Piekarska w TOK FM: SLD i Palikot w jednej partii? "Nie wykluczam tego"

- Janusz Palikot na postulacie państwa neutralnego światopoglądowo dostał się do parlamentu - mówiła w Poranku TOK FM Katarzyna Piekarska z SLD. Piekarska, która sama do Sejmu się nie dostała, nie kryła rozgoryczenia: - To są tematy, o których SLD mówi od wielu lat, Palikot nie zaczął o tym mówić pierwszy, o tym mamy w swoim programie.

Katarzyna Piekarska mówiła w TOK FM o trudnym momencie, w którym znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Z jednej strony to mogą być ostatnie wybory SLD do parlamentu, ale z drugiej strony to będzie kubeł zimnej wody - analizowała.

Dominika Wielowieyska, prowadąca Poranek TOK FM, zasugerowała możliwość połączenia SLD i Ruchu Palikota w szeroką partię, skupiającą frakcję socjalliberalną i socjaldemokratyczną. - Jest na to szansa po lewej stronie sceny politycznej? - pytała Wielowieyska. - Ja tego nie wykluczam. Ale nie wiem, czym jest dziś formacja Janusza Palikota i w jakim kierunku pójdzie - odpowiadała Katarzyna Piekarska. - Janusz Palikot ma dużą łatwość w zmienianiu poglądów. Nie wiem kim będzie za kilka miesięcy i nie wiem w jakim kierunku będzie ewoluował Ruch Palikota - mówiła Piekarska.

Ale przyznała, że widzi możliwość powołania nowoczesnej, europejskiej socjaldemokracji z różnymi skrzydłami, od centrolewicowego po skrajnie lewicowe. - Może taka formacja jest dzisiaj potrzebna - zastanawiała się.

"Palikot wszedł do Sejmu na naszych postulatach"

Katarzyna Piekarska nie kryła rozgoryczenia: - Janusz Palikot dostał się do parlamentu na postulacie państwa neutralnego światopoglądowego. A to są tematy, o których SLD mówi od wielu lat. O tym nie zaczął mówić po raz pierwszy Janusz Palikot, o tym mamy w swoim programie.

"Napieralski nie wykorzystał swojej szansy"

Katarzyna Piekarska, która sama nie dostała się do Sejmu, mówiła w TOK FM o porażce SLD w wyborach parlamentarnych. - Te wybory były w dużej mierze oparte na liderach i także nasza kampania była oparta na wizerunku Grzegorza Napieralskiego. Myślę, że w tym starciu nasz lider wypadł najsłabiej - przyznała.

Grzegorz Napieralski w ostatnim wystąpieniu podkreślał, że czerpie "gorzką satysfakcję" ze swojego dobrego wyniku w Szczecinie, skoro "drużyna nie miała tak dobrego wyniku". - To świadczy o tym, że Grzegorz Napieralski do tej drużyny po prostu nie dorósł - skomentowała Piekarska. I dodała, że Napieralski zmarnował szansę, którą dostał jako przewodniczący SLD .

Cimoszewicz przewodniczącym SLD?

Pytana o nowego przewodniczącego SLD, Katarzyna Piekarska wymieniła nazwisko Włodzimierza Cimoszewicza. - To on powinien być ojcem nowej zjednoczonej lewicy. Jest to doświadczony polityk, cieszący się ogromnym autorytetem i posiadający charyzmę - przekonywała. - Widziałaby go pani na czele partii? - pytała Dominika Wielowieyska. - Tak - odpowiedziała Piekarska. - Ja bym go widziała dzisiaj jako człowieka, który będzie prowadził rozmowy i będzie spinał całą lewicę i wszystkie ruchy lewicowe - mówiła w Poranku TOK FM Katarzyna Piekarska. Ale przyznała, że dobrym przewodniczącym byłby również Ryszard Kalisz.

Na razie to właśnie on jest typowany na szefa Sojuszu i sam tego nie wyklucza .

Wyniki wyborów. Lista posłów. Zobacz, kto dostał się do Sejmu>>

Kto powinien zostać przewodniczącym SLD

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM