Piloci 36. specpułku będą testować Black Hawki? "To elita"

Piloci śmigłowców ze likwidowanego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego będą mogli znaleźć zatrudnienie przy testowaniu Black Hawków - dowiaduje się TOK FM. Zakłady lotnicze w Mielcu, które produkują te helikoptery, szukają właśnie pilotów-oblatywaczy.

- Poszukujemy kandydatów, którzy mogliby zostać u nas pilotami. Nie ukrywam jesteśmy zainteresowani tymi, którzy pracowali w naszej armii i mają doświadczenie w operacjach bojowych - przyznaje w rozmowie z TOK FM Artur Wojtas, dyrektor programów wojskowych i członek zarządu PZL Mielec.

36. specpułk przetestuje Black Hawki? PZL Mielec: Szukamy pilotów

- Tam jest elita pilotów, oni mają bardzo duże doświadczenie oraz umiejętności pilotażowe - chwali Wojtas.

Po opublikowaniu raportu komisji ministra Millera wyjaśniającej katastrofę w Smoleńsku, premier Donald Tusk zdecydował o rozwiązaniu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa. Piloci o rozwiązaniu specpułku dowiedzieli się z mediów .

Póki co jedynym polskim pilotem doświadczalnym pierwszej klasy, który ma uprawnienia do tego by latać amerykańskimi śmigłowcami Black Hawk jest Leszek Pawuła.

Pilot Black Hawka: Kurs latania trwa około miesiąca

Piloci mogą się szkolić w ośrodku przy zakładach lotniczych w Mielcu. Kursy uprawniające do latania bojowymi śmigłowcami Black Hawk były tam już prowadzone. PZL potrzebuje jeszcze co najmniej czterech pilotów doświadczalnych, do testowania śmigłowców schodzących z taśm produkcyjnych w Mielcu. Szkolenie teoretyczne trwa trzy miesiące, praktyczne około dwóch miesięcy.

S-70i Black Hawk to wyprodukowany w Polsce śmigłowiec, który po raz pierwszy został zaprezentowany w locie podczas pokazów lotniczych Air Show 2011 w Radomiu.

Black Hawk produkowany w Polsce po raz pierwszy w powietrzu

"Nic nie wiemy, są tylko pogłoski". Tu wydobywa się gaz łupkowy >>

TOK FM PREMIUM