Debata wyborcza bez PiS. Jak to się robi w Niemczech, Holandii i Czechach

- Nikt nie powiedziałby ?to będzie u mnie w ogródku - powiedział czeski korespondent Miroslav Karas. - Politycy nie odważyliby się nie przyjść na debatę, a żadna telewizja nie zrobiłaby takiego świństwa - dodał Bartosz Wieliński, były korespondent z Niemiec. Dziś wieczorem odbędzie się debata wyborcza 4 partii w TVN24. PiS się wyłamało - prezes Kaczyński będzie miał swój własny program w tym czasie w Polsacie i TVP Info.

W tym samym czasie, gdy przedstawiciele PO, PSL, SLD i PJN będą debatować nad zdrowiem publicznym, prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w programie telewizji Polsat i TVP Info. Program rozpocznie się o godz. 19:05, debata w TVN24 - 20 minut później. Anna Laszuk pytała korespondentów zagranicznych, czy w ich krajach partia opozycyjna postanowiła kiedykolwiek zaistnieć w taki sposób.

Niemcy: żadna telewizja nie zrobiłaby takiego świństwa

- Krajobraz medialny w Niemczech jest tak bogaty, że politycy nie odważyliby się nie przyjść na debatę, a żadna konkurencyjna telewizja nie zrobiłaby takiego świństwa, żeby w jej trakcie nadać wywiad ze znanym politykiem - mówił Bartek Wieliński, były korespondent "GW" w Niemczech. Opowiadał na antenie, jak rytualnie podchodzi się do debaty przedwyborczej za Odrą. Niemieccy politycy stawiają się na debaty z szacunku dla zwyczaju. W Niemczech debaty urządza głównie telewizja publiczna, ale na miejsce nagrania przychodzą też publicyści z innych stacji. Wszyscy odpytują po kolei polityków z ich poglądów. - To jest przeprowadzane w bardzo cywilizowany sposób, nie zdarzają się niekontrolowane wybuchy emocji. Nikt również nie może po debacie powiedzieć, że dziennikarka sprzyjała któremuś politykowi - dodał, odnosząc się do powszechnej opinii, że dziennikarka TVP Joanna Lichocka naruszyła zasadę obiektywizmu podczas debaty prezydenckiej z czerwcu 2010.

Holandia: liderzy wszystkich partii się stawiają

Ekke Overbeek, holenderski korespondent w Polsce powiedział, że w jego kraju głównym problemem jest to, że zaproszeni liderzy partii nie mieszczą się w studio. W Holandii nie ma progu proecntowego, więc do wyborów startuja nawet małe ugrupowania, które nie mogą liczyć na 5 proc. poparcia w skali kraju.

- Debatę dzieli się często na tę większych partii i tę mniejszych, następnego dnia. Stawiają się wszyscy, bo to jest główny element kampanii. W Holandii nie agituje się na ulicy, nie ma wieców, telewizja to jedyne forum - powiedział Ekke Overbeek.

Czechy: Przyjdziesz, nie przyjdziesz - twoja sprawa

- My w Czechach nie przeżywamy takich debat. Może dlatego, że wiemy że ci politycy nie powiedzą w nich więcej niż w normalnym życiu politycznym - mówił Miroslav Karas, korespondent Czeskiej Telewizji w Polsce. Czeskie media publiczne robią najpierw badania, które partie mają szansę przekroczyć wynik 3-5 proc. Te ugrupowania są zapraszane do wojewódzkich stacji radiowych i telewizyjnych. Potem odbywają się debaty ogólnokrajowe z liderami tych partii.

- Nie przypominam sobie, żeby któryś z przewodniczących partii odmówił, czy powiedział "to będzie u mnie w namiocie", "u mnie w ogródku". Telewizja zarządza debatę i wszyscy przychodzą. Ta dyskusja w Czechach nie jest tak gorączkowa. Przyjdziesz, nie przyjdziesz - twoja sprawa - podsumował Karas.

Kaczyński: TVN to nie miejsce na debatę

Wieczorem odbędzie się pierwsza debata wyborcza, poświęcona tematyce służby zdrowia i polityki społecznej. Poprowadzi ją dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska, a dyskutować będą reprezentanci PO, PSL, SLD i PJN. Zabraknie przedstawiciela PiS. - TVN to nie jest miejsce, gdzie można zorganizować rzetelną i obiektywną debatę. W Polsce jest tak, że media publiczne są przejęte przez PO i PSL, a prywatne mają swoje sympatie polityczne" - uzasadnił tę decyzję rzecznik PiS Adam Hofman.

Do debaty zaprosiło również Radio TOK FM . Redaktor naczelna Ewa Wanat wysłała list z zaproszeniem do liderów siedmiu największych sił politycznych. Debatę chcemy transmitować na żywo na antenie radia i w portalach Tokfm.pl i Gazeta.pl.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM