Coraz więcej inwigilowanych. "Obywatele nie mają pewności, czy ich telefon nie jest obserwowany"

Jak przekonywał w TOK FM Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, podsłuchy to wierzchołek góry lodowej. Funkcjonariusze mają też nieograniczony dostęp do danych telefonii komórkowych.

Z danych, które prokurator generalny przedstawił senatorom, wynika, że w zeszłym roku służby specjalne wnioskowały o objęcie ponad 6 tys. osób kontrolą operacyjną, czyli m.in. podsłuchami.

Sądy i prokuratura wydały zgodę w przytłaczającej większość przypadków - odrzucono mniej niż jeden procent wniosków.

Czytaj też: Będzie cenzura internetu? "To może uderzyć nawet w przeglądy prasy i portale typu Wykop"

Dane pokazują też, że z biegiem lat podsłuchiwanych jest coraz więcej osób. - Wydaje się to paradoksalne, bo przecież policja twierdzi, że poziom bezpieczeństwa rośnie - ocenił w TOK FM Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Przypomniał też, że w 2016 roku zmieniono szereg ustaw, np. tzw. ustawę inwigilacyjną oraz antyterrorystyczną, co zwiększyło uprawnienia służb specjalnych.

- W efekcie, obywatele i obywatelki nie mają dziś pewności, czy ich telefon albo działalność w internecie nie jest w jakiś sposób obserwowana - stwierdził Klicki.

Chodzi o ponad milion osób

Przekonywał, że tysiące podsłuchów to nie wszystko. - Mamy blisko milion pobranych danych telekomunikacyjnych, czyli informacje na temat naszych połączeń i lokalizacji. Dla funkcjonariuszy wielu służb są dostępne od ręki. Nie potrzeba wniosków do prokuratury - tłumaczył ekspert.

Procedura wygląda tak, że co pół roku funkcjonariusze muszą przedstawić sądowi wykaz pobranych danych telekomunikacyjnych. Jednak przepisy nie umożliwiają sądowi zweryfikowania, czy sięgnięcie po takie informacje było niezbędne.

- Funkcjonariusze mają więc na swoich komputerach dostęp do interfejsów operatorów telefonii komórkowych - podsumował Wojciech Klicki. - Nie można na to patrzeć wyłącznie z perspektywy prywatności. Jeżeli jest ryzyko, że inwigilowani są politycy opozycji, stawka jest jeszcze wyższa - ostrzegał.

Czytaj też: 'Niech minister przedstawia raport o liczbie podsłuchów. Nie ma zgody na bezkarność policji''>>>

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny