Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski nie złożą ślubowania poselskiego

Barski i Święczkowski to dwaj prokuratorzy w stanie spoczynku, którym marszałek Sejmu wygasił mandaty. Grzegorz Schetyna powołał się na zapis Konstytucji w myśl którego posłem lub senatorem nie może być ani sędzia, ani prokurator. Zdaniem sejmowych prawników także ci będący w stanie spoczynku. Barski, który przed południem odebrał zaświadczenie o wyborze na posła po południu spotkał się w tej sprawie z Marszałkiem Seniorem Józefem Zychem.

- Pan marszałek Zych stwierdził, że takie listy beze mnie i bez kolegi już otrzymał od pana marszałka Schetyny, więc on w zasadzie nie ma innego wyjścia. Ślubowanie złożą posłowie, którzy są na listach, mówiąc krótko. Czyli nie my - mówił Dariusz Barski po spotkaniu.

Barski i Bogdan Święczkowski odwołali się od decyzji Marszałka Sejmu od Sądu Najwyższego. Ten w środę ma orzec czy Marszałek Sejmu popełnił błąd. Barski nie pojawi się jutro w Sejmie. - Po co mam przychodzić? Żeby sobie popatrzeć na ślubowanie? - pyta Barski.Marszałek senior Józef Zych w rozmowie z dziennikarzmia mówił, że nie miał uprawnień o tym by decydować o ślubowaniu. Dostał listy z nazwiskami posłów i nie mógł w nie ingerować.

- Panom życzę, żeby sprawa skończyła się jak najlepiej, zgodnie z Konstytucją, bo będziemy mieli jasność sprawy co do tego jak w przyszłości postępować - mówi Zych.

Jutro na sali będą zatem dwa puste miejsca, gdyż nowych posłów powoła się dopiero w przypadku negatywnego dla Barskiego i Święczkowskiego orzeczenia Sądu Najwyższego. Pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji rozpocznie się o godz. 11.

Zobacz najbardziej wpływowych Polaków wg Wprost [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM