Koniec kary dla księdza Lemańskiego. Nowy biskup cofnął suspensę nałożoną przez bp. Hosera

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński cofnął księdzu Wojciechowi Lemańskiemu karę suspensy oraz zezwolił na posługę w Archidiecezji Łódzkiej - ustaliło TOK FM.

Od dzisiaj duchowny jest pod jurysdykcją ordynariusza łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Według naszych informacji ks. Wojciech Lemański będzie pomagał w jednej z łódzkich parafii oraz kontynuował dotychczasową działalność w dialogu chrześcijańsko-żydowskim.

Ks. Wojciech Lemański komentuje cofnięcie kary

- Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej. Bardzo się ciesze, że będę mógł znów stanąć przy ołtarzu, odprawiać msze święte i spowiadać – komentuje duchowny, ale dodaje, że nie będzie udzielał wywiadów.

– Umówiliśmy się z księdzem arcybiskupem, że przez najbliższych kilka miesięcy będę zajmował się tym co dla mnie najważniejsze, czyli posługą kapłańską i pielęgnowaniem pamięci o polskich Żydach - powiedział ks. Lemański. Wczoraj, podczas obchodów rocznicy pogromu w Jedwabnem ksiądz Wojciech Lemański był w stroju cywilnym, gdyż dekret biskupa Romulada Kamińskiego wchodzi w życie dzisiaj.

Kto nałożył suspensę na ks. Wojciecha Lemańskiego?

Karę suspensy nałożył na księdza Lemańskiego arcybiskup Henryk Hoser cztery lata temu, w sierpniu 2014 roku. Kara oznaczała zakaz noszenia stroju duchownego i wykonywania czynności kapłańskich. Kuria zarzucała ks. Lemańskiemu brak posłuszeństwa i postępowanie przynoszące kościelnej wspólnocie szkody i zamieszanie.

W grudniu 2017 roku biskup Hoser przestał być ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, tydzień temu wyjechał do Medjugorie na polecenie papieża Franciszka. Zastąpił go biskup Romuald Kamiński.

"Brawo", "Kłamiesz", "Ooo". Jakie okrzyki pojawiają się na sali sejmowej najczęściej?

Czy to dobrze, że kara dla księdza Lemańskiego została cofnięta?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (76)
Ksiądz Wojciech Lemański. Kara biskupa Hosera dla duchownego przestała obowiązywać
Zaloguj się
 • czytakczynie12

  Oceniono 37 razy 19

  Ksiądz Lemański jest chyba jedynym polskim księdzem, który co rok pojawia się rocznicę zbrodni w Jedwabne i mówi, to co należy w tym miejscu powiedzieć. To chyba nie powinien być akt odwagi, ale akt przyzwoitości. Cóż wymagamy pamięci zbrodni na Wołyniu, strasznej rzezi Ukraińców na Polakach, a wciąż jest wielu, którzy nie chcą przyjąć strasznej prawdy o wielu mordach Polaków na Żydach i to nie tylko w tej miejscowości, bo udokumentowano ich wiele. . Śmierć zadana człowiekowi poprzez palenie żywcem w stodole, w tym dzieci to cały czas jest nieodrobiona lekcja. Trudno sobie wyobrazić jak człowiek może drugiemu człowiekowi zgotować taką mękę.

 • ukw8087

  Oceniono 18 razy 14

  Hoser , Rwanda pamięta ...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 10

  cztery lata kary od katolickiego biskupa za mówienie prawdy o Jedwabnem... jakakolwiek moralność i poczucie przyzwoitości w polskim KK sięgnęło dna

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 29 razy 9

  Panie Lemański, sprawa jest prosta, trzeba wybrać: albo chrześcijaństwo, albo polski katolicyzm.

 • vibhisana

  Oceniono 15 razy 7

  Moje "Schadenfreude", to nieobecność Hosera - prymitywnego zdemoralizowanego politykiera! Wciąż jeszcze mamy paru takich "Biskupów" pożal się Boże! Np. Głodzia...

 • oxigen

  Oceniono 13 razy 7

  Nareszcie, to ogromna radość, że Ksiądz Lemański odzyskał to co Mu bezprawnie zabrano !!

 • pokon

  Oceniono 6 razy 6

  Choć jeden mądry biskup naprawił błąd tamtego durnia.

 • szmul.bender

  Oceniono 6 razy 6

  Dla przyzwoitych ludzi trudno o miejsce w Kościele polskim.
  Panie Lemański - życzę panu powodzenia i radości w pracy

 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 6

  Cud, zesłanie do Medjugorie mu się należało - niech tam się nauczy Chorwackiego , będzie pelikan miał zajęcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX