Fedak w TOK FM o systemie emerytalnym: Nie możemy małpować rozwiązań, które funkcjonują w innych krajach

Nie możemy małpować rozwiązań, które funkcjonują w innych krajach. Rozwiązania emerytalne są tam wsparte również instrumentami mającymi za zadanie zabezpieczyć osoby, które tracą zatrudnienie. - mówiła Jolanta Fedak w Poranku TOK FM.

- Jeśli osoby w wieku przedemerytalnym nie będą miały zatrudnienia, a będą miały przesunięty wiek ustawowy to może zrodzić to takie problemy społeczne, o jakich nam się nie śniło - mówiła w rozmowie z Janiną Paradowską minister pracy i polityki społecznej. Zdaniem Jolanty Fedak w naszym systemie zdefiniowanej składki na coś musimy się zdecydować - jeśli istnieje możliwość wzięcia niższej emerytury wcześniej lub wyższej później to powinniśmy z tego elastycznego rozwiązania skorzystać. - Jeśli jednak zdecydujemy się na zmianę systemu zdefiniowanej składki wtedy ten ruch będzie absolutnie uzasadniony. Nigdy nie mówiłam o tym, że wiek emerytalny powinien być skrócony lub nie być wydłużony. - przyznała minister. Zdaniem Jolanty Fedak kwestia wydłużenia wieku emerytalnego może być prowadzona w bardzo różny sposób. - Należy wzmocnić systemy zachęt do dłuższej aktywności na rynku pracy w systemach, które pozwalają odchodzić po 15 latach. Musimy wdrożyć takie rozwiązania, które zachęcą do dłuższej pracy lub ten wiek przesuną. Takie negocjacje trwają. - podsumowała minister.

Według Jolanty Fedak ten system emerytalny został wprowadzony bardzo chaotycznie i ma liczne błędy. - Nie tylko takie, że ktoś źle wyliczył i nie znalazł źródeł pokrycia przekazywania składki do OFE, to jest jego zasadniczy błąd. Sama kwestia przechodzenia z jednego systemu do drugiego zrodziła tu mnóstwo różnych komplikacji. Dziś musimy przesądzić, w jakim kierunku system musi iść, czyli jak zrobimy wypłatę i jak zakończymy okres przejściowy. Tutaj zamiast poprawiać drobne rzeczy, których jest mnóstwo powinniśmy podjąć zdecydowaną decyzję, w którym kierunku idziemy. Dopiero do tej decyzji dostosować przepisy, które mają charakter szczegółowy - komentowała Minister Pracy i Polityki Społecznej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM