Żołnierze odchodzą, brakuje pieniędzy. Co z tą armią?

Nawala szkolenie, odchodzą doświadczeni żołnierze, brakuje pieniędzy na remonty sprzętu. Nie da się ukryć, że stutysięczna polska armia potrzebuje zmian.

Prezydent wręczył nominacje generalskie. Kto awansował?

Od dwóch lat w polskiej armii służą tylko ochotnicy. Mamy ok. 100 tys. żołnierzy służby czynnej i ponad 10 tys. w Narodowych Siłach Rezerwowych

Jakich zmian potrzebuje wojsko tego do końca nie wiedzą zapewne ani urzędnicy w MON ani sami wojskowi w Sztabie Generalnym, bo częstą odpowiedzią jest - "analizujemy problem". Chyba, że to tylko ucieczka od kłopotliwych odpowiedzi, a jest ich sporo.

Budżet: 30 mld zł

Przyszłoroczny budżet ministerstwa obrony narodowej to prawie 30 mld złotych. O 4 więcej niż jeszcze rok temu. Dla porównania nasi sąsiedzi za Odrą mają 250 tys. żołnierzy, przy czym Niemcy wydają na wojsko prawie 6 razy tyle co Polska.

My potrzebujemy pieniędzy na uzbrojenie i remont sprzętu. Armia, choć zawodowa, przez cały proces profesjonalizacji będzie przechodzić jeszcze długo. Z wojska odchodzą bowiem wyszkoleni żołnierze, na ich miejsce przychodzą nowi, którzy takiego szkolenia potrzebują.

W Wojsku Polskim jeden generał przypada na niewiele ponad ośmiuset żołnierzy. W stutysięcznej armii po ostatnich nominacjach jest 120 generałów i admirałów.

Narodowe Siły Rezerwowe: nie ma nawet połowy

Nie rozwiązaliśmy też problemu z Narodowymi Siłami Rezerwowym. Z planowanych 20 tys. nie ma nawet połowy.

Jak zaznacza Sztab Generalny, armia nie zamierza przyspieszać tego procesu obniżając wymagania. - Jeśli będzie trzeba wydłużyć ten okres, to na pewno tak się stanie, bo chcemy najlepszych z najlepszych. Nie będziemy przyspieszać tego procesu kosztem jakości - zapewnia w rozmowie z PAP rzecznik SG WP płk Andrzej Wiatrowski.

Żołnierzom NSR pieniądze przysługują tylko za okres, kiedy są powoływani na ćwiczenia. Gdy okazało się, że rekrutacja przebiega wolniej niż zakładano, MON przygotowało projekty zmian przepisów wykonawczych, które umożliwiłyby wypłatę świadczenia za gotowość. NSR stały się też "przepustką do służby zawodowej" - ci, którzy najlepiej wypadną w sprawdzianach, mogą się ubiegać o przyjęcie do służby stałej - podkreśla PAP.

Podwyżki?

I wreszcie pod znakiem zapytania stoją ciągle podwyżki dla wojska czy zmniejszenie wydatków na emerytury mundurowe. W kwietniu o podwyżki dla wojskowych apelowała sejmowa komisja obrony.

Zobacz [FILM] Kurs do krainy cienia>>

DOSTĘP PREMIUM