Legierski w TOK FM: Biskupi obok prezydenta i ministrów? Coś jest nie tak

Krystian Legierski, ?zielona? 4 na listach SLD w Warszawie, był przepytywany przez Grzegorz Chlastę. Pytania przysłali słuchacze radia TOK FM i internauci. - Jak widzę ceremonie państwowe i widzę w jednym szeregu prezydenta, ministrów i biskupów i myślę, że coś jest nie tak. Ktoś, kto nie jest obeznany ze strukturą państwa świeckiego, może mieć wrażenie, że władza kościelna i państwowa to jest to samo - mówił Krystian Legierski.

Od poniedziałku do piątku w TOK FM przepytujemy kandydatów na posłów i senatorów. Zobacz, co mówili>>

Jak Legierski wytłumaczy mieszkańcom Mokotowa, że rezygnuje z mandatu radnego miasta stołecznego Warszawy: Więcej mogę zrobić jako poseł niż jako radny.

Jak poradzić sobie z kibolami? Kibice mają moc w tym kraju, dlatego buduje się dla nich w samej stolicy dwa stadiony, z czego na jeden miasto wyłożyło pół miliarda złotych. Nie stawiałbym na stadiony.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest przyjazny środowiskom LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów - red.): SLD jako jedyna polska partia w Sejmie od 2003 roku podnosi problem prawa osób homoseksualnych do zawierania związków partnerskich. Platforma próbuje mrugać jednym okiem do osób ze środowisk LGBT, ale zdecydowana większość parlamentarzystów PO nie popiera naszych pomysłów. Plucie na Sojusz jest niezrozumieniem tego, co robi Sojusz.

Pięć projektów najpilniejszych ustaw do uchwalenia w następnej kadencji? Związki partnerskie, polityka mieszkaniowa, zakaz GMO, sprzeciw wobec elektrowni atomowych, zmiany w systemie edukacji.

Palikot? Jest to przedsiębiorczy facet, zależnie od okoliczności może być homofobem, a kilka lat później jest superliberałem, bo to mu się opłaca.

Wpływ kościoła na państwo. To problem natury ustawowej i problem zakorzenienia kościoła w strefie symbolicznej. Jak widzę ceremonie państwowe i widzę w jednym szeregu prezydenta, ministrów i biskupów i myślę, że coś jest nie tak. Ktoś, kto nie jest obeznany ze strukturą państwa świeckiego, może mieć wrażenie, że władza kościelna i państwowa to jest to samo.

Co z umowami śmieciowymi? Z krajów UE, z USA miejsca pracy są przenoszone do Azji i innych część świata. Bez miejsc pracy nawet najlepiej skonstruowane umowy nie zagwarantują młodym ludziom pracy. Trzeba powstrzymać korporacje przed eksportem miejsc pracy. Należy wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa - przez ulgi podatkowe lub dotacje, które by podniosły ich możliwości konkurencyjne. Teraz korporacje rozjeżdżają małe przedsiębiorstwa.

Dlaczego tylu ludzi jest przeciwko związkom partnerskim? Z niewiedzy. Ludzie przyznają mi rację, kiedy tłumaczę im, o co chodzi w ustawie o związkach partnerskich. A chodzi o kwestie czysto ludzkie.

Poglądy w skrócie?

Religia w szkole? Oczywiście, nie. Aborcja? Oczywiście, tak. Likwidacja KRUS? Tak. Uznać Palestynę? Tak. Elektrownie atomowe? Nie. Odnawialne źródła energii - z wody, wiatru i biomasy. Legalizacja narkotyków? Tak, również twardych, jak w Czechach. Egzamin maturalny z muzyki i wf? Nie. Euro? Tak. Im szybciej, tym lepiej. 6-latki do szkół? Nie wiem, czy da się coś zmienić. Wolałby, żeby do I klasy szły 7-latki. Księża-pedofile powinni być karani? Tak.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM