Rzeź na Wołyniu nadal wywołuje spory. "Stosunek Polaków do Ukraińców znacznie się pogorszył"

- Po stronie ukraińskiej też znajdziemy historyków mówiących o ludobójstwie - powiedział Wojciech Konończuk w TOK FM. 11 lipca przypada 75. rocznica rzezi na Wołyniu.

Gośćmi Agnieszki Lichnerowicz w audycji "Światopodgląd" byli Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich) i Adam Balcer (Studium Europy Wschodniej UW, autor podcastu historycznego Lechistan).

Wołyń

Prowadząca program zwróciła uwagę na to, że rzeź wołyńska nadal jest bardzo drażliwym tematem w relacjach polsko - ukraińskich, natomiast historia obu państw obfituje w wiele innych trudnych wydarzeń.

- Problem polega na tym, że w obu krajach pamięta się o "swoich" ofiarach, a nie chce się pamiętać o sprawcach - zauważyła Agnieszka Lichnerowicz.

Zbrodnie na Ukraińcach

- Wojewoda lubelski relatywizował zbrodnie na Ukraińcach - przypomniał Adam Balcer. Jego zdaniem za kadencji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego polski głos był bardziej donośny niż obecnie. - Różnice w interpretacji historii nie pojawiły się wczoraj, ale wcześniej byliśmy w stanie przedstawić nasze zdanie - powiedział.

Wojciech Konończuk podkreślił, że "po stronie ukraińskiej też znajdziemy historyków mówiących o ludobójstwie" na Wołyniu. - Często się skupiamy na kwestiach historycznych, natomiast nie należy postrzegać relacji polsko - ukraińskich tylko przez pryzmat historii - stwierdził Konończuk. Według Adama Balcera tych spraw nie da się oddzielić. - Stosunek Polaków do Ukraińców znacznie się pogorszył - powiedział Balcer.

Posłuchaj podcastu TOK FM. Z całej rozmowy dowiesz się również:

  • Jaki jest stosunek Ukraińców do Polaków?
  • Dlaczego prezydent Duda i prezydent Poroszenko nie uczestniczyli we wspólnych obchodach?
  • Jaki jest stosunek Ukraińców do ustawy PiS o IPN?

Czy relacje Polska - Ukraina da się naprawić? Babakova: Po 1991 r. nie było tak źle

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM