Prezes pokazał swoją drużynę. Konferencja jak posiedzenie rządu

Jarosław Kaczyński zaprezentował ekspertów Prawa i Sprawiedliwości od poszczególnych dziedzin życia społecznego, ale nie potwierdził, że to przyszły skład jego rządu. Spotkanie wyglądało jak posiedzenie rządu. Otworzył je ewentualny przyszły premier.

Jarosław Kaczyński przedstawia swój gabinet cieni?

 

- Jestem przekonany, że jesteśmy wszyscy razem mocnym i zdeterminowanym zespołem, który chce zmienić Polskę - mówi Jarosław Kaczyński.

Każdy z ekspertów, może przyszłych ministrów, raportował, co dokładnie chce w kraju zmienić. - Mamy przygotowane najważniejsze ustawy zmiany systemu podatkowego. Pakiet ustaw i rozporządzeń złożymy zaraz po wyborach - powiedziała Beata Szydło, ekspert PiS od finansów . - Po wprowadzeniu nowego podatku od towarów i usług w przyszłym roku do budżetu możemy uzyskać około 12 miliardów więcej - dodaje.

W konferencji wraz z szefem PiS wzięli udział były wiceminister gospodarki Piotr Naimski . Były wiceminister skarbu Paweł Szałamacha zapowiedział obniżenie opłat za użytkowanie autostrad i dróg ekspresowych oraz restrukturyzację kolei.

Zastępca Ziobry powtarza: zero tolerancji

Prokurator w stanie spoczynku Dariusz Barski mówił o zaostrzeniu przepisów karnych. - Zero tolerancji dla przestępstwa bez względu na to, kto je popełni. Stworzymy fundusz pomocy ofiarom przestępstw, kompleksowy program. Należy niezwłocznie uchylić przepis, który wprowadza tzw. oportunizm jeśli chodzi o ściganie posiadania narkotyków. Przepis ten jest bardzo nieostry i wprowadza możliwość umorzenia postępowania właściwie przed jego wszczęciem. W zasadzie nie wiadomo w oparciu o jakie kryteria - mówi były zastępca Zbigniewa Ziobry.

Janusz Śniadek to ekspert od polityki społecznej: - Progi dochodowe są poniżej minimum egzystencji, wchodzimy w obszar wyniszczenia biologicznego osób, których dotyczą. Jest gotowa ustawa o zmianie świadczeń rodzinnych. Wnosi dodatek drożyźniany w wysokości 600 zł. To działanie konieczne - mówił były szef Solidarności.

6-latki do szkół do 2020 roku

Były wiceminister edukacji Andrzej Waśko zaprezentował pomysły na działanie tego resortu. - Sześciolatki powinny pójść do szkół do 2020 roku. Potrzebny jest na to konsensus społeczny, ale szkoły są nieprzygotowane. Mamy podręczniki najdroższe w Europie - 600-700 zł, to należy zmienić docierając do przyczyny tych zjawisk i przywrócić działania programu tani podręcznik oraz zwiększyć dostępność programu wyprawka szkolna - mówi Waśko.

- Bezpłatne przedszkola i żłobki, to jest moje osobiste zobowiązanie - mówi Kaczyński. - To, co widzimy w kraju, te okupacje, ta policja pilnująca okupujących przedszkole rodziców, to są rzeczy i wstrząsające, skandaliczne i kompromitujące państwo. To zadanie do wykonania - zaznacza.

Na konferencji wystąpił także wójt gminy Pcim Daniel Obajtek , lekkoatletka Urszula Włodarczyk , samorządowiec i były poseł Witold Śmiałek , socjolog prof. Józefina Hrynkiewicz , europoseł Janusz Wojciechowski .

Były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha , typowany przez dziennikarzy na ministra zdrowia, przedstawił pakiet ustaw dotyczących tego resortu.

Minister zajmie się pracą, nie "ćwierkaniem"

-Panie premierze! Musimy zdecydowanie przeciwstawić się dewastacji polskiej służby zdrowia i zatrzymać proces komercjalizacji i prywatyzacji szpitali - mówił Piecha. - Apteka dla aptekarza, wszystkie bariery biurokracyjne w postaci umówi między apteką a NFZ. Musimy po prostu ten proces zatrzymać - dodał.

Co zaskakujące jako ekspert od spraw zagranicznych nie wystąpiła była minister Anna Fotyga a Witold Waszczykowski .- Nowy minister spraw zagranicznych będzie koncentrował się przede wszystkim na budowie politycznego konsensu wokół swojej polityki, a nie "ćwierkaniu" i straszeniu opozycji - mówi Waszczykowski, robiąc przytyk do aktywności obecnego szefa MSZ na Twitterze.

Kaczyński oświadczył, że ten zespół chce Polski nowoczesnej i solidarnej, a droga do niej - jak mówił - prowadzi przez pracę kompetentnych ludzi.

- Stanowimy zespół, który da sobie z tymi wyzwaniami, które stoją przed Polską radę - Jarosław Kaczyński. Nie odpowiedział na pytanie, czy te osoby znajdą się w jego ewentualnym przyszłym rządzie. - To jest zespół ekspertów, który się tutaj zebrał, żeby pokazać, że mamy coś do powiedzenia - zastrzegł.

Drużyna Jarosława Kaczyńskiego. Szydło, Śniadek, Waszczykowski [GALERIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM