Podskórny strach i podskórny rasizm po 11 września. "Również w Polsce"

- Po 11 września nawet w Polsce muzułmanów traktowano jako potencjalnych terrorystów. Nie wiem, czy nie trwa to do dziś - powiedział prof. Janusz Danecki, arabista SWPS i UW. Na antenie TOK FM mówił o reakcjach muzułmanów na zamach z 11.09.2001 roku.

Oni też byli ofiarami 9/11 [FOTO] - Muzułmanie też byli ofiarami ataku terrorystycznego z 11 września 2001, oni też cierpieli. Ich wizerunek w opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych stał się jednoznacznie negatywny - zaczął rozmowę w Komentarzach Radia TOK FM Paweł Sulik.

- Podskórny strach, a jednocześnie podskórny rasizm zawsze wychodzi w takich sytuacjach. Po 11 września nawet w Polsce muzułmanów traktowano jako potencjalnych terrorystów lub jego zwolenników - odparł Janusz Danecki. - Nie wiem, czy do dnia dzisiejszego nie trwa utożsamianie muzułmanów z terroryzmem. Może się to zmieni po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie - wyraził nadzieję profesor.

"Czułem tylko gorycz, że są niesprawiedliwie oskarżani"

Arabista stwierdził, że do globalnego ochłodzenia wizerunku muzułmanów przyczyniły się media. - Zbyt drastycznie podkreślały, jakoby wszyscy muzułmanie cieszyli się że tylu ludzi zginęło 11/09: "Macie za swoje Amerykanie"! Byli tacy ludzie w świecie muzułmańskim, ale nie było to powszechne. Ja w swoich rozmowach z muzułmanami czułem tylko gorycz, którą słyszymy również w słowach tych Amerykanów, których cytujecie, że są niesprawiedliwie o wszystko oskarżani .

Z czasem przyszło powszechne zawstydzenie muzułmanów...

- Co muzułmanie robią, żeby zaradzić tej wrogiej postawie świata?

- Pierwszą reakcją jest bunt i pokazanie: my jesteśmy muzułmanami. Wiele kobiet właśnie po 11 września zaczęło demonstracyjnie nosić chusty jako znak przynależności do kultury islamu. Inna reakcja to skargi: jak wy możecie mówić, że jesteśmy winni temu, co się stało? - pytają i tłumaczą, że terroryści nie są prawdziwymi wyznawcami islamu. A z czasem przyszło powszechne zawstydzenie muzułmanów, że ktoś w ich imieniu zrobił coś, co nie licuje z islamem i arabskością - powiedział Danecki, przypominając, że wielu intelektualistów i dziennikarzy muzułmańskich było często zapraszanych do mediów zachodnich. Pokazywali tam, na czym polega natura islamu.

Jak to robią kobiety w Nepalu [TRAILER]>>

TOK FM PREMIUM