Spada zapał pracodawców do rekrutacji, za to zainteresowanie kandydatów rośnie. "Znów aktualna dyskusja o emigracji zarobkowej"
Mniejsza aktywność rekrutacyjna firm widoczna była głównie dla czterech branż. - Największe spadki dotyczą kategorii sezonowych: gastronomii, hotelarstwa, budownictwa czy kurierów miejskich. Tylko w nich ofert było o 40 proc. mniej – mówił tokfm.pl Łukasz Borowicz, brand & PR manager OLX Praca.
I tak np. w gastronomii spadek ten sięgnął 20 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku, a w powiązanej z nią kategorii dostawca, kurier miejski - 30 proc. Choć, jak od razu dodał Łukasz Borowicz, spadek zapotrzebowania dotyczył także np. pracowników fizycznych.
Wpływ na to, jak tłumaczył, mają przede wszystkim spowolnienie gospodarcze, inflacja i rosnące koszty prowadzenia działalności, a także niepewności geopolityczna związana z wojną na Ukrainie.
- Inaczej jest jednak w takich branżach, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu – dopowiedział brand & PR manager OLX Praca.
Wzrosty wyniosły odpowiednio 16 proc. i 11 proc.
"Większa rywalizacja na etapie rekrutacji"
Choć pracodawcy co do zasady nie chcą zatrudniać, a na rynku dostępnych jest coraz mniej ofert, to przybywa kandydatów, którzy nawiązują kontakt z rekruterami.
- Rośnie liczba poszukujących pracy, których we wrześniu było o 11 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok temu. Ten trend utrzymuje się już od kilku miesięcy i wiązać go należy z poszukiwaniem lepszych warunków zatrudnienia, które miałby odpowiedzią na wyzwania coraz to trudniejszych czasów – skomentował Łukasz Borowicz.
O tym, że kandydaci są teraz bardziej aktywni świadczy też przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi niż rok wcześniej, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca. Co ciekawe, jak podkreślił ekspert OLX Praca, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii - wzrost o jedną czwartą rok do roku, jeśli chodzi o liczbę odpowiedzi na ogłoszenia.
Duża zmianę widać także w segmencie zdrowia. Liczba aplikacji o pracę w placówkach ochrony zdrowia, gabinetów fizjoterapii i masażu wzrosła o blisko trzy czwarte rok do roku, a w miesiącu o blisko 20 proc. Większe zainteresowanie kandydatów widoczne jest także w kategorii magazynowanie i logistyka - wzrost liczby odpowiedzi ze strony poszukujących średnio o 14 proc. w ujęciu rok do roku i 19 proc. miesiąc do miesiąca.
Jakie są w takim razie nastroje pracowników?
- Dla ponad połowy, bo 54 proc. respondentów aktualnie poszukujących pracy znalezienie nowego zatrudnienia jest trudne lub bardzo trudne. Wśród tych, którzy prace zmienili w ciągu roku co czwarty uznał z kolei, że było to raczej łatwe, dla 17 proc. proces ten był bardzo łatwy – zwrócił uwagę Łukasz Borowicz. Podkreślił przy tym, że dobra wiadomość jest taka, że nadal na rynku znaleźć można wiele ofert. - Ale należy brać pod uwagę znacznie większą rywalizację na etapie rekrutacji – zastrzegł od razu.
Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc. ankietowanych.
„Odwrócenia trendu światowej emigracji"
Dane serwisu ogłoszeniowego OLX pokazują też wzrost zainteresowania pracą zagranicą. Tylko w ciągu roku urosło ono o połowę, a od półrocza średnio 50 tys. osób miesięcznie nawiązuje kontakt z rekruterami, którzy oferują zatrudnienie poza Polską, głównie w Niemczech. - Jedno ogłoszenie w tej kategorii generuje średnio aż 40 odpowiedzi kandydatów – wskazał na dane ekspert OLX Praca.
Zastrzegł przy tym, że możemy być świadkami odwrócenia trendu światowej emigracji, a który to od wejścia Polski do UE aż do 2017 roku był rosnący. - Kolejne lata związane przede wszystkim z hossą gospodarczą i pandemią, a także ograniczeniem mobilności skutkowały zmniejszaniem się grupy Polaków przebywających poza granicami kraju i powrotami do ojczyzny. Tylko w tym roku kontakt z rekruterami publikującymi ogłoszenia w kategorii: praca zagranicą w OLX, nawiązało ponad 340 tys. kandydatów – dodał.
W jego ocenie, można zatem postawić hipotezę, że sytuacja ekonomiczna sprawia, że znów aktualna staje się dyskusja o emigracji zarobkowej. Tym bardziej, że inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących pracy za granicą. Tylko w październiku minimalne wynagrodzenie godzinowe w Niemczech wzrosło z niespełna 10,5 euro do 12 euro. - To stawka, która trzykrotnie wyższa od polskiej i niewątpliwie może być kusząca dla wielu uczestników rynku pracy – skwitował w rozmowie z tokfm.pl.
W kategorii praca zagranicą użytkownicy OLX przesłali pracodawcą o 70 proc. więcej odpowiedzi, a średnio użytkownik wysyłał o 20 proc. więcej aplikacji rok do roku.
Praca to jedna z największych kategorii na OLX. Według danych Gemius, we wrześniu 2022 r. odwiedziło ją ok. 4,6 mln osób. Użytkownicy OLX szukają pracy w 31 kategoriach, w których miesięcznie pojawia się ponad 125 tys. ogłoszeń.
-
Oto zwycięzca Marszu Miliona Serc. "Nie jest dziadersem jak Tusk czy Kaczyński"
-
Co dalej ze stopami procentowymi? "Reakcja złotego może być makabryczna"
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
-
Mieszkańcy Bydgoszczy mają dość "autobusów widmo". Prezydentowi też puszczają nerwy
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
- Co z wakacjami kredytowymi po wyborach? Debata osób kandydujących do parlamentu
- Nowe wątki afery wizowej. "Tak skopanej operacji jeszcze nie widziałem"
- Nowy sondaż po Marszu Miliona Serc. Kaczyński może czuć na plecach oddech Tuska
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nowe informacje od strażaków
- Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"