Koniec kary dla księdza Lemańskiego. Nowy biskup cofnął suspensę nałożoną przez bp. Hosera

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński cofnął księdzu Wojciechowi Lemańskiemu karę suspensy oraz zezwolił na posługę w Archidiecezji Łódzkiej - ustaliło TOK FM.

Od dzisiaj duchowny jest pod jurysdykcją ordynariusza łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Według naszych informacji ks. Wojciech Lemański będzie pomagał w jednej z łódzkich parafii oraz kontynuował dotychczasową działalność w dialogu chrześcijańsko-żydowskim.

Ks. Wojciech Lemański komentuje cofnięcie kary

- Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej. Bardzo się ciesze, że będę mógł znów stanąć przy ołtarzu, odprawiać msze święte i spowiadać – komentuje duchowny, ale dodaje, że nie będzie udzielał wywiadów.

– Umówiliśmy się z księdzem arcybiskupem, że przez najbliższych kilka miesięcy będę zajmował się tym co dla mnie najważniejsze, czyli posługą kapłańską i pielęgnowaniem pamięci o polskich Żydach - powiedział ks. Lemański. Wczoraj, podczas obchodów rocznicy pogromu w Jedwabnem ksiądz Wojciech Lemański był w stroju cywilnym, gdyż dekret biskupa Romulada Kamińskiego wchodzi w życie dzisiaj.

Kto nałożył suspensę na ks. Wojciecha Lemańskiego?

Karę suspensy nałożył na księdza Lemańskiego arcybiskup Henryk Hoser cztery lata temu, w sierpniu 2014 roku. Kara oznaczała zakaz noszenia stroju duchownego i wykonywania czynności kapłańskich. Kuria zarzucała ks. Lemańskiemu brak posłuszeństwa i postępowanie przynoszące kościelnej wspólnocie szkody i zamieszanie.

W grudniu 2017 roku biskup Hoser przestał być ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, tydzień temu wyjechał do Medjugorie na polecenie papieża Franciszka. Zastąpił go biskup Romuald Kamiński.

"Brawo", "Kłamiesz", "Ooo". Jakie okrzyki pojawiają się na sali sejmowej najczęściej?

Czy to dobrze, że kara dla księdza Lemańskiego została cofnięta?

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM