"Budujemy śmigłowiec od najmniejszej blaszki". Tak powstaje Black Hawk [FILM]

To jeden z pierwszych śmigłowców S70i, które zeszły z taśmy produkcyjnej w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. W tym roku wyprodukowanych będzie 11 takich maszyn. Black Hawk uznawany jest za jeden z najlepszych śmigłowców wielozadaniowych na świecie. Sprawdzona i wytrzymała konstrukcja powstaje właśnie między innymi w Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu.

Black Hawk z Mielca czyli jak Polacy produkują jeden z najlepszych helikopterów świata

 

Zdjecia: Mateusz Sadowski, Montaz: Michal Jarecki

W 2012 roku spółka ma sprzedać 13 maszyn. W 2013 roku już 22. W perspektywie kolejnych lat, zakłady w Mielcu ma opuszczać 30 śmigłowców Black Hawk rocznie.

W Mielcu powstaje cała kabina, stożek, czyli tylna część śmigłowca i wiele innych elementów od najmniejszej blaszki. Silniki czy awionika zamawiane są już u producentów zewnętrznych. Ten typ helikoptera produkowany jest już od ponad 30 lat, niemniej model jest nieustannie ulepszany - wykorzystywane są w nim najnowsze osiągnięcia techniki. Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań oraz podwójny system GPS z mapami cyfrowymi.

Śmigłowiec jest bardzo zwrotny mimo, że waży 10 ton. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w prawie 30 krajach świata. Służą do akcji zbrojnych, misji cywilnych, ratunkowych czy humanitarnych. Może przewozić nawet do 20 osób. Black Hawk używany jest głównie przez wojsko. Najwięcej tych śmigłowców lata w różnych jednostkach amerykańskiej armii. Ten sam model, uzbrojony i z pełnym wyposażeniem nosi symbol UH 60M. Polskie komercyjne produkcje trafiły już do Arabii Saudyjskiej i policji w Meksyku. PZL Mielec zapewnił sobie także klientów na kolejne lata produkcji. Meksyk i Kolumbia będą używać tych maszyn do walki z przemytnikami narkotyków.

Piloci 36. specpułku będą testować Black Hawki? "To elita"

Black Hawk na ziemi i w powietrzu [ZOBACZ ZDJĘCIA]>>

 

1/3 Tajlandii pod wodą. Powódź dotarła do stolicy. Gorączkowe ratowanie zabytków >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM