada Sądownictwa, która pełniłaby nałożone na nią konstytucyjne zadania, to powinna oświadczyć, że przeniesienie sędziów w stan spoczynku jest zgodnie z konstytucją niedopuszczalne. Ze smutkiem stwierdzam, że nie spodziewam się tego po tych członkach KRS - ocenił sędzia Przymusiński.

Czy Iustitia wystawi swoich kandydatów?

Do najbliższej soboty Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zadecyduje, czy przedstawi swoich kandydatów do Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że organizacja nie przedstawiła kandydatów do KRS. Był to znak sprzeciwu wobec upolitycznienia rady.

Jak tłumaczył sędzia Przymusiński, ustawa dotycząca SN daje możliwość złożenia odwołania się do NSA od decyzji KRS o odrzuceniu kandydatury sędziego. Dlatego ewentualny apel organizacji - o zgłaszanie swoich kandydatur - nie może być postrzegane "jako legitymizowanie" upolityczniania wymiaru sprawiedliwości. - Tylko raczej jako próbę doprowadzenia do rozpoznania pewnych aspektów tej sprawy przez NSA - zastrzegł.

Coraz większy chaos w sądach

Zdaniem gościa Wywiadu Politycznego, działania rządzących doprowadziły do bardzo złej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości.

- Nie przypominam sobie czasu, w którym byłoby takie zamieszanie w sądach i tak wielka niepewność jutra. 800 etatów sędziowskich jest nieobsadzonych. Sądy pracują przez to coraz wolniej. Skarga złożona do Sądu Najwyższego nie będzie rozpatrywana kilka miesięcy, ale dwa lata - podsumował przedstawiciel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Johann: Nie lubię jak polityka miesza się do wymiaru sprawiedliwości

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Sędzia Przymusiński w Sądzie Najwyższym: Chodzi tylko o wymianę kadrową
Zaloguj się
 • nemilek

  Oceniono 1 raz 1

  Der Spiegel (najpopularniejszy tygodnik opiniotwórczy w Niemczech), nr 28, ostatnie wydanie z 7 lipca 2018, str.76, rubryka "Analizy". Kompletne tłumaczenie artykułu :
  PUCZ PRZY SĄDZIE NAJWYŻSZYM PUTSCH AM OBERSTEN GERICHT
  podtytuł : Narodowo-konserwatywny rząd Polski czyni sobie podległym wymiar sprawiedliwości wbrew wszelkim protestom UE
  Małgorzata Gersdorf poszła w środę jak zwykle do pracy, jednakże prezes Sądu Najwyższego znajduje się właściwie na przymusowej emeryturze, nawet jeśli jej 6-letnia kadencja nie została już zakończona, ponieważ w najnowszej reformie sądownictwa sędziowie są już w wieku 65 lat wysyłani na emeryturę. To jest widocznie sposób, żeby wymienić politycznie nielubianych sedziów na sędziów sprzyjających partii PIS. Ogółem 27 z 74 członków SN są dotknięci tą nową ustawą i muszę odejść, jednakże prezydent Duda może w pojedyńczych przypadkach drogą wyjątku rozstrzygać o ich pozostaniu.
  Kilka tysięcy demonstrantów tłoczyło się w środę wokół prezes Gersdorf towarzysząc jej w ten sposób na jej drodze do sądu. Obawiają się oni, że nowa regulacja służy rządowi do tego, żeby kontynuować demontaż niezależności sądownictwa. Prawie w tym samym czasie premier Morawiecki występował w Strasburgu przed Parlamentem Europejskim i śpiewał pieśń pochwalną na cześć Polski wychwalając swój kraj jako ten, który jeszcze nigdy nie był tak wolny i pełen sukcesów jak obecnie. Gdyby nie żelazna Kurtyna powiedział, to Polska byłaby członkiem-założycielem UE. Konsekwencja z jaką PIS łamie standardy europejskie, jak te dotyczące trójpodziału władzy, a jednocześnie wyznaje swoją przynależność do państw wspólnoty unijnej jest irytująca. Już teraz Polska ma z powodu kontrowersyjnej reformy konstytucji postępowanie Komisji Europejskiej na karku. Stosunek PISu do Brukseli był zawsze niejasny, przy czym Polska bardzo profituje z przynależności do Unii, jednocześnie jednak PIS rzuca ciągle podejrzenia, że UE jest narzędziem władzy Niemców. Warszawa może na tym w pełni polegać, że wspólnota w dalszym ciągu będzie bezradnie reagować na łamanie norm unijnych. Już od dłuższego czasu szerzy się lekceważąca postawa wśród polityków PIS, ich myśl przewodnia : to co najważniejsze jest zrobiliśmy, teraz niech nam Unia gra na nerwach tym rozdzielaniem uchodźców albo małżeństwami homo, my tak czy owak robimy dalej swoje.

 • getz54

  0

  Intrygujący bzdet, .....w SN chodzi tylko o wymianę kadrową. A oco ma chodzic ? Tak samo w Treblince chodziło tylko o wymordowanie Zydów, w Katyniu tylko o wymordowanie polskiej inteligencji, w Hiroszimie i Nagasaki tylko o kapitulację Japonii. Zawsze chodzi tylko o coś. Tylko niekoniecznie w ten sposób.

 • mrpens

  Oceniono 1 raz -1

  Gerddorf pokaż cycki dam ci ciastko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX