Hartman w TOK FM: zlikwidować prace domowe, przestać traktować etykę jak zakładniczkę religii

Prof. Jan Hartman w TOK FM, ?trójka? na liście SLD w Krakowie, o religii w szkole, Ruchu Palikota i populizmie Kaczyńskiego.

Prof. Jan Hartman w TOK FM, 3 na liście SLD w Krakowie był gościem radia, w którym Grzegorz Chlasta zadawał mu pytania przysłane przez słuchaczy i internautów. O czym mówili inni kandydaci? Zobacz>>

Dlaczego startuje? Bo wierzy, że może się Polsce przydać. Nie zyska na tym finansowo. Dieta poselska jest porównywalna z pensją profesora. Hartman przypomniał, że nie jest w SLD. Na liście jest gościnnie, jest w klubie Sojuszu.

Miejsce filozofa jest w Sejmie? Filozof, jeśli nie jest egoistą, powinien swoją mądrość i wiedzę zużyć dla dobra publicznego. Tam jest potrzebna racjonalność i etyczność. Dysponuję jednym i drugim. Jest tam miejsce na idee? Mali cwaniacy nawet nie wiedzą, że ideom służą.

Hartman deklaruje, że najbliższa jest mu problematyka medyczna i organizacji służby zdrowia.

Wady Napieralskiego? Grzegorz Napieralski źle wypada w mediach. Ale jest miłym, normalnym człowiekiem. Tylko przez kamerami dostaje szczękościsku - mówił Hartman.

Religia w szkole? Religia powinna być w planie zajęć na pierwszej lub ostatniej lekcji. Zdaniem profesora powinno też przywrócić religii właściwego miejsca - czyli salek katechetycznych. Chciałby, żeby w szkole była filozofia z elementami etyki. Uważa jednak, że etyka nie może być zakładniczką religii. Nie chce, by była traktowana jak substytut dla kilku dzieci, które mają uczestniczyć z zajęciach z etyki, zamiast iść do domu- To samo w sobie jest nieetyczne - stwierdził Hartman.

Pomysły na edukację? Okroić programy szkolne, rozbuchane nierealistycznie plus likwidacja zadań domowych, które są odrabiane via internet, za to więcej godzin ćwiczeń w szkole.

Co myśli o Ruchu Palikota? Żałuję, że to koncert jednego aktora. Wielu ludzi nie odważyło się z nim pójść, bo bali się wyskoków, i rzeczywiście te wyskoki są. Szkoda. Janusz Palikot proponował mi pierwsze miejsce w Krakowie. Odmówiłem, bo bałem się, że musiałbym firmować swoim nazwiskiem zachowania nieobliczalne Palikota, jak publikacja bardzo nieprzyjemnej, nielojalnej książki o Donaldzie Tusku.

Co uważa o partii Kaczyńskiego? PiS jest partią populistyczną. Jest partią, która utworzyła haniebny rząd z Lepperem. Przyzwoici ludzie nie mogą się z tą partią wiązać.

Poglądy w skrócie:

Związki partnerskie: Tak. Adopcje przez pary homoseksualne? Jeśli kuratorzy i sąd twierdzą, że dziecku będzie z nimi lepiej z parą homoseksualistów niż w sierocińcu, to czemu nie. Podatek bankowy: nie wie (zagłosuje tak, jak doradzą eksperci). "Będę pytał mądrzejszych od siebie ws. ekonomii" - zadeklarował. Religia w szkołach i przedszkolach? Wycofać z finansowania, przenieść do salek katechetycznych. Likwidacja funduszu kościelnego? Tak. Legalizacja marihuany? Nie chce, by była dostępna jak alkohol. Jest za zniesieniem kar za posiadanie marihuany na użytek własny. Jego zdaniem obywatele powinni mieć silną inicjatywę ustawodawczą, zwoływania referendum. Credo: wolny kraj wolnych ludzi. (to też jego hasło wyborcze). Wprowadzić w Polsce euro? Tak, oczywiście. Likwidować KRUS? Nie, reformować. Niech będzie KRUS dla biednych rolników, bogaci niech płacą podatki. Adam Darski w TVP? Telewizja nie powinna się angażować w ocenę poglądów religijnych Darskiego.

Wasze pytania: jak maglowaliście kandydatów na posłów i senatorów >>

DOSTĘP PREMIUM