Fedak: Komisja Trójstronna rozstrzygnie przyszłość umów śmieciowych

- Niech przedsiębiorcy i związki zawodowe rozstrzygną, jak rozwiązać problem umów śmieciowych w Polsce - to propozycja minister pracy. Jolanta Fedak zapowiedziała w Poranku Radia TOK FM, że zaproponuje Komisji Trójstronnej dialog na ten temat.

Jolanta Fedak mówiła w TOK FM o konkurujących ze sobą na polskim rynku umowach: - Jedna z trzymiesięcznym wypowiedzeniem, ze wszystkimi opłatami, ZUS i podatkami. I druga, terminowa i bez oskładkowania - wymieniała. - Często jest tak, że żeby dobrze konkurować na rynku, umowa śmieciowa jest z punktu widzenia przedsiębiorcy korzystniejsza, ponieważ nie płaci się od niej pewnych danin - mówiła minister pracy. Ale dodała: - Z drugiej strony te osoby będą musiały kiedyś mieć emerytury, jeśli stracą zatrudnienie to zwrócą się o pomoc do państwa, będą musiały otrzymać zasiłek. Z takich niskich podatków od tych umów, nie zapewnimy tego wszystkiego.

Zrównanie umów albo wyższe podatki

- Będziemy musieli wybrać jedną z dwóch dróg, albo te umowy zbliżyć do siebie, albo płacić za elastyczne umowy, czyli ponieść podatki - mówiła minister Fedak w TOK FM. Które wyjście jest lepsze? - Mam pomysł, żeby zaproponować dyskusję na ten temat Komisji Trójstronnej, czyli pracodawcom i związkom zawodowym, niech one rozstrzygną - odpowiadała minister pracy. I tłumaczyła: - Jeżeli przedsiębiorcy chcą być konkurencyjni na rynku, a elastyczne zatrudnienie tę konkurencyjność im daje, to w moim pojęciu powinni się z pracownikami owocami tego wzrostu podzielić.

Jolanta Fedak przekonywała, że przedstawiciele przedsiębiorców i związków zawodowych mogą znaleźć racjonalny kompromis. - Z jednej strony przedsiębiorcy chcą firmy, która dobrze konkuruje na rynku, z drugiej strony pracownicy muszą mieć minimum bezpieczeństwa, czyli zatrudnienie, które daje im w przyszłości emeryturę - mówiła minister Fedak w Poranku TOK FM. Jednocześnie zapewniła, że gdyby komisja nie doszła do porozumienia, sama chętnie podejmie decyzję w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM