Wielcy nieobecni w kampanii - Kempa, Macierewicz, Grabarczyk

Są ikonami swoich ugrupowań, ale na czas kampanii usunęli się w cień. Według specjalistów od polityki główne partie uznały, że tak będzie bezpieczniej.

Prawo i Sprawiedliwość na czas kampanii schowało europosłów Zbigniewa Ziobrę i Jacka Kurskiego, którzy przy poprzednich kampaniach mieli dużo do powiedzenia. Z tyłu stoją także Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak czy Beata Kempa.

- To element strategii unikania konfrontacji. Unikania konfrontacji z Platformą, unikania takiej konfrontacji agersywnej. To była konfrontacja agresywna. Ani razu oczywiście Jarosław Kaczyński nie pochwalił Platformy, ale mimo wszystko starał się budować jakiś przekaz pozytywny ze swojej strony - uważa specjalista od marketingu politycznego Olgierd Annusewicz.

Podążając pewnie tą samą strategią Platforma Obywatelska schowała ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Nie wystąpił z żadnym spocie, jedynie agitował w rodzinnej Łodzi. - Został schowany za kurtynę, bo nic tak bardzo odbiera tego elektoratu wahającego się jak bałagan na kolei - mówi Annusewicz.

W Rybniku o mandat walczy Joanna Kluzik-Rostkowska, niedawny wielki transfer PO z PJN, teraz z rzadka pojawia się publicznie, w ogólnopolskiej kampanii jej nie ma. - To była "kampania łagodności". Nie chciano zrazić do siebie wyborców, jakichkolwiek wyborców - mówi politolog dr Bartłomiej Biskup. - Partie sobie przeliczyły, że bardziej im się opłaca schować ludzi kontrowersyjnych niż jakimś nieopatrznie wypowiedzianym słowem, czy postacią zrazić wyborców których i tak wielu nie pójdzie do urn. Myślę, że wynika to też z frekwencji i z adresowania swojego przekazu głównie do swojego twardego elektoratu - dodaje.

Łagodny w kampanii był też prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Mimo wszystko starał się budować jakiś przekaz pozytywny ze swojej strony, chciał być "tym miłym gościem" - mówi dr Annusewicz. - I do czasu mu się to udawało. Do czasu poniedziałkowego spotkania z redaktorem Lisem - uważa specjalista.

Wasze pytania: jak maglowaliście kandydatów na posłów i senatorów >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM