Prof. Żbikowski o zbrodni w Jedwabnem: Nie ma szans na znalezienie śladów bezpośredniego udziału Niemców

Dalszych ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem domagali się, podczas uroczystości oddającym cześć ich pamięci, członkowie ONR. Jak ocenił w TOK FM prof. Andrzej Żbikowski, niewiele by to zmieniło.

W Jedwabnem upamiętniono 77. rocznicę mordu Żydów, do jakiej doszło w 1941 roku. Zgodnie z ustaleniami historyków z IPN, sprawcami - z inspiracji Niemców - byli polscy sąsiedzi zamordowanych.

Czytaj też: Prezydenci Polski i Ukrainy osobno w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. "Zamknęliśmy się w swoich bańkach"

W uroczystościach wzięli m.in. udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasadorka Izraela w Polsce Anna Azari, o. Wiesław Dawidowski z komisji ds. dialogu z judaizmem Episkopatu Polski oraz duchowni ewangeliccy. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary  zbrodnię złożył prezydencki minister Wojciech Kolarski, a także przedstawiciele premiera i Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości próbowali zakłócić członkowie Obozu Radykalno-Narodowego.  Domagali się ponownej ekshumacji ofiar tej zbrodni. Twierdzą, że doniesienia na temat udziału Polaków w masakrze są zafałszowane.

Niedaleko cmentarza demonstrowali też działacze olsztyńskiego KOD. Przynieśli transparenty z hasłami  „Przepraszamy Europę i przyjaciół Żydów za antysemityzm i faszyzm ONR-owców i sekty pisowskiej” oraz „Przepraszamy za mordy i pogromy dokonane przez Polaków”.

Dyskusja na temat zbrodni w Jedwabnem nie ucichnie szybko

Prof. Andrzej Żbikowski, jeden z naukowców badających zdarzenia z Jedwabnego, przekonywał w TOK FM, że spór o zbrodnię w Jedwabnem potrwa jeszcze przynajmniej 15 lat. Jak mówił, “przetrawianie pamięci” zajmuje pokoleniu ok. trzech dekad, a o Jedwabnem zaczęło się w Polsce dyskutować dopiero kilkanaście lat temu.

- Nie ma żadnej potrzeby, żeby upierać się, że jesteśmy narodem, który nie popełnia zbrodni - dodał historyk.

Zdaniem profesora fakt, że nie poszerzono ekshumacji (na prośbę środowisk żydowskich - przyp. redakcji) i ją przerwano sprawia, że “nasza wiedza się nie powiększa”.

- Nie bardzo sobie jednak wyobrażam, co pełna ekshumacja miała by dodać. Ewentualnie więcej informacji na temat składu i liczebności grupy spalonej wtedy żywcem. Ale nie ma szans, że znalazłyby się jakieś ślady bezpośredniego udziału Niemców - przekonywał.

10 lipca 1941 roku grupa Polaków wypędziła jedwabieńskich Żydów z domów na rynek miejski. Po kilku godzinach bicia i upokorzeń, zagnano mężczyzn, kobiety i do stodoły spalono żywcem. Równocześnie okradano żydowskie domy.

Czytaj też: Obchodom z udziałem prezydenta Ukrainy ma się przyjrzeć prokuratura. Wojewoda powołuje się na ustawę o IPN>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Zbrodnia w Jedwabnem - zdaniem historyka, dalsze ekshumacje nie zmienią historycznej oceny tych zdarzeń
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 2

  Nie da się ukryć, że zapisaliśmy się nieludzko w historii holokaustu...

  Żadna ustawa tego nie zmieni ! ! ! ! !!!

 • rastablaster

  Oceniono 1 raz 1

  Rights Groups Demand Israel Stop Arming neo-Nazis in Ukraine:
  haaretz.com/israel-news/rights-groups-demand-israel-stop-arming-neo-nazis-in-the-ukraine-1.6248727

 • getz54

  Oceniono 9 razy 1

  I właśnie ten debilny upór w kreowaniu fałszywej rzeczywistości, to uporczywe pudrowanie gó&na powoduje, ze Polska postrzegana jest na świecie jako dom wariatów. Państwa cywilizacji zachodniej gardzą nami nie dlatego ze wstydzimy się przyznac do popełnienia ohydnej, potwornej zbrodni, ale dlatego ze z nich robimy idiotów, wmawiając im nasze kłamstwa. Oni są oburzeni, dlaczego traktujecie nas jak niespełna rozumu, jakbyśmy zadnej ksiązki nie przeczytali w zyciu o traghgedii w Jedwabnem, zadnego opracowania naukowego.
  Co my wam zrobiliśmy, ze nas tak traktujecie ?? Po nieszczęsnej Ustawie tandemu Ziobro/Jaki napisanej IPN-owi, świat wypuszcza na rynek coraz więcej publikacji na ten temat. Codziennie dziesiątki milionów ludzi na całym świecie dowiaduje się po raz pierwszy o Polsce i to w kontekście roli Polski w holocauście. Pytanie na świecie rodzi się jedno. Kto i dlaczego dał im wolnośc ?? Czy po to zeby pozbawiali jej innych ? Kto zdecydował o wypuszczeniu tego dzikiego potwora z klatki ? Historię Polski powinni napisac historycy mający wyłącznie na uwadze prawdę historyczną i dobro tego kraju, profesorowie Norman Davis, Timothy Snyder, w oparciu o zachodnie archiwa a nie te pisane w ZSRR. Ale do tego trzeba zmienic rząd, który nie rozumie czym był holocaust, nie szanuje cmentarzy Polaków zydowskiego pochodzenia, własną winę zrzuca na innych. Wstyd.

 • wortat

  Oceniono 7 razy 1

  Podczas badań znaleźli łuski od MP40 i mauzera oraz głowę Lenina z jakiejś synagogi.
  Dobrze że jakiś chłop się poświęcił i wystawił 8 bizonów i 4 traktory żeby móc zmieścić te 5 tys.
  A ci biedni Niemcy którzy byli co najmniej dwóch na wioskę o niczym nie wiedzieli.
  Badania zrobimy jak wymrą ostatnie dzieci świadków i zostaną tylko "wnuki" Grosa...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  Poki nie zostanie przeprowadzone sledztwo z udzialem sledczych sadowych, mieszkancy Jedawbnego zgodnie z zasada domniemania niewinnosci sa ofiarami spotwarzenia.

 • eldemon

  Oceniono 7 razy -1

  Czy to ten prof. Żbikowski, który stwierdził, że dla Żydów w Polsce:
  tu cytat:
  "Najlepszą strategią ratowania się był obóz koncentracyjny, a nie ukrywanie się i zdanie się tylko na pomoc Polaków".

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy -2

  Izrael strzela do kobiet, dzieci. Wynocha z Polski bandyci.

 • wortat

  Oceniono 5 razy -3

  Test.

 • benzyl

  Oceniono 8 razy -4

  Oszołomy, zostawcie zmarłych w spokoju !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX