Kraśko tłumaczy Morawieckiemu, co wydarzyło się w PE. "Pan nie jest państwem. Pan nie jest Polską"

Piotr Kraśko w TOK FM odniósł się do wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim: - To pan odpowiada za rząd i te wszystkie uwagi były do pana, nie do Polski - powiedział Kraśko.

Piotr Kraśko nawiązał do ubiegłotygodniowego udziału w debacie na temat przyszłości UE premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Podczas konferencji zapytano polskiego szefa rządu m.in. oto, w jaki sposób doprowadzono do prokuratury byłego opozycjonistę Władysława Frasyniuka

"Pan nie jest Polską" 

- W pewnym momencie pan premier wypowiedział takie zdanie: "Jesteśmy dumnym państwem, proszę nas nie pouczać". W tej sprawie mam dobrą i złą wiadomość dla pana premiera - powiedział dziennikarz.

- Panie premierze, pan nie jest państwem, pan nie jest Polską - stwierdził Kraśko.

- Dobra wiadomość jest taka, że nikt Polski tam nie pouczał. Nikt Polski tam nie obrażał. Otóż czasem, jeżeli ktoś usłyszy przykre słowa, to pociesza się go, mówiąc: proszę nie brać tego do siebie. Otóż panie premierze te wszystkie wątpliwości: proszę brać do siebie. To pan reprezentuje rząd i to były uwagi pana, nie do Polski - podsumował gospodarz środowego Poranka TOK FM.

Dziennikarz przypomniał też, że zanim nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej, pracował jako korespondent w Brukseli.

- Jeździłem do wszystkich państw członkowskich, robić materiały o tym, jak unia zmieniła życie zwykłych ludzi. Zawsze o Polsce mówiono z ogromną sympatią i z wielkim szacunkiem, ale gdzieś między wierszami, zwłaszcza wśród polityków, była niepewność czy Zachód - pasuje do środka i wschodu Europy - mówił Kraśko.

- Nie ma pewności - myśleli ci ludzie na Zachodzie - czy na pewno zrozumiemy się z naszymi przyjaciółmi z innej części kontynentu. Ja uważam, że jesteśmy częścią tej cywilizacji. Wielu ludzi na Zachodzie też tak uważa, ale czasami pana argumenty i to, co pan mówi, przekonują niektórych, że chyba niekoniecznie tak jest - kontynuował dziennikarz.

Przykład? Pentagon Papers

- Tam, gdzie są silne, niezależne sądy, tam jest silne państwo. Siła wpływu polityków na sądy, które przestaną być wolne, dowodzi tylko siły partii, którą ci politycy reprezentują. Istotą wolnego świata jest to, że pan - panie premierze - może przegrać w sądzie. Każdy obywatel musi mieć pewność, że ma szansę wygrać z premierem - zakończył, przypominając głośną sprawę "Pentagon Papers".

- To ważne, aby zrozumieć sposób myślenia Amerykanów o niezależności sądów - podkreślił Kraśko.

W 1971 roku "New Times" zaczął publikować dokumenty, opisujące jak kolejni prezydenci zaangażowali wojnę w Wietnamie. Prokurator Generalny nakazał dalszą publikację raportu, sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, sam zaś proces nazywał się "New Times przeciwko Stanom Zjednoczonym".

- I New Times ten proces wygrał. Sąd Najwyższy uznał, że owszem publikacja dokumentów naraża reputację rządu, ale ważniejsze jest to, aby obywatel wiedział, że ma prawo do informacji, że jego władza popełnia - podkreślił dziennikarz.

Morawiecki zebrał cięgi w Parlamencie Europejskim. "To jest sen państwa, które nie jest częścią Europy"

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM